Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

elementy zwrotnicy

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    elementy zwrotnicy

    witam

    ja mam takie pytanie jakie elementy najlepiej uzywac w zwrotnicy??

    glownie chodzi mi o cewki drutowe czy tasmowe ??(ja chyba pozostane przy drutowych, czy np w torze niskich tonow takie a w wysokich takie??) i teraz pytanie o to jakiej srednicy drut w torze niskich tonow a jaki w torze wysokich?? uzywac w obu jak najgrubszyc drutow czy jak?? i cewka ma zawsze obok mH wartosc w ohm... i wybierac te ktore maja ta wartosc najmniejsza?? oraz o jakiej mocy uzywac rezystory 10 czy 5 wat?? mowie tu o rezystoze do glosnika vifa dx25

    oraz jakich kabli uzyc w obudowie od zwrotnicy do glosnikow... moze byc ls25?? mowa tu o glosnikch 15ax orax vifa dx25... taki kabel ls25 mam do podlaczenia kolumn ze wzmakiem i czy taki sam uzyc od zwrotki do glosnikow?? i czy do obu i wysokiego i niskiego ten sam??

    #2
    Zamieszczone przez daniel69
    ja mam takie pytanie jakie elementy najlepiej uzywac w zwrotnicy??
    temat byl poruszany wiele razy... wysil sie troche...

    Skomentuj


      #3
      nom wlasnie nie moge znalezc a interesuje mnie tylko to o co zapytalem reszte wiem

      Skomentuj


        #4
        Cewki wystarczą drutowe. Dla toru niskotonowego wystarczy cewka rdzeniowa o gr. 1-1,2mm. Na tor wysokotonowy z reguły daje się cewkę powietrzną (gr. 0,8mm). Oczywiście im mniejsza rezystancja cewki tym lepiej, ale i drożej.

        Wystarczy rezystor 5W.

        W obudowie lepiej jest stosować kable lepszej jakości i większego przekroju. Oczywiście najlepiej jak są takie same. LS25 będzie dobrym wyborem.

        Skomentuj


          #5
          1,00mm-1,20 drut na akx. Ewentualnie jak chcesz oszczedzac to niech bedzie rdzen, ale wtedy bierz te z najwiekszym oporem w swojej klasie - grubosci przewodu.
          Na kopulke starczy 0,8mm powietrzna - tutaj nie ma co doplacac do grubszego drutu, bo roznicy nie uslyszysz - jak chcesz koniecznie wydac wiecej pieniedzy to daj grubszy drut dla midwoofera... Tasmowe to raczej przerost formy nad trescia w przypadku takich glosnikow.
          Rezystor do kopulki 5 Wat.
          Kabel w srodku - ls15 wystarczy, ls25 bedzie ci sie trudniej lutowalo, a roznicy nie uslyszysz (juz wieksza jesli dasz grubszy drut na cewce od akxa). Na kopulke mozesz dac cos jeszcze cienszego.
          Roznice brzmieniowe miedzy kazdym elementem opisal gdzies niedawno zdaje sie SoundWave (chociaz moglem pomylic nicka).

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez bart210
            W obudowie lepiej jest stosować kable lepszej jakości i większego przekroju. Oczywiście najlepiej jak są takie same. LS25 będzie dobrym wyborem.
            Też jestem zdania jak Caleb, że w zwrotnicy wystarczy 1,5mm kabel, a większy przekrój się przydaje przy przesyle na większe długości, czyli od wzmacniacza do kolumn. Aczkolwiek jak się da grubszy, to nic się nie stranie

            Skomentuj


              #7
              Musialbym na glowe upasc zeby podlaczac wysokotonowke kablem o przekroju 1,5mm2.
              Za rok bedzie post ze urwaly mi sie wyprowadzenia od kopulki i co zrobic.

              Najwazniejszy jest stosunek rezystancji kabla do rezystancji glosnika ktory decyduje o wspolczynniku tlumienia jak i stratach w kablach. I tu niestety trzeba wysilic umysl i oprucz przekroju kabla uwzglednic jeszcze jego dlugosc.

              Dla malej kolumny gdzie w srodku jest nie cale pol metra kabla przekroj nie ma znaczenia a ze wzgledow mechanicznych nie powinien byc to kabel cienszy od 0,5mm2. Przewod 2x0,5mm2 o dlugosci 0,5m ma rezystancje tylko 0,04oma! czyli kilkakrotnie mniejsza niz szeregowe elementy stratne jak rezystancja cewki czy impedancja kondensatora plus rezystor tlumika.

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez Caleb
                Ewentualnie jak chcesz oszczedzac to niech bedzie rdzen, ale wtedy bierz te z najwiekszym oporem w swojej klasie - grubosci przewodu.
                Grubszy drut to mniejszy opór, przykładowo cewki z akkusa 1,5mH:
                powietrzne:
                -0,7mm ma 1,1oHma
                -1,0mm ma 0,64oHma
                -1,4mm ma 0,38oHma
                rdzeniowa:
                -1,2mm ma 0,18oHma
                taśmowa:
                -12awg ma 0,16oHma ale jej cena to dobry midwoofer 6,5"

                Skomentuj


                  #9
                  DIGIPROCOMP: to to ja wiem. chodzilo mi o to ze rdzeniowe sa roznie wykonane i maja rozna opornosc, przykladowo cewki 1.2mH:
                  Cewka 1.20 mH 0.130 Ohm dr-1.20 dl-45mm FI-35mm rdzen-19/35+dyski-35/6
                  Cewka 1.20 mH 0.130 Ohm dr-1.20 dl-46mm FI-45mm rdzen-24/35+dyski-45/7
                  Cewka 1.20 mH 0.160 Ohm dr-1.20 dl-46mm FI-36mm rdzen-24/35+dyski-35/7
                  Cewka 1.20 mH 0.168 Ohm dr-1.20 dl-70mm FI-26mm rdzen-2x19/35

                  Skomentuj


                    #10
                    Do tej konstrukcji wystarczy cewka powietrzna drutem 1,2mm albo rdzeniowa na rdzeniu walcowym (bez dyskow czyli nie szpulkowy) i wtedy wystarczy drut 1mm (nie wiem czy takie robia).
                    Na wysokotonowke zwykla powietrzna drutem 0,7-0,8mm.
                    Zadne tasmowe czy nawijane lica! Bo to sa bezsensowne cewki tworzone dla tych co lubia pokazac ile wydali na elementy. Mala cewka tasmowa z polinka jest nawijana na badziewnym kolku drewnianym i wyglada jakby ja ktos nawinal na kiju od szczotki, potem nakleja sie na nia napis jantzen-audio i leci w swiat za duze pieniadze. A na koniec okazuje sie ze nie ma jak takich cewek zamocowac (mowa tez o samospiekach). Cewk irdzeniowe mialy jakies mocowanie a obecne mocuje sie za pomoca paskow zaciskowych ktore sie urywaja a w najlepszym razie drgaja co powoduje urwanie doprowadzen.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez irek
                      rdzeniowa na rdzeniu walcowym (bez dyskow czyli nie szpulkowy)
                      a dlaczego bez dyskow?
                      ja od dawna takie kupuje bo mi je wygodniej montowac...
                      jakies przeciwwskazania?

                      Zamieszczone przez irek
                      A na koniec okazuje sie ze nie ma jak takich cewek zamocowac
                      o tym pomysleli chyba tylko w tonsilu/dexonie - cewki sa nawiniete na plastikowa szpule przygotowana do przykrecenia. ciekaw jestem czy daja znajda sie plastikowe sruby zeby nie wprowadzac do tego "rdzenia" :lol:

                      Skomentuj


                        #12
                        Zamieszczone przez Pawel S.
                        a dlaczego bez dyskow?
                        Zeby wiecej ''dac pracy samemu uzwojeniu'' bo tym tropem moznaby dac wielki rdzen i nawinac na nim jeden zwoj. Cewki powietrzne sa najlepsze a rdzeniowe stosujemy jak musimy oszczedzic lub zmniejszyc rezystancje cewki.

                        Zamieszczone przez Pawel S.
                        ciekaw jestem czy daja znajda sie plastikowe sruby zeby nie wprowadzac do tego "rdzenia"
                        Diamagnetykiem (nie wplywa na pole magnetyczne) jest miedz i zdaje sie mosiadz z ktorych dosc latwo kupic srubki.

                        Skomentuj


                          #13
                          Mam Panowie takie pytanko: niskotonowcowi można bez problemu dać cewkę z rdzeniem, wysoktonowiec musi mieć powietrzną, a niskośredniak?
                          Cewka z rdzeniem bez dysków będzie dobra? Chodzi mi przede wszystkim o niską rezystancję ale też trochę o $. Jakbym dał rdzeniówkę z drutem o średnicy 1,2 mm niskiemu to niskośredniak musiałby być nawijany dużo grubszym drutem (2 mm) aby uzyskać w miarę niski (porównywalny) opór.

                          Skomentuj


                            #14
                            Zamieszczone przez los_sandalos
                            wysoktonowiec musi mieć powietrzną
                            nie musi ale tam roznica w cenie jest poprostu zerowa...

                            daj spokojnie na rdzeniu

                            Skomentuj


                              #15
                              opor to jedno, a drugie to nasycanie sie rdzenia - przy cewkach powietrznych ten problem nie wystepuje. opor jest mniejszy w cewkach rdzeniowych z tego wzgledu, ze wymagana jest mniejsza ilosc zwojow do uzyskania tej samej indukcyjnosci co cewka powietrzna. w praktyce rdzeniowki z drutem 1.0mm^2 powinny wystarczac, a powietrzne minimalnie 1.0mm^2 chociaz lepiej grubsze (1.2mm^2 lub ekstremalnie 1.4mm^2, grubszych sie nie stosuje ze wzgledu na koszta - jak chcesz za wszelka cene miec maly opor to dajesz cewki tasmowe)

                              Skomentuj


                                #16
                                Rdzeń nie bardzo ma chyba możliwość się nasycić w cewce bez zamkniętego obwodu magnetycznego, nie bardzo oriętuję się tylko jaka jest szerokość pętli histerezy rdzeni jakie są stosowane przez np. polink. Nie wiem też jak to wpływa na dźwięk - jakieś zniekształcenia - może generuje to wyższe harmoniczne? Chyba jednak nie wpływa za bardzo jeśli jednak nie słychać ogólnej dezaprobaty dla takich cewek-> patrz odpowiedź Pawla powyżej. Zależy mi na jak najmniejszej rezystancji (wysokiej dobroci) cewki. W pewnym artykule (chyba poważnego autora) wyczytałem, że rezystancja cewki powinna być najlepiej 40 (minimum 20) krotnie mniejsza od rezystancji głośnika po to aby mogły być tłumione jakieś rezonanse (już nie pamiętam jakie) przez małą impedancję wzmacniacza. Dla głośników jakie mam (HDS 180 EXC) rezystancja ich wynosi 5,7 Om więc cewka nie powinna mieć więcej niż jakieś 0,28 a najlepiej 0,15 Om. Cewka powietrzna spełniająca górną granicę rezystancji kosztuje 2 razy tyle niż rdzeniowa o rezystancji około 80 mOhm. Jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać?

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Zamieszczone przez los_sandalos
                                  nie bardzo oriętuję się tylko jaka jest szerokość pętli histerezy rdzeni jakie są stosowane przez np. polink
                                  chyba na ich stronie sa dane rdzeniow

                                  nasycenie rdzenia raczej nie wystapi przy "domowych" mocach wiec problemu byc nie powinno. dopiero na estradzie moze to wystapic i tam sie stosuje rdzenie zelazowe (czy cos takiego)

                                  Skomentuj

                                  Czaruję...
                                  X