Jak SPL się ma gdy np. dwa subwoofery zrobione przykładowo na LW800 każdy w osobnych obudowach ale sygnał do obydwu ma taka samą wartość postawić w pokoju 20 m2. Wtedy jak obliczyć SPL dla 2 subów. I czy srednica głośnika ma jakies znaczenie do głosności ???
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Pytanie o SPL???
Collapse
X
-
Popraw pytania, bo sa troche bez sensu i zaraz cie wszyscy objada...
Sprawa ma sie tak majac glosnik 50W 90dB i glosnik 100W 87dB to tak samo glosno zagra. A co do sumowania - jesli glosniki identyczne i obudowy tez to nie ma znaczenia ze sa w osobnych obudowach, w sumie efektywnosc calosci bedzie 3 dB wyzsza niz jednego glosnika - oczywiscie w przypadku 2 glosnikow...
-
--> theant
chyba kondraxowi troche mieszasz w glowie, glosniki o ktorych piszesz zagraja tak samo glosno ale tylko wtedy jak ten drugi zostanie zasilony dwukrotnie wieksza moca, natomiast przy takiej samej mocy wzmacniacza np. 30 W glosnik o mocy 50W i 90dB zagra 2 razy glosniej od glosnika 100 W i efektywnosci 87 dB (potencjometr w obu przypadkach w tym samym polozeniu)
-->kondrax
SPL (poziom cisnienia akustycznego) wlasnie mowi jak glosno potrafi zagrac glosnik, to co z niego mozna wycisnac bez wzgledu na srednice czy moc znamionowa
a moze ja sie myle? wiec prosze o poprawienie mnie
Skomentuj
-
Zamieszczone przez kecajblprzy takiej samej mocy wzmacniacza np. 30 W glosnik o mocy 50W i 90dB zagra 2 razy glosniej od glosnika 100 W i efektywnosci 87 dB (potencjometr w obu przypadkach w tym samym polozeniu)
Proponuję zrobić eksperyment:
Uruchom winampa i zapuść jakiś kawałek.
Za pierwszym razem equalizer ustaw na zero, a za drugim razem preamp w eq. ustaw na mniej więcej -3dB (najlepiej ustaw wcześniej i tylko zmieniaj on/off). jestem pewien, że z trudem zauważysz różnicę.
Dwukrotny spadek głośności to ok 10 dB (chociaż to też zależy od częstotliwości i poziomu natężenia).
Skomentuj
-
--> Zygmunt
nie wiem czy sie zmienily prawa fizyki ale jeszcze w podstawowce mnie uczyli, ze dwukrotne zwiekszenie natezenia dzwieku nastepuje przy zmianie jego poziomu o 3 dB, przy 6 dB czterokrotnie, przy 9 dB osmioktotnie a przy 10 dB okolo dziesieciokrotnie (w postepie geometrycznym czy wykladniczym, juz ne pamietam jak sie to fachowo nazywa, nie uwazalem na tej lekcj ;-))
powiedz mi gdzie sie myle i w jakiej ksiazce mam to doczytac
Skomentuj
-
kacejbl
nikt temu co napisales nie przeczy ale czlowiek to nie maszynka i nie slyszy idealnie "rowno"
Wez np czlowieka z mocno przytepionym sluchem ktory prawie nie slyszy normalnej rozmowy. Mimo ze dla Ciebie miedzy rozmowa a podniesionym glosem jest dwu lub czterokrotna roznica to taki czlowiek Ci powie ze prawie nie ma roznicy. Kazdy z nas slyszy inaczzej (ale podobnie).
przyklad
jak odkrecam kolumny na max to dla kumpla jest bardzo glosno az nieprzyjemnie a mi to nie przeszkadza chociaz gluchy nie jestem ;D
Skomentuj
-
No ale chyba nikt nie odpowiedzial na proste pytanie.
Dwa subwofery podlaczone razem daja o 3dB wieksza efektywnosc mocowa i o6dB wieksza efektywnosc napieciowa.
Sprawa jest prosta jak gra jeden glosnik i podlaczymy drugi z takim samym wzmacniaczem lub do tego samego wzmacniacza to cisnienie wzrosnie nam o6dB.
Najczesciej czym wiekszy glosnik tym wieksza jego efektywnosc. Ale jesli mamy glosnik 8cali i 12cali o takiej samej efektywnosci i takiej samej mocy to ten wiekszy zagra glosniej na basie bo ma wieksza zdolnosc do przepompowywania powietrza.
Skomentuj
-
Irek w czym sie myle ? Jesli dwa głośniki grają identycznie( identycznie się wychylają dajac takie samo SPL ) to wzrost SPL jest o +3dB (dwa razy głosniej) wzgledem pojedyńczego..
włącz głosnik do 1go kanału/wzmacniacza......... = np " 0 " dB (głoniej/SPL)
włacz głosnik do 2go kanału ......................................+3 dB(2x głosniej bo 2 głosniki)
połącz dwa głośniki równolegle i wlącz do 1 kanału .....+ 3dB(2x głośniej bo 2 głosniki )
połacz nastepne 2 głosniki i włacz do 2 kanału............+6dB ( pracują 4 głosniki)
tak sie ma sprawa jeśli :
są to identyczne, teoretyczne głosniki "punktowe"
znajdują się w tym samym punkcie , pracują w zgodnie w fazie i skierowane są identycznie
teoretyczny wzmacniacz oddaje 2x większą moc przy 1/2 impedancji( głosnik "dostaje" identyczną moc bez wzgladu czy jest łaczony z 2gim czy nie
Irek coś z tym napieciem .... nie rozumie . Przy połaczeniu równoległym wzrasta prąd na źródle bo rezystancja/impedancja maleje natomiast róznica potencjałów jest teoretycznie NIEZMIENNA.Dla tych co niewiedzą -róznica potencjałów to napiecie
praktya i zycie są "prawie " zblizone do ideału i teori
Skomentuj
-
P=U*I
R=U/I.....--> I=U/R
P=U*U / R
TEORETYCZNIE ( wzmacniacz oddaje 2xmocy jesli spadnie impedancja do 1/2 wartości)
CIŚNIENIE AKUSTYCZNE PRZY 1W/m=90dB
1głosnik 8ohm podpinam pod wejście i daje 1W . Uzyskuje jakieś SPL (90db)
do juz działajacego układu DOKŁADAM RÓWNOLEGLE identyczny głosnik
uzyskuje układ oddajacy 2* po 1W bo rezystancja układu ( w RLC impedancja) spadła do 4ohm.
CZyli mam 2Waty oddawane po wacie na głosnik . Głosnik przy wacie mocy miał okreslona wartość SPL (90db)
TERAZ GRAJĄ DWA GŁOSNIKI 90dB i 90dB = 93dB (90.....+3dB!!!!!)
miło mylic się grupowo kecajbl . Zakładamy zwiazki zawodowe ?;-D
GrzMiL
Gdybym teraz chciał zmiejszyć moc dochodzaca do układu 4ohmowego do wartości 1W
uzyskał bym 87dB + 87dB= 90dB . (0,5W +0,5W!!!). 90dB!!!!!!!!!!!!!
Czyli przy 1W oddawanym do układu uzyskałem tyle samo co z jednego głosnika .
Jednak sa zalety :
Wzmacniacz jesli jest dostosowany do 4ohm to uzyskujemy dodatkowe waty jakie idą na głosniki .
Zestaw ma 2x wiekszą moc max . Trudniej je uskodzic oraz nie osiaga się maksymalnego wychylenia liniowego głośników przy normalnym słuchaniu itd.
Skomentuj
-
Grałem na dwóch,teraz gram na jednym (bo drugi sie forniruje,chyba).Różnica subiektywna-żadna!Gdyby to chodziło o pełne pasmo to może by było czuć różnice ale przy subie(subach) jej nie odczułem.I były osobno zasilane a nie jakieś kombinacje szeregowo-równoległe.Być może teoria i pomiar pokaże co innego ale wrażenia subiektywne,podkreślam,subiektywne,mówią że dwa tak samo grają jak jeden.Dziwne troche...A przy innym wzmaku miałem różnice bo był zbyt słaby.
PZDR
Skomentuj
-
Irek udało mi się doczytac ;-)
odnosnie efektywności ;-)
cyt:"Sprawa jest prosta jak gra jeden glosnik i podlaczymy DRUGI Z TAKIM SAMYM wzmacniaczem lub DO TEGO SAMEGO WZMACNIACZA to cisnienie wzrosnie nam o6dB.""
CIŚNIENIE O 3dB!!!!!!!!!!!!
Umberto a dałeś je jeden przy 2gim czy rozstawiłeś po przeciwległych ściamach ?
Efektywność - jest to miara ciśnienia akustycznego jaką uzyskamy w odległości jednego metra od głośnika. Wyróżniamy dwa rodzaje efektywności: mocową i napięciową. Efektywność mocowa jest to efektywność jaką uzyskamy po dostarczeniu 1W mocy do głośnika. Efektywność napięciowa to efektywność jaką uzyskamy po doprowadzeniu do głośnika 2,83V. Ale uwaga, przy obciążeniu 8 omowym efektywność napięciowa i mocowa jest taka sama, dla głośnika 4 omowego efektywność napięciowa daje wynik 3dB większy niż efektywność mocowa.
Bo przy 2,83v dostarczamy 2WATY!!!!!!!!!!
A my tu o dodawaniu
UPS PANOWIE I PANIE
WSZYSTKO JEST NA STRONIE OT TRZA BYŁO POKLIKAC MYSZKĄ
dla zainteresowanych
[ Dodano: 2004-11-20, 22:31 ]
http://diyaudio.pl/articles.php?id=6
Skomentuj
-
Chomik choc bym nawet nie chcial to musze sie z Toba zgodzic :-)
Szkoda tylko ze na forum o budowie kolumn (rzecz podobno nie latwa ale sam nie wiem bo jeszcze niczego nie zrobilem) klaniaja sie podstawy fizyki i matematyki ale wlasnie po to jest forum zeby sie czegos nauczyc.
pozdrawiam :-)
Skomentuj
-
AKUSTYCZNE ZSUMOWANIE DWOCH GLOSNIKOW DAJE CISNIENIE DZWIEKU WIEKSZE O 6dB! A NIE JAK TWIERDZISZ O 3dB!
Dlatego wlasnie w zwrotnicach przy czestotliwosci podzialu mamy -6dB bo jesli glosniki promieniuja w fazie to uzyskamy po zsumowaniu 0dB.
Efektywnosc mocowa to przylozenie 1W do glosnika. I dla glosnika (glosnikow) 8omowego bedzie to 2,83V a dla 4omowego 2V.
Efektywnosc napieciowa to przylozenie napiecia 2,83V co dla glosnika 8om da 1W a dla 4omowego da 2W.
Dlatego polaczenie dwoch glosnikow rownolegle daje wzrost efektywnosci mocowej o 3dB a napieciowej o 6dB.
Skomentuj
Skomentuj