Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

3way Scan Speak r3004, SB Acoustics MR13P, Usher 8955A

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    3way Scan Speak r3004, SB Acoustics MR13P, Usher 8955A

    Budowa trwa już prawie 2 lata, ale gdzie mi się spieszy. Stare SR71 Zapha gra całkiem dobrze. Dzięki temu mogłem w komfortowych warunkach wybrać przetworniki , polując na okazje. Wizualnie kolumnom chyba najbliżej Ekta Grande, tylko że ze względów ekonomicznych i braku pełnego przekonania do dwóch jednostek niskotonowych poprzestałem na jednym. Tylna ścianka też została wydłużona.

    Paczki zbudowane są z mdfu pokrytego czarnym akrylem dociętych pod kątem 45st o grubości 2cm. Klejona rakollem. Każde łączenie wzmocnione jest aluminiowym kątownikiem o szerokości 3cm. Nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania ale dla mnie bezsporne jest, że siła łączenia na powierzchni 2 cm musi być zdecydowanie mniejsza od 8cm, które uzyskałem używając kątownika. Oprócz tego zastosowałem standardową kratownicę łączoną pod różnymi kątami. Wynikiem tego paczki są niesamowicie usztywnione, nic nie drży, nie rusza.



    Front to kanapka z tego mdfu i sklejki 1,8cm. Razem 3,8cm.
    Wytłumienie jest standardowe. Podwójne maty bitumiczne i mata z filcem. Ogólnie bardzo delikatnie, poza komorą średniotonowego, który został dodatkowo wypełniony wełną. W chwilach wolnych pokryłem całość podkładem akrylowym.


    Powyższe prace wykonałem do końca ubiegłego roku. Po sylwestrze zaatakowałem Yoshiego czego efektem był projekt zwrotnicy. Dzięki Yoshi :-) . Lutowałem już sam. Każda sekcja jest osobna. Wysoko i średniotonowa ukryta jest za scan speakiem, niskotonowa umocowana jest na spodzie kolumny. Użyłem elementów ze średniej półki. Do wymiany na pewno jest kondensator w torze ss na superiora i niskotonowego na manta. Na razie brakło funduszy a ciekawość nie pozwalała czekać. Okablowanie diy i miedz 2,5mm2.



    Najtrudniejszy był front. Sąsiad wspomógł mnie czym mógł ale jakość frezarki pozostawiała trochę do życzenia. Na dziś finalnie wykonałem dwa różniące się fronty, które mają miesiąc na przekonanie mnie do siebie. Bardziej chyba podoba mi się wersja bez skosów, żonie tez. To taki mój mały ukłon w jej stronę na odkupienie mych win ;-). Z chęcią jednak wysłucham opinii innych.


    W końcu zagrało. Po pierwsze bardzo rzuca się w uszy równość dźwięku. Sr 71 Zapha grało bardzo średnimi. Tu wszystkiego jest po równo. Może się wydawać, że nie ma „wow”. Ale jest. Scena jest fantastyczna, dźwięk kręci, urzeka. Na pierwszy ogień „dont cry”, „nowember rain” i uśmiechałem się na głos perkusji. Dawid Bowie to nie Bowie znany mi dotąd.

    Do zrobienia zostało wykończenie paczek, wymiana terminali głośnikowych i wspomnianych wcześniej kondensatorów. Myślę nad podstawą na sam koniec.

    Podsumowanie kosztów na dzień dzisiejszy:
    Mdf, wycięcie, terminale - 0zł
    Kątowniki aluminiowe, klej - 130zł
    Fronty ze sklejki - na razie 48zł
    Ss r3004/6620000 – 1000zł/para
    Mr13p – 900zł/para
    Usher 8955a – 700zł/para
    Elementy zwrotnicy – na razie 600zł
    Projekt zwrotnicy – tajne
    Wytłumienie – 50zł

    Łącznie: całkiem znośnie ;-)

    #2
    Dla mnie ładniej wyglądają fronty ze skosami.Brakuje tu tylko odpowiedniego forniru i lakieru-niekoniecznie superbłyszczącego . U siebie mam podobne rozwiązanie i raczej takie podobało się innym .
    Głośniki były kupione używane?Ceny za nie są rewelacyjne .
    Last edited by czart; 04.03.2017, 02:55.

    Skomentuj


      #3
      Gratuluję konstrukcji,
      ogólnie lubię takie przemyślane z punktu ekonomicznego oraz brzmieniowego projekty.
      Bardzo fajny dobór głośników !

      Chętnie bym posłuchał jak to plumka :)


      ...
      P.S.

      Mimo wszystko prosi się aż o jakieś bardziej "klasowe" wykończenie stolarskie.
      Last edited by aeron; 04.03.2017, 21:17.

      Skomentuj


        #4
        Jak się robi posta nie na temat ;-p ?


        Dziękuję za uznanie. Cena przetworników to magia okazji. SS i Usher zakupiłem od osób trzecich z nalepką „nowe, nieużywane”. Na pewno pod względem wizualnym bez zastrzeżeń. SB Acousics są zupełnie nietknięte
        Jakość wykonania to już inna bajka. Bez wątpliwości wiele brakuje. Tylko ze nie o to chodzi.
        Pewnie że łatwiej iść do pana Henia który posiada zakład stolarsko/meblarski. Formatki wytnie maszyna cnc, fronty z doskonałymi wycięciami. Pan Henio nie ma czasu , nic nie szkodzi, niech tylko wypożyczy maszyny, tez będzie ok. I wszyscy szczęśliwi, brawa na widowni. Droga do sukcesu to Pan Henio i jego profesjonalne zabawki. Twórca jest wielki. Bieda tym co mają ambicję zrobić wszystko piłką, sami.
        Idąc dalej kolejny problem pojawia się gdy zaczynamy myśleć o budowanym cudzie jak o produkcie który musi poszukać kiedyś klienta. Robię kolumny i już w podświadomości myślę o kolejnym. Czyli ten obecny będę musiał sprzedać za odpowiednią cenę, taką aby wystarczyło na kolejne wyzwanie. Pierwsze więc nie wykończę fornirem który mi się podoba a tym który jest trendy. Wybrałem ten bo jest popularny, bo większość twierdzi ze najlepszy. Kątowniki aluminiowe, a po co. Przecież tego nikt nie używa, choćby było dobrym rozwiązaniem. To już musi być produkt ze swoim wizerunkiem, marketingiem, product placement’em. Musi być „mega” i” awesome” dla większości :-p , dla mnie: no cóż, jeśli nie wadzi z tym pierwszym…
        A powinno być jak z golem na wyjeździe. Nazwa „ DIY” do czegoś zobowiązuje. Nic ze widownia nieprzychylna, że w szatni tylko gołe ściany a drużyna przeciwna oferuje worek dolarów za przegraną. Wygram bo gram dla siebie. Kolumny mają grać dla mnie, kolor pasować do aktualnego koloru ścian moich a nie sąsiada. Żona krzyczeć, że brzydkie. 
        +10pkt dla cudów diy które miały mieć odwagę zaspokoić ambicje swojego Twórcy. Choćby kanciaste.
        Z drugiej strony diy nie może być usprawiedliwieniem do partactwa.
        Nie zanudzam, ku zastanowieniu.


        PS zapraszam na odsłuchy. W zestawie diy accu e450 ale pre brak.

        Skomentuj


          #5
          Za te bzdety "bez ładu i bez składu " powyżej cofam podziękowania.Liczysz się z tym ,że ktoś to czyta?Najwyraźniej zrobiłeś kolumny do dalszej sprzedaży.
          Sprawdziłeś empirycznie co te kątowniki dają ?

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez kotti7 Zobacz posta
            Kątowniki aluminiowe, a po co.
            Żeby nie było, nie czepiam się, podobają mi się kolumny. Sam bym takie chciał. Wersja ze skosami tez mi się bardziej podoba, jeszcze spokojnie masz szanse je wyrównać.
            Cena projektu tajemnica, ale kto ci robił? Pokażesz pomiary?

            A teraz gwoli wyjaśnienia tematu kątowników:
            1. łączenie MDFu za pomocą wikolu jest mocniejsze niż sam mdf (rozwala się obok, a nie samo klejenie)
            2. Łączysz na 45st, więc powierzchnia klejenia jest większa niż przekrój samej płyty MDF.
            3. Masz gęsto solidne żebra, które usztywniają i płytę w przęśle i w podporze (w narożach) i same naroża.
            4. Do powyższego dokładasz kątowniczki grubości 2 czy 3mm.

            Biorąc powyższe pod uwagę sam się zastanów, skąd bierze się sztywność i solidność połączenia. Z klejenia na 45 i żeber, czy z kątowniczków?
            Ale oczywiście nie jestem zdania że trzeba je usunąć, IHMO są to są, nie przeszkadzają.

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez Micwoj Zobacz posta
              Cena projektu tajemnica, ale kto ci robił? Pokażesz pomiary?
              Zamieszczone przez kotti7 Zobacz posta
              Po sylwestrze zaatakowałem Yoshiego czego efektem był projekt zwrotnicy. Dzięki Yoshi :-)
              ..
              marcinsywala.pl
              Cambridge Audio Stream Magic 6 | Power Amplifier Class D Hypex 2x Ncore NC2k | T29MF001 + MW16P-4 + 2xTIW 200 XS

              Skomentuj


                #8
                Oczywiście projekt zwrotnicy robił Yoshi. Cena za usługę nie jest wielką tajemnicą,nie chcę po prostu psuć mu interesów.
                poniżej przedstawiam pomiary, proszę o komentarz:


                Sprawa frontów staje się coraz bardziej zagmatwana. Cytuję mojego kolegę: "wersję z prostymi moge kupić sobie w każdym media marktcie. Skosy wykonane w amatorski sposób czynią je na swój sposób unikalnymi..." Pierwszym podziękował, drugie z chęcią. Dziś kamyczek swój dorzucił Micwoj za co mu bardzo dziękuję. Ech, niepotrzebnie pytałem ;-p

                Skomentuj


                  #9
                  Hej. Napisz jak to gra.
                  Nic nie syczy ?
                  Mam satoriego MR13 i mam wrażenie że to on syczy mi w zestawie. Druga możliwość to źle zestrojona zwrotka...

                  Skomentuj


                    #10
                    Po półrocznej przerwie postanowiłem doprowadzić do końca budowę kolumn. Zmieniłem kondensator na SS oraz kondensator na 8955. Podbiłem delikatnie satoriego przez zmniejszenie opornika (lubię wyraźne średnie i odpowiadając na pytanie Wiesieka syczenia chyba nie uświadczyłem). Przy okazji zwrotnica doczekała się nowego okablowania. Całość wykończyłem w burgundowo-czerwonym okryciem. Na końcu pozbyłem się badziewnych terminali.
                    Na dzień dzisiejszy kolumny stoją na podkładkach sprzedawanych jako wytłumienie do pralek (prosto z Biedronki ;-)) i chyba tak już zostanie.
                    Do wymiany jest jeden front ale tą przyjemność zostawię sobie na zimowe wieczory.

                    Odnośnie brzmienia najbardziej chyba cenie sobie Satoriego. Usher też odzywa się ale mogłoby być go więcej. Z kolei najdroższy z zestawienia SS chyba mnie trochę zawiódł. Gdyby był to głośnik o połowę tańszy złego słowa nie powiedziałbym. Ale za te pieniądze ...

                    Skomentuj


                      #11
                      Dzięki. Satori u mnie już nie smyczy. Jest ok. Tylko morela chyba wymienię mam wrażenie że jest za słaby do satoriego mr13

                      Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

                      Skomentuj

                      Czaruję...
                      X