Chciałbym zapytać jaka jest budowa, zalety i wady obudowy izobarycznej ponieważ ciężko znaleźć jakieś informacje na temat tej obudowy i nieraz są one sprzeczne.
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Budowa, zalety i wady obudowy izobarycznej.
Collapse
X
-
Konfiguracji izobarycznej dwóch głośników nie da się określić jako rodzaj obudowy, jest sposobem zgrania dwóch przetworników w jeden zespół mechaniczno-elektryczny. Taki zespół można z kolei zastosować w obudowie dowolnego rodzaju.
Z zalet: redukcja niezbędnej dla pojedynczego przetwornika objętości obudowy (niektóre głośniki wymagają dużych obudów, tym sposobem uzyskuje się ten sam efekt w połowie objętości) oraz linearyzacja pracy przetwornika, co skutkuje zmniejszeniem zniekształceń.
Z wad: głównie cena.
Ponadto stosując to rozwiązanie należy pamiętać o braku zysku na skuteczności mimo użycia 2 głośników, o mocożerności takiego układu i upewnić się, że wynikowa impedancja konstrukcji nie okaże się dla wzmacniacza zbyt niska.
Może okazać się, że kupując głośnik dwa razy droższy w zbliżonej cenie unika się problemów, jakie układ izobaryczny rozwiązuje. No chyba że akurat rozporządza się takimi, a nie innymi i trzeba sobie jakoś poradzić.
Skomentuj
Skomentuj