Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Speaker Workshop - pomiar microphone response

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Speaker Workshop - pomiar microphone response

    Witam wszystkich!
    Chciałem skonsultować z wami opcję microphone response w tym programie. Posiadam przypadkową wkładkę mikrofonową elektretową podłączoną do przedwzmaka mikrofonowego. Podpięte to do JIG-a według sztuki wykonuje kalibrację i pomiary. Natchnęło mnie podczas wgrywania pliku kalibracyjnego do mikrofonu. Przecież w necie jest ich troszke, a do popularnej wkładki Panasonica plik to i tak "z grubsza uproszocza wersja" przecież wkładka wkładce nierówna i wymagało by to pomiarów referencyjnych. A dlaczego niezrobić u siebie w domu swojego pliku kalibracyjnego? Takiego który uwzględnia np. szumy generowane przez dom, otoczenie jak komputer itp. Przecież plik kalibracyjne z neta nie uwzględnia tych szumów. Robiąc samemu plik kalibracyjny możemy przecież pod nasze konkretne warunki swtorzyć najlepszy dla siebie plik kalibracyjny.
    Prosze o opinie fachowców w temacie. Bo kreski zaczęły nagle mi grać jak ta lala po wykalibrowaniu do swojego mikrofonu/pomieszczenia.
    A wykonałem to poprzez pomiar Microphone response z Sygnału testowego z odłączonym głośnikiem/ampli, a z podłączonym mikrofonem.
    pozdrawiam

    #2
    A co zastosujesz jako referencję?

    Skomentuj


      #3
      yy nie rozumiem? Ale powiedz jaką masz gwarancję że mikrofon nie zbiera ci szumów z kompa i jak bardzo przez to zafałszowuje wyniki? Nigdzie nie znalazłem na ten temat nic napisane. O jakiej referencji piszesz, o pliku referencyjnym do mikrofonu ? W temacie jestem od niedawna
      Last edited by wita00; 08.01.2015, 21:16.

      Skomentuj


        #4
        Zamieszczone przez wita00 Zobacz posta
        Ale powiedz jaką masz gwarancję że mikrofon nie zbiera ci szumów z kompa i jak bardzo przez to zafałszowuje wyniki? Nigdzie nie znalazłem na ten temat nic napisane.
        A dlaczego mialby zbierac? Przeciez odstep od szumow w trakcie pomiarow jest bardzo duzy. Poza tym mozesz uzyc analizatora widma w czasie rzeczywistym i sprawdzic na ile mikrofon jest w stanie zlapac poziom glosnosci kompa.
        Druga sprawa to referencja. Jak chcesz skalibrowac mikrofon jesli nie masz drugiego mikrofonu referencyjnego? Musisz cos do czegos porownac, a Ty nie masz do czego.

        Skomentuj


          #5
          Prościej mówiąc musisz mieć mikrofon o idealnej charakterystyce żeby wiedzieć jakie pasmo ma Twój mikrofon do którego chcesz wykonać plik kalibracyjny.

          Skomentuj


            #6
            Teoretyzując, jeżeli chcę zmierzyć kolumnę jaką ma charakterystykę to zanim to zrobię chcę poznać jaka jest odpowiedz układu mikrofon/preamp/kata dzwiękowa( jej zniekształcenia szumy). Robię najpierw pomiar z wyłączonym w opcjach w SW lewym kanałem reference (tylko prawy) tak jak przy pomiarach charakterystyki katy dźwiękowej samego preampa czy wzmacniacza. Wychodzi mi wtedy charakterystyka która jest summarum szumów/przekłamań itd. Charakterystykę tę odbieram jako zero czyli poziom odniesienia, czyli dla mnie flat które powinno być w sytuacji kiedy kolumna nie gra. Charakterystykę tą wgrywam do microphone response, uzyskuję w ten sposób odniesienie następnego pomiaru już badanej kolumny do charakterystyki zerowej czyli mam pewność że układ mikrofon/premap/karta dźwiękowa nie ubarwiły mi sztucznie charakterystyki głośnika bo została ona od nich jakby odfiltrowana. Zróbcie sobie pomiar charakterystyki nearfield samego mikrofonu i zobaczcie wykres, następnie załadujcie go do micprophone response. Zróbcie znów pomiar charakterystyki jak wczesniej samego mikrofonu, Wygładzcie pomiar i zoczacie co wyszło z charakterystyki. Była charakterystyka taka sobie po operacji niemal płaska.

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez wita00 Zobacz posta
              Zróbcie sobie pomiar charakterystyki nearfield samego mikrofonu i zobaczcie wykres, następnie załadujcie go do micprophone response. Zróbcie znów pomiar charakterystyki jak wczesniej samego mikrofonu, Wygładzcie pomiar i zoczacie co wyszło z charakterystyki. Była charakterystyka taka sobie po operacji niemal płaska.
              Nie za barezo rozumiem, jak to wykonać i jak porównać?

              Skomentuj


                #8
                Wykonujesz pomiar jakbyś chciał badać charakterystykę kolumny ale w opcjach preferences/acoustics wyłaczasz kanał reference (kanał lewy) i klikasz pom. nearfield dla nowo stworzonego głośnika. Zmieniasz następnię nazwę pliku na inny by kolejny pomiar ci go nie nadpisał. Wygładzasz go transform/smooth ok. 1/8 oktawy, następnie w options/ calibrate na microphone responce załadowujesz plik,w którym uprzednio zmieniłeś nazwę i ok. Następnie pomiar ponowny nearfield z załadownym plikiem microfon responce. Porównujemy co wyszło, do pliku nearfield dodajemy wykres wykonany uprzednio bez załadowanego pliku do mikrofonu. Wykresy wygładzmy dla celów poglądowych i analizujemy co wyszło
                Last edited by wita00; 15.01.2015, 21:13.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X