Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dyfrakcje tweetera

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Dyfrakcje tweetera

    Tweetera już nie mogę przesunąć. Jak mechanicznie próbować sobie radzić z dyfrakcją na 3kHz? Winowajca- kanciasta obudowa i złe umiejscowienie wysokotonówki. Przy doklejaniu skrzydeł do obudowy problem znika ale wygląda to obrzydliwie.
    Last edited by jjurek; 06.07.2024, 14:42.

    #2
    A do czego służą głębsze frezowanie i odpowiednio dobrana gęstością i kształtem gąbka, naklejana na około wysoko-tonówki? O ile dobrze pamiętam to właśnie do likwidacji (ograniczeniu) tego zjawiska.
    Choć mogę się mylić, dawno nic z projektowaniem i konstruowaniem nie miałem do czynienia.

    Skomentuj


      #3
      W zasadzie nic z tym nie zrobisz. Tzn. możesz okleić front grubym filcem i będzie poprawa, ale wizualnie będzie dramat. Ewentualnie jeśli woofer pozwoli, to przesunąć podział zwrotnicy najwyżej jak się da.

      Skomentuj


        #4
        Mozesz się modlić, że nie będzie słychać, bo czasem nie słychać,

        Skomentuj


          #5
          Przy odgięciu ok. 10 stopni pasmo wyrównuje się, wiec nie jest to duży problem. Sprawa interesuje mnie bardziej z teoretycznego punktu. Zastanawiam się, czy specjalnie uformowany front gwizdka ( mała tubka, frezy jak w niektórych Morelach) przyniosłyby jakąś poprawę.

          Skomentuj


            #6
            Jeśli możesz zmienić tweeter, na taki z tubka, który wejdzie w miejsce starego, to różnica będzie, ale pod warunkiem, jaką będziesz miał częstotliwość podziału. Pisząc w skrócie, to szerokość frontu determinuje częstotliwość z jakaś będziesz miał problem. Ponieważ tak mała tubka ma ograniczone możliwości kierowania dźwięku, to nie należy się spodziewać, że osłabi ona wpływ na dyrekcję obudowy.

            Skomentuj


              #7
              Wsadziłem tubkowego Seasa DXT i z grubsza zaadaptowałem zwrotkę. Dziura na 3kHz nie zniknęła a pojawiłą sie nowa na 10kHz- z powodu grubszego panelu tweeter nie zlicował się z frontem. Zwrotki nie da się podnieść wyżej niż 2-2,2kHz, tubka nie pomogła czyli porażka :)
              Last edited by jjurek; 07.07.2024, 12:44.

              Skomentuj


                #8
                Dziura na 3kHz zalepiona. Obniżyłem lekko całość SPL a natępnie w miejscu spadku przy 3khz podbiłem lekko filtem RLC. Nie wiem czytakie łatanie dziur po dyfrakcjach jest poporawne. Zmian w dzwieku- nie zauważyłem.

                Skomentuj


                  #9
                  Dążenie do równej jak stół charakterystyki jest może dobre do monitorów studyjnych. W głośnikach do słuchania muzyki może nie być już takie super. Każdy dodatkowy filtr w zwrotnicy wprowadza swoje zniekształcenia. Gdyby tu była górka, to pewnie kuło by to w uszy, bo to częstotliwości (2-3kHz), które ucho człowieka odbiera głośniej. Mały dołek nie będzie słyszalny. Ważne by w miejscu podziału (najlepiej w jak najszerszym przedziale częstotliwości) zgadzała się faza obu głośników.

                  Skomentuj


                    #10
                    Ta dziura w 3kHz po niewielkiej zmianie kąta odsłuchu zniknie. Za to w innym miejscu może pojawić się pik. Dlatego nie ma sensu dążyć do idealnie płaskiej charakterystyki na osi. Trzeba na to spojrzeć całościowo.
                    Tzn. jest sens, ale akustycznie, a nie zwrotnicą, bo to tylko tuszowanie niedoróbek.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez jjurek Zobacz posta
                      Dziura na 3kHz zalepiona. Obniżyłem lekko całość SPL a natępnie w miejscu spadku przy 3khz podbiłem lekko filtem RLC. Nie wiem czytakie łatanie dziur po dyfrakcjach jest poporawne. Zmian w dzwieku- nie zauważyłem.
                      Takie poprawianie pasma nie bardzo ma sens, jeśli nie masz zmierzonych charakterystyk poza osia zestawu. Wyjątek może być w przypadku, gdzie kolumny będą pracować w bliskim polu, co w dużej części eliminuje wpływ odbić dźwięku od ścian pomieszczenia.

                      W skrócie -- im większa odległość odsłuchu, tym większe znaczenie promieniowania poza osia zestawu.

                      Skomentuj


                        #12
                        Rzeczywiście- robi się bałagan przy 3kHz

                        Skomentuj

                        Czaruję...
                        X