Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rezystancja oraz rodzaje cewek

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Rezystancja oraz rodzaje cewek

    Witam, na forum przeglądałem i natknąłem się że w zwrotnicach jeżeli rezystancja nie jest jasno określona w projekcie dobieramy jak najmniejszą rezystancję. Wywnioskowałem, że im mniejsza oporność tym mniejsze straty na zwrotnicy, mniejsze wydzielania ciepła itd. ale z drugiej strony ceny cewek nisko oporowych są znacznie wyższe. Mój dylemat dotyczy odpowiedniego doboru, jaki opór jest do zaakceptowania a jaki już nie i czy poza stratami są jakieś inne przeciwwskazania (jakie?). Zauważyłem także, że często w tor wysoko-tonowy stosuje się cewki powietrzne (dlaczego?), a gdzie indziej cewki rdzeniowe. Te drugie są tańsze, ciekawi mnie jak to jest i jakie argumenty przemawiają o zastosowaniu danego rodzaju cewki. Proszę o wasze opinie pozdrawiam

    #2
    hmmmm, przyznam ci chłopie że widzać że czytałeś i przeglądałeś, chwali sie to :P

    oczywiscie, że najlepiej jak będize najmniejszy opór,
    w torze niskim stosuje sie rdzeniowe bo tak duże cewki kosztują, a że w filtrze górnoprzepustowym są małe cewki i tanie to ludzie sie "kuszą" na powietrzne,
    jak zastosujesz grubszy drut to zmniejszasz opór
    dla mnie np: 1 ohm to przesada rezystancji cewki.

    Skomentuj


      #3
      zależy jeszcze czy do głośnika 4 omowego czy 8 np przy 4 omowym cewka 1 omowa to już duża przesada ale dla 8 omowego jest to już jakby 2x mniej tak czy siak im mniejszy opór tym lepiej :)

      Skomentuj


        #4
        W torach średniotonowych i wysokotonowych, można powiedzieć, że rezystancja cewki wprowadza tłumienie i nieco zmienia dobroć filtrów, ale jeżeli cewka ma poniżej 1 oma to jest dobrze. Chyba, że zestaw ma być naprawdę wysokiej klasy, wtedy należy chociaż przesymulować wpływ rezystancji cewki na charakterystykę, będzie on niewielki no ale nie można powiedzieć, że go nie będzie w ogóle.

        Wracając do głośników niskotonowych, bo tu rezystancja cewki odgrywa dużo większą rolę, można oczywiście powiedzieć "im mniejsza rezystancja tym lepsza cewka", ale znowu trzeba z umiarem. Tak jak w przypadku głośników wysokotonowych i średniotonowych, rezystancja cewki ma wpływ na tłumienie i na dobroć filtru. Ale dochodzi jeszcze jedna rzecz, wpływ rezystancji szeregowej na parametry T/S, głównie na Qes a przez to na Qts. Cewka o dużej rezystancji zmienia nieco zachowanie się głośnika przy niskich częstotliwościach, ale tu odsyłam do tematów o strojeniu obudowy itd., tu powiedzmy, że nieco zmienia parametry i tyle.

        1. Rezystancja powinna być na tyle mała, żeby moc wydzielana w cewce nie była za duża, bo może ulec przegrzaniu. To można policzyć, znając moc zestawu, i przyjmując maksymalną gęstość prądu w cewce zwrotnicy na ok. 3-6A/mm^2 (w zależności od kształtu cewki, jeżeli łatwo może oddawać ciepło, to można przyjąć górną granicę).
        2. Zazwyczaj kryterium mocy nie jest ważne, bo chcemy cewkę nawiniętą jeszcze grubszym drutem, np. dlatego, że z kryterium mocy wynika, że cewka może mieć rezystancję 1 om, a nam się to wydaje za dużo Ja bym się kierował ceną, rozsądkiem i impedancją głośnika też. Bo jeżeli chodzi o impedancję głośnika, to jest tu pewna równowaga w przyrodzie. Dla tej samej częstotliwości podziału, przy głośniku 4-omowym, indukcyjność cewki jest 2 razy mniejsza, niż przy głośniku 8-omowym. Powoduje to, że potrzebujemy mniej zwojów, możemy nawinąć grubszym drutem, cewka będzie kosztowała tyle samo a jej rezystancja będzie 2 razy mniejsza, niż dla głośnika 8-omowego. Czyli cewka o rezystancji proporcjonalnej do impedancji głośnika, kosztuje tyle samo, i ma taką samą wielkość, niezależnie od impedancji głośnika.
        3. Cewki rdzeniowe są o tyle fajne, że mają mniejszą rezystancję, wagę, cenę. Ale ponoć mogą powodować zniekształcenia, które przez nielicznych są słyszalne, nie zaprzeczę, bo teoria to potwierdza. Ale najczęściej jej zalety przeważają.
        4. Jeżeli głośnik ma dość duże Qts, a chcemy go użyć w obudowie b-r, to jest o co walczyć, jeżeli chodzi o rezystancję cewki filtru, ale gdy duże Qts nie przeszkadza, to można użyć cewki stosunkowo "taniej".
        5. W WinISD można sobie zasymulować co się dzieje z głośnikiem, gdy dodamy rezystancję szeregową.

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez ptolek
          "im mniejsza rezystancja tym lepsza cewka", ale znowu trzeba z umiarem.
          tu bym nie przesadzał, nieraz właśnie parametrami cewki takimi jak rezystancja, wpływająca na dobroć można nieco charką zestawu manipulować ,jak i samym charakterem brzmienia.
          Nieraz celowo stosuję cewki o wyższej rezystancji.

          Skomentuj


            #6
            Fajnie, że temat ruszył, dziękuję zwłaszcza za wypowiedź ptolek'a dużo ciekawych rzeczy,
            Zamieszczone przez ptolek
            W WinISD można sobie zasymulować co się dzieje z głośnikiem
            a jak to zrobić? i w której wersji? bo ja mam beta 0.44

            Skomentuj


              #7
              GTK lepiej napisz co tam budujesz? :razz:

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez DIGIPROCOMP
                TK lepiej napisz co tam budujesz
                hehe nic nie buduję (choć zwariowanych pomysłów całe mnóstwo, jak ktoś widział moją konstrukcję to wie w czym rzecz), jestem na etapie edukacji, która mnie wciągnęła stąd te pytania o takie rzeczy, lepiej wiedzieć więcej potem może się przydać

                pozdrawiam

                Skomentuj

                Czaruję...
                X