Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

BR z przodu czy z tyłu...

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    BR z przodu czy z tyłu...

    Wyczytałem ostatnio w jakims elektronicznym poradniku że otwór BR służy m in. do odwracania w fazie ciśnienia akustycznego wytwarzanego przez tylną część membrany w obudowie tak aby faza obu ciśnien akustycznych (przedniej i tylnej strony membrany) była zgodna... Skoro tak i jeśli otwór jest z tyłu kolumny to dźwięk wydobywający się z BR i tak pozostaje w przeciw-fazie albo występuje nadal lekkie przesunięcie fazowe.... Nie wiem jak to do końca rozumieć dlatego pytam....

    #2
    Przesuniecie fazowe jest zależne od długości fali przy danej częstotliwości. Ponieważ częstotliwości emitowane przez otwór b.r. sa niskie, to przesuniecie jest tak znikome, że może zostać pominiete

    Skomentuj


      #3
      No niby tak... a dlaczego w przypadku niskich częstotliwości jest znikome ??

      Skomentuj


        #4
        Bo niskie częstotliwości mają bardzo długie fale, a więc wielkość przesunięcia fazowego jest małe w stosunku do całej długości fali.

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez UKA
          to przesuniecie jest tak znikome, że może zostać pominiete
          Wcale nie,robilem testy z identycznymi glosnikami w identycznych obudowach,tyle ze w jednej br byl umiszczony z przodu a w drugiej z tylu. Efekt byl taki ze trzeba bylo odwrocic faze w jednym z glosnikow zeby bas dobrze zagral. Zmierzyl bym to ale nie mam do tego sprzetu ani pomyslu.

          Skomentuj


            #6
            marian: UKA ma zdecydowanie rację.
            Żeby Ci to zobrazować:
            Jeśli "przestawisz" b-r na tylną ściankę to odległość między przetwornikiem niskotonowym, a głośnikiem wyniesie powiedzmy 50 cm. Biorąc pod uwagę, że długość fali 40Hz wynosi 8,5m staje się jasne, że przesunięcie fazowe będzie naprawdę niewielkie ( ~ 20° ). Aby osiągnąć przesunięcie fazowe tak duże by nastąpiło całkowite znoszenie się fal, odległość między synfazowymi źródłami dźwięku powinna wynosić ponad 4 metry !!!
            Ponadto należy sobie uświadomić, że zmiana fazy w pojedynczym zestawie głośnikowym (mono) kompletnie NIC nie zmienia. Jeśli zmienisz fazę na głośniku to zmieni się także faza rezonansu Helmholtza. Innymi słowy Twoja teoria ma zapach "fantasy"

            Skomentuj


              #7
              Podejrzewam, że bas inaczej zagrał w testowanych obudowach ze względu na odległość otworu umieszczonego z tyłu do ściany. W zależności od tego, czy otwór jest z tyłu lub z przodu i odległości od ściany, bas zagra inaczej. Może być też zauważalny przy pewnych częstotliwościach wpływ samego otworu umieszczonego zbyt blisko głośnika.

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez KAPRINT
                Podejrzewam, że bas inaczej zagrał w testowanych obudowach ze względu na odległość otworu umieszczonego z tyłu do ściany. W zależności od tego, czy otwór jest z tyłu lub z przodu i odległości od ściany, bas zagra inaczej.
                Kolumny staly na srodku pokoju,z przodu jak i z tylu bylo tyle samo miejsca.

                Skomentuj


                  #9
                  to jest woodoo :mrgreen:

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X