Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

FET-hex - swietny, tani wzmacniacz, polecam

Collapse
Ten temat jest przyklejony.
X
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • borys
    replied
    niebieski

    Wklej twoj schemat to bedzie mi cos latwiej powiedziec. Jako referencje powinienes mierzyc prad w:

    -stopien wejsciowy 1.5-2.5mA
    -stopien napieciowy/sterujacy 10-15mA

    Wzmacniacz nie powinien sie wzbudzac, to bardzo stabilna konstrukcja.
    Dla przypomnienia --> im bardziej bedziesz ''luzowal'' tranzystor/czujnik od biasu/temperatury potenciometrem tym wiecej pradu spoczynkowego bedzie plynac przez tranzystory koncowe.

    Zostaw komentarz:


  • niebieski9
    replied
    Pomocy
    Uruchomiłem wzmacniacz w/g opisu zamieszczonego przez tomq88 krok po kroku miałem na tranzystorach 0,6-0,65V B-E. Po zamontowaniu tranzystorów irfp240, irfp9240 po włączeniu najpierw prąd był 0 i zaczął rosnąć jednostajnie az po 10 sekundach był już 0,5A na zasilaniu i przepaliły się oporniki 100 om przy tranzystorach 2sb649 i 2sd669. Jaka może być tego przyczyna? Czy uszkodzone tranzystory końcowe, czy sterujące ,a może wzbudzanie się wzmacniacza? Do testów mam trafo 2x24V podłączone przez żarówki i wtedy miałem 40mA prądu spoczynkowego na + i 40mA na- zasilania, Po podłączeniu bez żarówek prąd mi zaczął rosnąć na + i - jednakowo, aż przepaliły się oporniki. Radiatory były zimne. Gdzie mam szukać sprawcy zamieszania? miałem podłączony miernik na wyjście by mierzyć napięcie miałem cały czas 0,015V.
    Last edited by niebieski9; 16.02.2014, 01:24.

    Zostaw komentarz:


  • niebieski9
    replied
    No to zdrowie (ja sobie otworzyłem). Mam trafo 2x40 V 2x5,62 A 450 W. za prostownikiem mam 59 V. Tranzystory wymienię bo napięcie przysiądzie, ale nieznacznie bo mam mocny transformator. Mam też bootstrap.

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    niebieski9

    Generalnie jak masz 56DC to irfp bedzie tak na granicy przy zalozeniu ze bedziesz hustal wzmaka bez bootstrapu. Napiecie zasilania i tak przysiadze, odejmiesz jeszcze nasycenie jednej polowki i tych max100V pewnie nie przekroczysz.
    Piwa narazie nie moge pic bo mam grype ale jak wyzdrowieje to pewnie lykne jedno.

    Zostaw komentarz:


  • niebieski9
    replied
    Sprawdziłem 240 i 9140 mają po 20 A prądu a różnią się napięciem. Para 240 i 9240 mają to same napięcie a różnią się prądem. Przy testach i cichym słuchaniu 9140 wytrzymały takie zasilanie, ale zmienię dla bezpieczeństwa. Borys masz dużo zapału i często pierwszy odpowiadasz. Należy Ci się piwo.

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    niebieski9

    Przy ustawianiu pradu spoczynkowego nie ma znaczenia czy bedzie wejscie zwarte czy nie.
    IRFP9140 ma max napiecie 100V wiec zasilacz +-50V DC to max. (mozesz je zmienic na 9240 powyzej +-50V)
    Cewka nie jest taka krytyczna, nie apteka, moze byc troche mniejsza.
    Jakosc dzwieku to dosc subiektywna sprawa i ''same tranzystory koncowe'' rewolucji w tej dziedzinie nie zrobia.
    Z tego co zauwazylem to duzo ladniej steruje sie wlasnie verikalami od toshiby lub lateralami od renesasa ida jak po masle.

    Zostaw komentarz:


  • niebieski9
    replied
    Czy jak się ustawia prąd spoczynkowy to wejście ma być zwarte do masy, czy może być nie podłączone? Gdy już wszystko będzie cacy to na jakie zamienić tranzystory IRFP240 i IRFP9140 by zyskać na jakości dźwięku? (za dużo wersji i trochę się pogubiłem). Mam zasilanie +-59 V DC i tranzystory 2sa970 i 2sc2240, 2sb649 i 2sd669. Cewka w układzie Zobla ( 17 zw. 1 mm) jest dłuższa od opornika na którym jest (10 om 3 W) czy tak może być, czy odwijać?

    pozdro

    Zostaw komentarz:


  • zbyszek
    replied
    składam fet -ampa i tak się zastanawiam, czy opis uruchomienia jest właściwy.Mam na myśli żródła pradowe ,które są takie same jak w BG1.Uruchamiając wg.opisu żródło, napięcia BE na Q8,Q9,Q6,Q7 nie są własciwe i nie będą do momentu obciążenia żródła ampoeromierzem lub rezystorem R13 (od C6 do masy).Bez tego C6 ładuje sie do połowy napięcia zasilania ( u mnie 28V;na szczęście mam wstawione na 25V).To jak,dobrze myślę z tym opisem?
    Last edited by zbyszek; 02.02.2014, 16:37.

    Zostaw komentarz:


  • Marios
    replied
    Niedaleko mnie, nawet nie wiedziałem o tym sklepie, podjadę osobiście zobaczymy co tam mają ciekawego.

    Zostaw komentarz:


  • toopcool
    replied
    Brałem kiedyś w tym sklepie kilka elementów i wszystko było OK.
    Dzisiaj zamówiłem paczkę ze 100 pierdołek . Zobaczymy jak przyjdą .

    Zostaw komentarz:


  • gavron04
    replied
    Jeszcze tutaj (ja brałem 2sk/sj) http://humasklep.pl/pl/p/2SC5200-O-TOS/1855 + http://humasklep.pl/pl/p/2SA1943-O-TOS/1854

    Zostaw komentarz:


  • Marios
    replied
    Płytka wytrawiona narazie jedna testowa, mosfety muszę kupić i lutuję

    ---------- Post dodany 02.02.2014 o 01:32 ---------- Poprzedni post 01.02.2014 o 22:43 ----------

    oba 2sa i 2sc Toshiby dostępne w TME http://www.tme.eu/pl/details/2sa1943...a/2sa1943-oo/#

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Marios
    O ori mosfety od toshiby ciezko wiec mozna spokojnie BJT 2sc5200/2sa1943 lutowac, albo jakies motorole.

    Zostaw komentarz:


  • Marios
    replied
    Gdzie kupowaliście parowane mosfety do tego cudeńka?

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    zbyszek
    Bardzo fajny radiator na stopniu napieicowym. Ja czasami zamiast tulejek dystansowych uzywam kawaleczka gumowego wezyka.

    melex
    Jedna plytka wraz z tranzystorami ma 8cm wiec tak prawie na styk wejdzie ci stereo na ten radiator co masz, do codziennego uzytku powinien smialo styknac.

    Zostaw komentarz:


  • zbyszek
    replied
    U mnie dwie płytki uruchomione.Obyło sie bez dymu i większych kłopotów ,dodatkowy koszt to jedynie trzy zjarane bezpieczniki 3,15A (po kilku odkrecaniach i przykrecaniach do radiatora przełamała się nóżka BD139 ).Nawet posłuchałem po kilka minut ale tylko na niskośredniotonowcu więc trudno coś powiedzieć o brzmieniu.Dałem tulejki dystansowe pod gniazdami bezpieczników co znacząco usztywniło i uniemożliwia wyginanie pcb w kierunku radiatora i w przeciwną stronę.To takie zabezpieczenie przed ułamaniem wyprowadzeń tranów sterujących.Trochę dziwny rozstaw pul lutowniczych wejścia,za szeroko na goldpiny trzeba było wiercic dodatkowy otworek .Tranzystory mocy 2sa1943/2sc5200.Kolejne dwie płytki jako trany mocy będą miały 2sa1186/2sc2837.

    Zostaw komentarz:


  • melex
    replied
    Borys nie moge doczytać ile ma sprytna płytka z tranzystorami ale skoro dwie mają 160mm to będzie ok. Mam jeszcze pytanie jak bedzie z odprowadzeniem ciepła skoro tranzystory bedą na końcach radiatora ?

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Sprytna plytka razem z tranzystorami ma okolo cm, wiec potrzebowal bys 160mm radiatora na dwa kanaly. Mozesz uciac jeden kawalek laminatu i naprasowac na niego dwa wzmacniacze, bedziesz mial wtedy jedna plytke.

    Zostaw komentarz:


  • melex
    replied
    Dzieki Borys. Żle popatrzyłem na płytkę (Grega Balla) i wydawało mi się , że to dwa kanały a to jeden na podwójnych tranzystorach. Najbardziej pasowałaby mi płytka z takim układem tranzystorów ale dwa kanały. Mam radiator 165x72mm i mało miejsca. Muszę zamontować oba kanały równolegle do radiatora. Jaka jest odległość od jednego końca płytki do krawędzi tranzystorów w sprytnej płytce?

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Wzmak z postu 478 jest ponizej :
    http://diyaudio.pl/showthread.php/23...ch-Grega-Balla

    Sprytna plytka, prosze bardzo. (R19 ten 470R nalezy zmienic na 100R)

    Bede robil tez plytke do FET-hexa na dwie pary - w takiej wersji jak ta z linku powyzej. Takze jak poczekasz to na dniach bedzie.
    Załączone pliki
    Last edited by borys; 25.01.2014, 16:27.

    Zostaw komentarz:

Czaruję...
X