Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pasywny subkardioid

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Pasywny subkardioid

    Niektóre modele kolumn firmy Fulcrum wykorzystują otwór stratny w celu osiągnięcia kardioidalnych charakterystyk kierunkowych w zakresie niskich częstotliwości.
    Nie do końca ogarniam...
    Zasada działania:
    https://www.fulcrum-acoustic.com/wp-...ker-Patent.pdf
    Last edited by jjurek; 06.10.2024, 20:04.

    #2
    Wlasciwie kazda obudowa stratna dziala jak kardioid, o ile powierzchnia otworu jest odpowiednia. Oczywiscie znaczenie bedzie mialo rowniez miejsce, w ktorym taka membrana sie znajduje.

    W skrocie dziala to tak, ze dzwiek z tylnej czesci membrany jest promieniowany poza obudowe, lecz z pewnym przesunieciem czasowym/fazowym, ktory wprowadza element bierny. Podobnie dziala to w dipolach typu U, czyli open back dipole, lecz taka obudowa musi byc odpowiednio wytlumiona.

    https://musicanddesign.speakerdesign.net/u_frame.html

    Chyba najbardziej znana firma, ktora stosuje obudowy kardiodalne, wykorzystujace obudowy stratne to Me Geithain https://audio.com.pl/testy/stereo/ko...800k/329/20476

    Skomentuj


      #3
      Te sprawy ogólne są dla mnie jasne. Zastanawia mnie bardziej jak to jest możliwe, że otwór stratny i nic poz nim wprowadza aż tak duże zmiany w przesunięciu. Jeśli dobrze zrozumiałem zapisy w patencie, głośnik wpuszony jest w głęboki frez w celu zwiększenia odległości fali do tyłu kolumny. Swojego czasu prześledziłem konstrukcje Me Geithain- tam sprawa wygląda trochę inaczej. O ile sie nie mylę tam stosuje się combo mocnego wypełnienia obudowy i varioventu- na granicy upchanego Uframe. To bardziej do mnie przemawia.

      Skomentuj


        #4
        http://musicanddesign.speakerdesign.net/u_frame.html

        Skomentuj

        Czaruję...
        X