Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

FET-hex - swietny, tani wzmacniacz, polecam

Collapse
Ten temat jest przyklejony.
X
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • lokiec3
    replied
    Się pomału dłubie, jeszcze tylko jeden tran i jeden kondek, na które czekam i gotowe.



    Sory za jakość wykonane starym telefonem.
    Tak na marginesie to jest moje pierwsze poważne lutowanie. Z mojego małego doświadczenia dla tych co są na tym samym etapie wtajemniczenia w diyerowanie (czyli początkowym:)) to powiem, że warto w trakcie lutowania na bieżąco sprawdzać połączenia elementów z płytką. Wykryłem w ten sposób jedną przerwaną ścieżkę. Myślę, że ze startem powinno być oK.
    Teraz czekam na płytkę do zasilacza. Mam nadzieję, że lutownica nie zaśniedzieje w tym czasie.:flapper:
    Pozdrawiam.

    Zostaw komentarz:


  • dolphin123
    replied
    Nie przesadzaj, Twoja obudowa jest i tak spora w porównaniu do tego co ja zastosuję.. Pokażę za jakiś czas.

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Pewnie lepiej by tak bylo ale ja mam bardzo mala obudowe wiec musze takie pcb robic. No chyba ze kupie wieksza obudowe :P

    Zostaw komentarz:


  • dolphin123
    replied
    borys spokojnie, to jest do ogarnięcia. Nie mniej przyszłościowo lepiej chyba nie robić sobie pod górkę? Nie jest wygodniej jak te trany można przymocować bezpośrednio je widząc?

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Tany pod spodem:
    1. Zalutowac najpierw koncowe --> po jednej nodze
    2. Wziac np. linijke i ustawic w jednej plaszczyznie.
    3. Zalutowac pozostale nogi.
    4. Wsadzic sterujace w otworki i przylozyc linijke (tak mniej wiecej)
    5. Zalutowac po jednej nodze przy tr sterujacych.
    6. Poustawiac tranzystory sterujace przy uzyciu linijki
    7. Zalutowac reszte nozek.

    Mnie to zajmuje doslownie 3min ale pewnie latwo mi sie to mowi bo juz doszedlem do wprawy. Jak ktos robi 1szy raz to faktycznie moze byc ciezko.

    Zostaw komentarz:


  • dolphin123
    replied
    No ta płyteczka, którą pokazałeś ma mocowania tranzystorów poza pcb i to już jest wygodne :)

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Panowie chyba nie nadazycie lutowac tych wynalazkow heh. Kolejny w drodze (ten akurat nie moj, tylko pcb + male zmiany mo. Najgorsze jest to ze mam jeszcze duzo pomyslow..eehh tylko czasu malo

    Ps tranzystory nie wystaja poza obrys zeby mozna bylo zamontowac to cos na niewysokim radiatorze. Ja mam 60mm wiec staram sie takie robic.

    Zostaw komentarz:


  • gavron04
    replied
    No z tym jest 'trochę' problemu. 2SC5171 / 2SA1930 jak i BD139 mogły wystawać poza pcb, też by było łatwiej. Najgorzej nie jest.

    Zostaw komentarz:


  • dolphin123
    replied
    Zamieszczone przez gavron04 Zobacz posta
    A co jest z tymi tranami?
    Nie wystają poza obrys pcb, znajdują się pod nią. Tym samym ciężko zamontować trany do radiatora a dopiero potem je przylutować, aby nie było naprężeń. Wystawię je chyba na jakimś przewodzie, bo nie widzi mi się to rozwiązanie.

    Zostaw komentarz:


  • gavron04
    replied
    Taz nawinął na kawałek od długopisu-rurki, która była minimalnie większa od rezystora.

    A co jest z tymi tranami?

    Zostaw komentarz:


  • dolphin123
    replied
    BG1 jeszcze chwile i odpalam. Koncowe trany pod pcb to jakas porazka... :rolleyes:

    PS. Jakiej srednicy cewke nawijac przy r27?

    Zostaw komentarz:


  • niebieski9
    replied
    Troszeczkę poprawiłem moją wersję na 2 parach mosfetów. Może ktoś kto ma lepszy sprzęt pomiarowy ode mnie zrobi i przetestuje moją wizje wzmacniacza Borysa.
    Załączone pliki

    Zostaw komentarz:


  • Holgin
    replied
    Zostawię tak jak jest, do domowego grania jak najbardziej starcza, a jeśli chciałbym nagłośnić tym jakąś większą powierzchnię, opcjonalnie dam przedwzmacniacz (ktoś może coś poleci? ). Jak bardzo będzie mi się nudzić, dorzucę też jakąś barwę :)
    Ciekawią mnie za to jeszcze dwie rzeczy - czy mierzył ktoś dynamikę oraz jakiego THD mogę spodziewać się przy około 80W?

    Zostaw komentarz:


  • taz
    replied
    Zmień R12 i R13 na 68 omów, to zmieni wzmocnienie z 22V/V na około 33V/V.

    Zostaw komentarz:


  • Holgin
    replied
    Okej - końcówki uruchomione! W obu musiałem zastosować rezystor 3.3k, żeby prawidłowo wyregulować prąd spoczynkowy (przez chwilę wynosił 2A w jednej końcówce ).
    Montaż był poprawny, płytka też, wszystkie moje błędy i spalone elementy wynikły tylko i wyłącznie z nieuwagi, no i uszkodzonego multimetru

    W zestawie mam wybór źródła, trafo pomocnicze i światełko "standby/on", chce dołożyć zabezpieczenie termiczne i parę innych pierdół.
    Na razie nie mam obudowy, w styczniu najwcześniej będę mógł coś załatwić. Muszę też pomyśleć nad lepszymi radiatorami.

    Co do brzemienia - ciężko mi się sensownie wypowiedzieć, bo nie mam zbyt dobrych kolumn. Jednak różnica jest oczywista, szczególnie przy większym poziomie głośności.

    Zastanawiam się nad jakimś przedwzmacniaczem - bez niego chyba nie uda się wykrztusić z Fethexa jego pełnej mocy?

    Pozdrawiam :)

    Zostaw komentarz:


  • Holgin
    replied
    No nic, jak będę miał chwilę wolnego czasu, to się tym zajmę do końca. Tak czy inaczej - wielkie dzięki za pomoc :)

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Zeby ustawic prad spoczynkowy trzeba spolaryzowac mosfety do tego jest potrzebne odpowiednie mapiecie Ugs.
    Jezeli wszystko jest poprawnie polutowane i prad spoczynkowy nie plynie przez tr koncowe to trzeba zrobic nastepujca rzecz:

    1-sprawdzic napiecie miedzy bramkami mosfetow (czerwona koncowka do +sowego mosfeta, czarna koncowka do -sowego mosfeta).
    2-niestety rozrzut parametrow mosfetow moze byc spory wiec to napiecie moze sie wahac miedzy 6-8V zeby mozna bylo ustawic bias
    3-jezeli jest np 6V - a potrzebujemy troche wiecej (np 7,5V) to musimy ''poluzowac'' tranzystor od biasu (czujnik) --> zmniejszyc wartosc dolnego rezystora w dzielniku napiecia tuz przed nim (np z 4.7k na 3.3k)

    Do tego dochodzi jeszcze rozrzut parametrow ugs samego tranzystora/czujnika od biasu - wiec trzeba troche temu czasu poswiecic niestety.

    Jak sprawdzyc czy wsio jest dobrze polutowane ?
    A no tak:

    1. Kuknac na plytke
    2. Sprawdzic czy nie ma stalego napiecia na wyjsciu i czy regulacja offsetu dziala
    3. Wzmacniacz jest symetryczny wiec --> sprawdzic owa symetrie --> sprawdzic spadki napiecia na rezystorach przy wejsciu (zrodla pradowe) oraz w stopniu napieciowym (te sterujace, na 10R rezystorach).
    4. Jak jest ok - to patrz --> procedura sprawdzania Ugs i ustawianie biasu


    Bezpiecznik 1A do podstawowych testow jest jak najbardziej ok. Przy spalonym bezpieczniku nic zlego nie powinno sie dziac.

    Pozdr
    Last edited by borys; 14.12.2013, 08:25.

    Zostaw komentarz:


  • Holgin
    replied
    FetHex, wersja 6.1. Płytki sam trawiłem. Prąd nie tyle co nie wchodzi powyżej 20mA, tylko w ogóle się nie zmienia, bez względu na to, jak kręcę potencjometrem.
    Są ciche - mam na myśli to, że mając głośność czy to w PC czy nawet w komórce na maks, potencjometr na maks, albo i bez niego, daleko temu do głośności jaką mam na TDA, przy powiedzmy potencjometrze na 50%. Mam wrażenie, że wejście jest w jakiś sposób "osłabione".
    Bezpiecznik 1A jest oczywiście za mały, wstawiłem go, bo nie miałem nic innego pod ręką myśląc, że do testów da radę, ale myliłem się, poszedł i narobił syfu.
    Na wejściu mam kondensator foliowy, 2.2uF, ale na 250V (akurat taki mieli w sklepie) - warto go zmieniać na jakiś np. 50V?

    Zaraz przejrzę płytkę jeszcze i sprawdzę wszystkie elementy. Tak czy inaczej, różnicę w dźwięku już słyszę, nawet na moich chińskich pseudo kolumnach! :)

    Zostaw komentarz:


  • taz
    replied
    Sprawdź czy nie masz gdzieś zimnego lutu i czy nie ma jakiegoś błędu w montażu. Rozumiem że płytki sam sobie robiłeś, może gdzieś jest jakieś zwarcie. Na spokojnie jeszcze raz przeglądnij PCB.
    Co masz na myśli że końcówki są ciche? Faktem jest to że ich czułość jest nieco niższa niż czułość np Symasyma czy Uniampa. Skutkuje to tym że trzeba gałkę głośności ustawić na trochu późniejsze godziny :)
    1A bezpiecznik to może być zbyt mało szczególnie jeśli to jest zwykły bezpiecznik a nie zwłoczny. Przy włączeniu wzmacniacza przez krótką chwilę płynie dość duży prąd który może uszkodzić taki bezpiecznik.

    Zostaw komentarz:


  • borys
    replied
    Holgin
    Napisz moze jakia wersje wzmacniacza polutowales.
    Jak prad spoczynkowy nie chce sie ustawic powyzej 20mA to trzeba:
    -zmniejszyc wartosc dolnego rezystora w dzielniku przy BD139 (albo irfxxx jezeli robisz fet-hexa), w przypadku BG1 bylo to 470R --> mozesz dac 100R albo nawet zwore tylko wczesniej rozkrec troche potenciometr, w przypadku FET-hexa 4.7k mozesz zastapic 3.3k (albo 1k potenciometr wymienic na 5K0, niestety rozrzut Ugs jest dosc spory
    - albo zwiekszyc nieco wartosc rezystora biasujacego drivery (w przypadku BG1) z 47R na np 100R.

    Wzmacniacze maja wzmocnienie okolo 22x wiec 1V rms na wejsciu = 22V rms na wyjsciu, jezeli potrzebujesz wiekszego wzmocnienia to wymien 100R rezystory przy parze wejsciowej na np 68R.
    Przy poprawnym montazu wsio rusza od kopa.

    pozdr

    Zostaw komentarz:

Czaruję...
X