Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Subwoofer Grzeska ( Beyma 12BR70)

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Subwoofer Grzeska ( Beyma 12BR70)

    Głośnik:
    Wybór padł na Beyme 12BR70, mało jest tutaj konstrukcji na tym głośniku, jednak z tego co czytałem jest całkiem niezły, nie potrzebowałem dużej mocy bo nie lubię za dużo basu . 125W jest wystarczające, tym bardziej ze głośnik ma dosyć duże SPL jak na głośnik domowy. Udało mi się go kupić na allegro za dosyć atrakcyjna cenę według mnie, głośnik jak go kupiłem był jeszcze na gwarancji ok. 2 miesiące, nie używany z tego co poprzedni właściciel mówił, i tak tez wyglądał jak go dostałem. Wyglądał Az za dobrze, nie wiem czemu ale miał tylko 4 otwory na śruby od przedniej strony głośnika, a z tylu był już 8, musiałem jakoś zrobić te dziury i za estetycznie mi to nie wyszło, no ale może jakiś pierścień za jakiś czas zarzutce na wierzch.


    Obudowa:

    Przeglądając kilka konstrukcji na tym głośniku (również na czeskich forach) zdecydowałem się na obudowę taka jak to wyliczył Winisd, mimo ze jeden kolega z tego forum polecał mi mniejsza (ok. 60L, ale nie przekonał mnie do tego). Tak wiec obudowa bez wzmocnień ma 111L w środku, po zamontowaniu masy wzmocnień, odjęciu głośnika i wzmacniacza zostało ok. 90L.
    Obudowa jest wykonana z surowej płyty wiórowej 18mm, przednia ścianka razem ze skosem 2 razy18mm, po wzmocnieniu myślę ze obudowa jest wystarczająco sztywna, waga bez głośnika i wzmacniacza podchodzi pod 40Kg.
    Wymiary obudowy (zewnętrzne): głębokość 50cm, szerokość 40cm, wysokość 75cm, przednia ścianka (nie licząc skosu) ma 50cm.
    Wszystko oczywiście klejone wikolem, skręcane wkrętami co ok. 10-15cm, i na koniec uszczelnione sylikonem.
    BR kupiłem w miejscowym sklepie, jego średnica wewnętrzna to jeśli dobrze pamiętam 94mm, a długość ok. 12cm ( nie pamiętam dokładnie, ale tak mi się wydaje, nie mogę zmierzyć bo jestem po za domem) według WinISD wychodzi na to ze obudowa jest strojona na ok. 37-38Hz.
    Wszystkie ścianki w środku obudowy pokryłem wykładzina od starych konstrukcji (estradówki), leżała w domu i się przewalała wiec wykorzystałem, i na to na kilku ściankach położyłem „gąbkę stożkową”.
    Obudowa została wykończona fornirem dębowym 0,6mm ( nie polecam, bardzo kruchy był i łamliwy), w kilku miejscach mi popękał i było widać drobne niedociągnięcia, próbowałem to załatać debowa szpachla do drewna, jednak nie polecam tego czegoś, po pomalowaniu wyszły mi laty na obudowie tam gdzie kładłem szpachle, może za słabo ją zeszlifowałem, no ale za dużo tez nie mogłem ze względu na grubość forniru, zresztą szpachla powchodziła w strukturę drewna i chyba nożem bym musiał delikatnie ja zeskrobywać ;/.
    Na fornir położyłem 2 warstwy Caponu (domalux) + 3 warstwy lakieru (chyba półmat, także domalux)
    Fornir wyszedł trochę za jasny, i nie do końca pasuje do kolumn które są takie takim samym fornirem pokryte, tyle ze nie malowałem Caponem, być może to dlatego tak wyszło.
    Ogólnie nie jest najgorzej, chociaż w planach miało być trochę lepiej, no ale człowiek się uczy na błędach następna może wyjdzie lepiej .



    Naped:
    Jest to wzmacniacz od Irka (pozdrawiam )2xTDA, transformator 150VA 2X24V (konstruktor mi taki polecił, mówił ze jest wystarczający by osiągnąć ok. 120W RMS), panel wykonałem sam z plytki aluminiowej, wyszlifowana, pomalowana 2 x podkładem a następnie ok. 3 warstwy czarnego matu no i na koniec 2 warstwy bezbarwnego lakieru .

    Odsłuchy:
    Według mnie subwoofer gra całkiem przyzwoicie, głownie robiłem go do oglądania filmów do mojego kina domowego , ale w muzyce też sprawdza się całkiem przyjemnie.
    Za dużo się go nie nasłuchałem jeszcze, bo złożyłem go w całość 3 godziny przed wyjazdem na studia, głośnik nawet się nie rozgrzał tak jak trzeba pewnie , no ale mi się podoba, jeszcze będę musiał popróbować z wytłumieniem w przyszłości, bo nie wiem czy nie za dużo go włożyłem.
    Mój wcześniejszy subwoofer był oparty na głośniku Tonsil GDN 20/80/2, w porównaniu z tym hm…. Nie ma co tu porównywać, uważam ze głośnik na subwoofer to min. 25cm średnicy, jednak 20 to trochę za mało chyba.
    Jedyne co mnie martwi w tym glosniku to dziwne odglosy przy wiekszej mocy, tak jakby zaraz miala membbrana wyskoczyc z kosza, i stuki cewki o magnes... dziwne troche to jest, chociaz z tego co czytalem standardowe w tym glosniku, oczywiscie jest tez subsonic ustawony na 25Hz, ale dalej stuka, moze macie jakies pomysly jak to wyeliminowac?

    Koszty:
    Głośnik z allegro – 200zł + 8zł przesyłka
    Obudowa – płyty z pociecieim ok. 70zł
    Fornir – 3 Liśce po 10zł + jeden gratis ( za który serdeczne dziękuję bo bez niego bym nie tego nie skończył - zagloba.pl – polecam  )
    Gąbka wytlumajaca z allegro ok15zł
    Wzmacniacz ( całość trochę ponad 200zł)
    Reszta: kleje, lakiery, papiery ścierne, wkręty, śruby, itp. ok. 100zł
    Dokładnie nie jestem w stanie powiedzieć ile to wszystko kosztowało, ale całość myślę ze mnie wyniosła nieznacznie ponad 600zł

    #2
    Hnmmm...
    Obudowa wg mnei za duza...
    Do kina wybral bym inny glosnik. Jakos dziwnie wyglada ten sub.

    Skomentuj


      #3
      wykonanie bardzo staranne i ładne.
      objętość jak na moje oko o połowe za duża! (to tylko delikatne 12cali)
      i tak jak Maci uważam ze do kina nie jest to najlepsze rozwiązanie... (troche nadrabia budą)
      beyma to subek do muzyki.

      Skomentuj


        #4
        Bez sensu umieszczony jest ten głośnik... Ścianki są za cienkie, obudowa ma za duży litraz. Cewke bedziesz miał rozklepaną po tygodniu słuchania. Zmarnowałeś fajną beyme.

        Pozdro

        Skomentuj


          #5
          mi się podoba ten jego kształt, ale chyba trochę za duza ta buda...

          a te stuki hmm..moze ten głosnik jakis slaby..albo za slaby wzmak.

          Skomentuj


            #6
            Zetnij ten głośnik wyzej... 25 hz to moim zdaniem za nisko dla niego. Ta beyma jest delikatna. W tej budzie go katujesz...

            Skomentuj


              #7
              To bardzo dobry głośnik ale do obudowy 50 litrowej - w tej 120 litrowej to chyba mają być takie dwa.
              Tak duży subwoofer to się daje dopiero do pomieszczenia o powierzchni min. 40-50 m2.
              Obudowa ze ściankami 18 mm i o pojemności 111 litrów to wielka pomyłka i właśnie dlatego ten głośnik ma zbyt duże wychylenia i stuka cewka.
              Taka konstrukcja ma prawdopodobnie duże siodło a zwrotnica doskonale nie odcina i nie pozbędziesz się od tak tych podbarwień. Napewno jest beznadziejny impuls i to nie ma prawa grać precyzyjnie.

              Obok stoją duże kolumny - czy one Ci naprawdę nie wystarczają??
              Lepiej pozbądź się tego pudła albo jak masz za dużo kasy to zrób w ciemno 50-litrową obudowę w stylu takiej jak teraz (nierównoległe ścianki) z 25 mm mdf'u z wzmocnieniami. Symulacje, symulacjami .. najlepiej jak byś to pomierzył.

              Nie zrażaj się, na początku każdy popełnia błędy.

              Skomentuj


                #8
                Re: Subwoofer Grzeska ( Beyma 12BR70)

                Patryk
                Zamieszczone przez greg00
                według WinISD wychodzi na to ze obudowa jest strojona na ok. 37-38Hz.

                Skomentuj


                  #9
                  hm... chcialem sprobowac zrobic tak jak program wyliczyl, w kncu po cos ten program jest, a kazdy tutaj nan forum robu duzo mniejsze budy, na czeskim forum znalazlem 2 konstrukcje na tym glosniku po 110-120L jesli dobrze pamietam, chcialem sproowac, w sumie zle nie gra, ale nie mam porownania jakby zagral w mniejszej obudowie,
                  te kolumny co stoja obok hm.. no basu za duzo nie daja, kiedys mi to odpowiadalo, ale teraz jest lepiej :), w sumie mi sie podoba, moze kiedys wloze tam inny glosnik, a ten rzeczywiscie sprobuje do mnejszej obudowy... zobaczymy jak to bedzie.

                  dlaczgo mowisz ze w tej obudowie cewka sie rozklepie po tygodniu? z tego co mi wiadomo, a sporo osob tak mowilo, to ten glosnik ma to do sobie ze przy wiekszej mocy wydaje dziwne dzwieki wiec narazie sie zbytnio tym nie przejmowalem :)

                  [ Dodano: 2006-10-03, 14:04 ]
                  no i buda nie jest za staranie zrobiona :), pod koniec to sie juz troche spieszylem ,bo chcalem przed wyjazdem skonczyc, w sumie w rzeczywistoscii ciut lepiej wyglada niz na zdjeciu, te plamy po szpachli tak sie strasznie nie wyrozniaja

                  Skomentuj


                    #10
                    A może to nie tyle cewka co doprowdzenia do cewki stukają o kosz lub membranę?
                    Nie zmienia to faktu, że to niewłaściwa obudowa.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez Patryk
                      Bez sensu umieszczony jest ten głośnik...
                      hehe, nie rozumiem tego zdania, a gdzie by bylo z sensem?
                      i dlaczego scianki za cienkie? w wiekszosci miejsc jest 38mm, miejscami jest w sumie tylko 18, mysle ze jest sztywna jak cholera

                      [ Dodano: 2006-10-03, 14:13 ]
                      teraz nastepna moja konstrukcja bedzie sprzet pomiarowy to pomierze w sumie :), chcialem cos nowego i innego, bo nie lubie kopiowac konstrukcji :)

                      [ Dodano: 2006-10-03, 14:20 ]
                      skoro za duza, to co powiecie na to jakby 2 takie Beymy tam wstawic? :), tyle ze wzmacniacz wtedy tez do wymiany, no ale to i tak jak cos to za rok w wakacje <lol>

                      [ Dodano: 2006-10-03, 14:26 ]
                      a slyszeliscie ten glosnik w wiekszej obudowie tak wogole? bo wszyscy marudza ze za duza buda, ale tylko na tym forum tak jest, na innych zagranicznych jak rpzegladlaem to przewaznie podaja obudowe w granicach 100L, nie chce mowic ze gra lepiej niz np. w 60L, no ale jak zrobie Jiga i pomierze to sie okaze, bo tak to nie ma zadnego porownania

                      Skomentuj


                        #12
                        wstaw do tej budy kilka butelek z woda/cukier czy cos co zabierze objetosc. szkoda beymy

                        Skomentuj


                          #13
                          hehe. w sumie nie glupi pomysl, worek z piaskiem wloze moze i porownam , ale najpierw zrobie sprzet i pomierze wszystko, i tak stoi teraz nieuzywany, wiiec nic mu nie beidze :)

                          Skomentuj


                            #14
                            Cąłkiem ładna konstrukcja,fornir pasuje do kolumn i scian
                            Szpachla... takze szpachlowalem ale na kantach,bo mi fornir niezłapał :[ i kanty z przodu sa brzydkie(to moj 1 raz,chociaz odrazu chcialem super pro zrobic) i chyba jakies kątowniki lub cos podobnego dam,niewiem jeszcze.

                            Skomentuj


                              #15
                              Twoja obudowa po większości ma grubość ścianek 18 mm.

                              Skomentuj


                                #16
                                no moze jakby poobliczal to i tak by wyszlo, ale jest masa wzmocnien, i jest sztywna mocno, jakos nie czuc drgan na obudowie jak sie reke polozy

                                Skomentuj


                                  #17
                                  greg00, najważniejsze to jak go przysłowiowo wygrzejesz i się przyzwyczaisz. Jeżeli będzie się podobało jak gra to najwazniejsze. Pozatym od strony wizualnej jak byś go na boczku położył to chyba by lepiej się prezentował ogólnie fajny :)

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    od strony wizualnej wlasnie mi sie tak podoba :) hehe, na boczku to by wygladalo tak hm... jak by na boku lezal :), zrobie jiga za jakis miesiac-dwa :) i pomiierze wszystko, jeszcze mam jedna nowa konstruckje nie polakierowana jeszcze, moze tez pokaze za jakis czas :), chociaz jest to bbardzo nietypowa konstrukcja :) raczej nie tolerowane sa tutaj takie :)

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      pewne sprostowanie... program ci nic nie wylicza... tylko ty sie nim poslugujesz ksztaltujac sobie ch-ke i inne parametry obdowy.. on ci jedynie na poczatku daje propozycje z najbardziej liniowa ch-ka... bo mam wrazenie ze czyms dziwnym sie kierowales lepiej doczytaj chyba troche

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Fajnie stylistycznie, jeśli chodzi o szczegóły techniczne to mam do zarzucenia do co koledzy. Beyma to głosnik pół-estradowy, jakoś nie widzę go w kinie - ale nie mam takowego i może zwyczajnie się mylę. Do kina wziąłbym SLSa. Jak robiłeś frezowanie pod głośnik?

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...