Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Budowa zamkniętej skrzyni basowej

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Budowa zamkniętej skrzyni basowej

    Witam wszystkich!
    Jakiś czas temu rozpocząłem budowę swojej pierwszej skrzyni basowej. W związku z tym, że prace zbliżają się ku końcowi pojawił się pewien nieprzewidziany problem. Mianowicie, w jaki sposób zamocować głośnik do skrzyni? Chodzi o to że pudło mam sklejone z płyt MDF i podczas wkręcania śrub płyta ta ulega rozdęciu i przy krawędziach pękaniu. Jak wiadomo otwory montażowe w koszu głośnika wypadają tylko klika milimetrów od krawędzi otworu i jestem prawie w 100% pewien że płyta MDF w tych miejscach również popęka. W poprzedniej skrzyni z której pozyskałem głośnik i wzmacniacz ten temat był rozwiązany w taki sposób, że użyte były śruby ze zwykłym gwintem, a nie wkręty, deska przewiercona na wylot i od środka założone blaszki z gwintem wbite w płytę. I teraz pytanie czy taki system mocowania nie spowoduje rozszczelnienia skrzyni ? W związku z tym że udało mi się osiągnąć wysoki stopień szczelności (po dociśnięciu do skrzyni głośnika z wciśniętą membraną, zostaje ona w tym samym położeniu) trochę boję się takiego mocowania i przewiercania desek na wylot.
    Proszę o jakąś podpowiedź ze strony bardziej doświadczonych.
    I zaznaczam że jestem świeżakiem w tej dziedzinie:).

    Kilka fotek:
    Last edited by Bbartek; 01.06.2015, 17:40.

    #2
    Bez obaw, nic sie nie rozszczelni. Nakretki pazurkowe i jedziesz pan.

    Skomentuj


      #3
      Łoł, chyba na żadnym forum dotyczącym czegokolwiek nigdy nie uzyskałem tak szybkiej odpowiedzi dzięki.
      A dopuszcza się nałożenie na koniec śruby sylikonu i dopiero wkręcenie? Będzie to później rozbieralne?
      Last edited by Bbartek; 01.06.2015, 17:46.

      Skomentuj


        #4
        Jeden taki mądry chyba podawał żeby nawiercic mdf a później dać lakier, odczekać ale nie pamiętam ile i później normalnie wkręty

        Skomentuj


          #5
          Sa specjalne pasty na sruby, ktore mozna kupic z rozna "sila" spajania gwintu. Takie od uszczelniajacych do klejacych na amen. Zapytaj w sklepie motoryzacyjnym, ale wg mnie to nie jest konieczne. Bardziej skup sie na solidnym wbiciu pazurkow w drewno. Mozesz wczesniej skrecic to bez glosnika z solidna podkladka.

          Skomentuj


            #6
            Dobrze, w takim razie spróbuję z nakrętkami pazurkowymi.
            Napiszcie jeszcze jak wypełniać środek skrzyni watoliną, czy upychać ją czy raczej rozkładać bardziej "rozbitą", równomiernie czy może nie ?

            Skomentuj


              #7
              Jesli to subwoofer zamkniety, to lepsza od watoliny bedzie wata szklana lub kamienna. Ulozenie nie ma wiekszego znacznia, liczy sie ilosc. Sprawdzaj na sluch.

              Skomentuj


                #8
                Tak to sub zamknięty. Wszystkie ścianki mam już wyłożone wełną mineralną o grubości 5 cm. Nie wiem co rozumiesz poprzez "wata kamienna"? Czy chodzi właśnie o wełnę mineralną tylko nieprasowaną?

                Tak sobie jeszcze myślę co do uszczelnienia tych połączeń gwintowych. Może sprawdzą się włókna konopne lub teflon używany w połączeniach sanitarnych?
                Last edited by Bbartek; 01.06.2015, 18:14.

                Skomentuj


                  #9
                  Odwroc glosnik magnesem do gory i wtedy wywierc dziury idealnie pionowo pod nakretki pazurkowe aby miec pewnosc ze bedą w dobrym miejscu. Nie masz wyciecia od tylu na panel wiec troche to utrudnia/ bedziesz musiał wkrecac pojedynczo kazda śrubę i nie będziesz mógł dobić zszywkami takiej nakrętki ( tak jak to sie robi np w meblach). Najlepiej jak dodatkowo podczas wkręcania na śrube dasz kapke oliwy, wd40 czy co tam bedzie pod reką aby taka rozetka nie zaczeła ci się wwiercac tylko weszla równo w drewno. Mozesz tez uzyc lepszego sposobu i nie dokrecac śrub do konca tylko naciągnąć je przyrzadem do śrub molly ( te do płyt kartonowo gipsowych) i wtedy powoli wkrecac śrube.
                  Do srodka mozesz wsadzic np wate niepylącą isover touch lub wnętrze z koldry z ikei :)
                  Last edited by ruffpl; 01.06.2015, 18:23.

                  Skomentuj


                    #10
                    Pomysł z kołdrą z ikei wybitnie mi się podoba i jest tani. A wata isovera pewnie sprzedawana jest tylko w wielkich rulonach.
                    Niestety i tak w dwóch punktach mocowania będę musiał zastosować wkręty, ponieważ nie ma miejsca na nakrętki od środka skrzyni.

                    Skomentuj


                      #11
                      Poskładałem głośnik do kupy. Gra, ale znacznie ciszej niż w poprzedniej obudowie, dźwięk jest dudniący, nie jest soczysty i taki głuchy. Co teraz? zbyt dobrze wytłumiona skrzynia? Poprzednia skrzynka była wyklejona w środku czymś na kształt mat bitumicznych i grało lepiej i głośniej. Dokładać wygłuszenie czy wyjmować?

                      Co do mocowania głośnika zastosowałem to co polecaliście - nakrętki pazurkowe. Osadziłem je za pomocą śrub, wkręcając je. Uprzednio nakładając na nakrętki* odrobinę sylikonu. Faktycznie skrzynka szczelności nie straciła :)

                      EDIT: *na nakrętki to znaczy na części które stykają się z drewnem, a nie na gwinty.
                      Last edited by Bbartek; 07.06.2015, 13:15.

                      Skomentuj


                        #12
                        No to teraz baw sie z wytlumieniem. Majac nakretki pazurkowe, mozesz wkrecac i wykrecac glosnik praktycznie tyle razy ile chcesz.

                        Skomentuj

                        Czaruję...
                        X