Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
FET-hex - swietny, tani wzmacniacz, polecam
Collapse
Ten temat jest przyklejony.
X
X
-
Ile Wat max da się wycisnąć z BG7? I przy ilu tranach? I czy będzie lepszy do suba niż wzmak klasy D?
Zostaw komentarz:
-
Szczerze mówiąc to się trochę pogubiłem, jest tyle wersji, po prostu na ten wątek natknąłem się niedawno i czytając go wpadł mi oczy projekt BG1.2, 4 pary tranzystorów to pomyślałem że będzie dobry jako końcówka mocy. obecnie mam wzmacniacz N-mosfet Irka na dwóch IRFP250N, to jest projekt z 2005 lub 2006 roku, w takim razie poczytam o BG7. Piszecie że lepszy będzie BG7, a BG1,2 nie podoła temu zadaniu, czy szkoda takiej końcówki do subwoofera?Last edited by dario67; 25.02.2015, 06:18.
Zostaw komentarz:
-
BG7 to dobry wol roboczy do suba, potrojny wtornik emiterowy robi robote bardzo dobrze, mozna by dolozyc kolejna parke wyjsciowa, mam jeszcze pare trikow w zanadrzu zeby polepszyc troche jego brzmienie.
Zostaw komentarz:
-
Jeśli do subwoofera to nie te końcówki- choć też by pasowały. Najlepsza opcja to bg7 z bootstrapem, prosta i skuteczna.
Zostaw komentarz:
-
Mam pytanie, czy ktoś wykonał może FET-hex 7.1 lub BG1.2 jako wzmacniacz do subwoofera.
Zostaw komentarz:
-
Za 300zł to już można dorwać emu0204. Jak dobrze poszukasz i trochę poczekasz to i za 120zł 0202 kupisz.
http://olx.pl/oferta/karta-muzyczn-d...tml#5fd74477bb
Zostaw komentarz:
-
Znalazłem coś takiego https://www.audeos.pl/pl_PL/p/FiiO-E...s-2-NOWOSC/465 tylko zastanawiam się czy napędzi bg1.
Zostaw komentarz:
-
Lepsza karta muzyczna nigdy nie zaszkodzi chyba że chcesz daca bo przez usb chcesz podłączyć
Zostaw komentarz:
-
Ja tak zapytam, jakie macie źródła sygnału, bo myślę nad zmianą.
Obecnie puszczam z PC, audigy 1 z panelem zew.
Czy jest sens zmieniać na jakiegoś daca pod BG1 ?
Zostaw komentarz:
-
Jeszcze was pomęczę. Jaką czułość wejścia ma fet-hex by go w pełni wysterować. Podałem sygnał sin. 50hz o wartości 2,6V, na głośniku multimetr pokazał mi 27V ale zaraz spadło do około 25V. Czyżby zasilacz nie wyrabiał? Dobra mierzymy dalej. Teraz liczymy P= U^2/R, P=25*25/4 = 156W trochę za dużo. Jak kolega Rafells radził, zmierzyłem prąd podpinając szeregowo z głośnikiem opornik 0,44ohm, spadek przy pełnej mocy 1.4V na oporniku. Znów liczymy I=U/R, 1.4V/0,44ohm = 3.18A teraz P=U*I, 25V*3.18A = 79.5W.
156W a 79,5W jest to duża różnica w obliczeniach. Gdzie popełniam błąd, którą lekcje z podstaw elektroniki zapomniałem?
Zostaw komentarz:
-
Rafellsmasz racje i wiem że tak sie mierzy ale nie posiadam obecnie na stanie obciążenia rezystancyjnego wystarczającej mocy. w ssobotę kupię i pomierze.
Zostaw komentarz:
-
Nic nie stoi włączyć w szereg z głośnikiem rezystor np 1ohm i zmierzyć na nim spadek napięcia, z prawa ohma policzysz prąd płynący przez rezystor. A tak ogólnie moc wzmacniacza mierzy sie przy obciążeniu rezystancyjnym.
Zostaw komentarz:
-
Przyznaje wam rację nie wysterowałem odpowiednio końcówki. Podałem sygnał 2.6V i układ dostal kopa ale testowy głośnik prawie wyzionoł ducha:P Dokonuje bardzo amatorską metodą pomiary. Podaje sygnał z generatora (komputer) sinus 50hz i mirze spadek napiecia na głośnikiu. Przy 2, 6V nap. wej. na glosniku było około 27V. Przy 2V i 1.7V to samo. Dopiero od 1.5V w dół napiecie na głośnikiu malało. Prądu nie mierzyłem bo mój multimetr mierzy tylko wartość prądu stałego. Ewentualnie zmierze pobór prądu na zasilaniu jaki prąd bierze jedna szyna zasilania.
Zostaw komentarz:
-
Przy tym zasilaniu powinieneś spokojnie mieć 130W / 4 ohm ( chyba że masz bootstrap to więcej ). Kostka TDA da jakieś 65-70 W / 4 ohm. Na 100% nie wysterowałeś wystarczająco końcówki.
Zostaw komentarz:
-
toopcoolZasilam układ +-40V. Jak mierzyłem prąd podczas pracy na jednej z gałęzi zasilania nawet nie osiągnął 1A czyli macie rację z tym, że nie jest w pełni wysterowany.
Do testów jako źródło dźwięku użyłem komórki, wiem że sygnałem z komórki nie jestem wstanie wysterować w100% wzmacniacz. Sygnał przechodził jeszcze przez aktywny filtr dolnoprzepustowy. Ewentualnie wpływ może mieć rezystor R16 na wejściu bo dałem 2,2kohm.
Zostaw komentarz:
-
Fethex ma wzmocnienie napięciowe około 22x, a TDA w standardowej aplikacji 30dB czyli ok. 32x. Czyli albo był przester na TDA, albo fethex w pełni się nie wysterował.
Zostaw komentarz:
-
TDA na przesterze dawało stałe na wyjście i z stąd był taki efekt wyrywania z kosza he he .
Czym zasilasz wzmacniacz , jakie napięcie i prąd .
Zostaw komentarz:
-
Sygnał w obu przypadkach podawalem ze aktywnego filtra dolnoprzepustowego. Nie pamiętam jakie daje napiecie wy. Filtra przy pelnym wysterowaniu ale chyba 2V. Sprawdzę jak tylko wrócę z pracy.
Zostaw komentarz:
Zostaw komentarz: