Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Stand-by z soft startem oraz wejściem i wyjściem trigger by LuSzTi

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [inna] Stand-by z soft startem oraz wejściem i wyjściem trigger by LuSzTi

    Przedstawiam projekt - Stand-by z soft startem oraz wejściem i wyjściem trigger.

    Jak sama nazwa wskazuje jest to układ stand-by, ale z kilkoma „bajerami” lub w nowomowie „ficzerami” :)

    Urządzenie składa się z minimum dwóch płytek (płytka główna + płytka włącznika) lub z trzech płytek (dodatkowo płytka soft-startu).
    Urządzenie włącza i wyłącza odbiornik poprzez przerwanie obwodu prądu za pomocą przekaźnika. Przekaźnik nie byle jaki ale w wersji inrush, co mówi nam, że wytrzymuje prądy udarowe do 120 A przez 20 ms, dzięki czemu styki przekaźnika nie sklejają się przy włączaniu „ciężkich” obciążeń.
    Włączaniem i wyłączaniem odbiornika steruje się poprzez przycisk, pilota IR lub wejście trigger.
    Podświetlany przycisk znajduje się na oddzielnej płytce, razem z odbiornikiem IR. Płytkę łączy się z płytką główną za pomocą klasycznej taśmy ze złączami IDC10.
    Podświetlenie przycisku sygnalizuje stan zasilania odbiornika:
    - wyłączone podświetlenie to wyłączony odbiornik
    - włączone podświetlenie to włączony odbiornik
    - migające podświetlenie to aktywny alternatywny obwód soft startu

    Aby aktywna była opcja soft-startu należy założyć zworkę i dopiąć dodatkową płytkę z obwodem soft-startu. Po założeniu zworki sekwencja włączania wygląda następująco - przez 1,5 s prąd do odbiornika płynie poprzez triak oraz połączone w szereg cztery rezystory o wartości 22 omów każdy, w tym czasie podświetlenie przycisku miga. Następnie załącza się przekaźnik główny a triak zostaje wyłączony.
    Co ciekawe przy aktywnej opcji soft-startu mamy też miękkie wyłączenie, czyli najpierw wyłącza się przekaźnik a następnie, po ok 1 s wyłącza się triak, podświetlenie przycisku sygnalizuje stan pracy poprzez obwód soft-startu.
    Płytkę soft-startu podłącza się bardzo prosto za pomocą dwóch drutów podkręcanych do dedykowanych złącz, oraz dwóch zworek. Można też sobie wszystko zalutować na stałe.

    Urządzenie posiada wejście oraz wyjście trigger. Wyjście trigger to pojawienie się ok 12 Vdc na wyjściu trigger, zabezpieczone rezystorem szeregowym 1k, a więc ograniczone prądowo. Wyjście trigger nie jest odseparowane galwanicznie. Wejście trigger jest odseparowane galwanicznie od obwodu, posiada filtr wejściowy, zabezpieczenie nadnapięciowe oraz podnapięciowe (nie wyzwoli się jeśli podane napięcie nie będzie większe niż 2,5 Vdc – zabezpieczenie zakłóceniami, które mogą się zaindukować na kablu triggera).
    Wejście trigger jest nadrzędne względem przycisku i pilota, jeśli jest aktywne to nie da się odbiornika wyłączyć w inny sposób niż wyłączenie napięcia na wejściu trigger.

    Sterowanie z pilota – na dziś działają piloty Sony, planowane jeszcze dodanie standardu RC-5 oraz możliwość uczenia się komend.
    Do kompletu zrobiłem sobie swojego własnego pilota ze standardem Sony SIRC i nim się posługuję.

    Całe urządzenie oparte o mikrokontroler STM8S. Obwód niskonapięciowy odseparowany galwanicznie od obwodu wysokonapięciowego. Złączka wysokonapięciowa w rastrze 7,5 mm, złączki niskonapięciowe w rastrze 5 mm. Każda płytka posiada otwory pod kołki montażowe. Płytka jednostronna, choć przy mikrokontrolerze dość gęsta.
    W zasadzie tyle :) Jeśli ktoś ma pytania to zapraszam do dyskusji :)

    Kilka ilustracji:
    Last edited by LuSzTi; 26.06.2017, 11:27.
    Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba
Czaruję...
X