Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kolumny i glosniki Vintage.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kolumny i glosniki Vintage.

    Chcialbym zalozyc nowy temat poswiecony wylacznie konstrukcjom glosnikowym sprzet wielu lat. Ogolnie zwany Vintage. Temat ma na celu pokazanie naszych zbiorow klasycznych konstrukcji, to co wpadlo nam w reke, czego sluchamy w zaciszu domowym. W tym temacie mozna zamieszczac "rozbierane" zdjecie naszych sprzetow Vintage, modyfikacje przez nas zrobione, pomiary starych glosnikow czy odrestaurowane stare paczki, ktorym dano nowe zycie :) Przeciez Diyaudio to nie tylko nowe glosniki :)

    ---------- Post dodany o 16:47 ---------- Poprzedni post o 16:29 ----------

    Moze jako pierwsza konstrukcje pokaze piekne, male paczki Grundig Hi-Fi Box 312. Kolumny kupilem za symboliczna cene. W internecie mozna o nich znalesc troszke informacji:
    http://www.radiomuseum.org/r/grundig_hifi_box_312.html
    http://grundig.pytalhost.com/grundig70/grundig70-36.jpg
    Produkowane w latach 69-71, konstrukcja dwudrozna, midwoofer papierowy z zawieszeniem gumowym oraz kopulka wysokotonowa. Oczywiscie obudowa zamknieta. Skrzynie sa bardzo ciezkie jak na swoje wymiary, oczywiscie nie bylbym soba gdymym nie zobaczyl do srodka ;> Po odkreceniu tylnej scianki i otwarciu obudowy troche mnie zszokowalo. Scianki obudowy maja grubosc 24mm!, a w tylnej sciance znajduje sie solidna, gruba uszczelka gumowa wcisnieta w wyfrezowane wyzlobienie. Obudowa jest mocno wytlumiona luzna wloknina filcowa.




    Midwoofer ma zaklejone siateczka otwory w koszu, zatem zadna czesc tlumienia nie dotknie membrany.

    Korzystajac z okazji otwarcia obudowy, zmierzylem impedancje zestawu ( glownie dla oceny Fs glosnika ) bez tylnej scianki oraz zamknieta.



    Pomiar czarny to skrzynka zamknieta

    Ciag dalszy nastapi....

    #2
    Jak grają? Ciekawe jak wygląda ich ch-ka Gustuje raczej w nowszych sprzętach, jednak wiem, że słuchając dobrych "dziadków" można zbierać szczęke z podłogi.

    Skomentuj


      #3
      Moze slowko o dzwieku tych paczek. Basu jest niewiele, w pomieszczeniu slychac jako tako 70-80hz, zdecydowanie brakuje dolu, byc moze zabudowane na regale ( do tego zaprojektowane ) zaoferowalyby wiecej basu, na podstawkach jest niewiele lecz w akceptowalnym poziomie. Srednica, nie jest najgorsza, troche sucha, nieco przybrudzona, troszke jakby wycofana lecz jednoczesnie ma zapedy "megafonowe". Byc moze jest to tylko takie wrazenie poniewaz najslabsza strona tych glosnikow sa wysokie tony. Owszem, sa dosc szczegolowe ( pamietajac ze to kopulka sprzet 40 lat ) lecz tweeter ma spora gorke w zakresie od 10khz do 18khz, ktora osiaga swoje maksimum przy 15khz. Niestety to wplywa zle na brzmienie, rozjasnia je, dzwiek czasami wydaje sie natarczywy. Sluchanie muzyki typu Sabaton to ciezkie doswiadczenie, brak podstawy basowej i swidrujaca gora to dla mnie za duzo do zniesienia. Te kolumny dobrze sie czuja z popularna muzyka lat 70-80 ( poza rockiem ), jakies disko, pop.

      Teraz zastanawiam sie co mozna w nich poprawic? Dokladnych parametrow midwoofera jeszcze nie mierzylem, ale wstepnie rokowania dla TL wydaja sie dobre. Mysle, ze nawet basrefleks moglby sie sprawdzic, bo Qts jest stosunkowo niewysoki ( okolo 0.42 ) ale bez reszty parametrow nie ma co wrozyc z fusow. W kazdym razie midbas to najmniejszy problem. Co z robic z tym cholernym tweeterem? Zrobilem pomiar impedancji i wyglada tak:



      Pomiar linia czarna.

      Sama kopulka wyglada tak:
      http://img855.imageshack.us/g/sdim0093.jpg/
      Glosnik bardzo latwo sie rozbiera, wystarczy odkrecic 4 srubki, w srodku pod kopulka znajduje sie wytlumienie z twardego filcu. Coz mozna tutaj zmodyfikowac? Heee, pewnie niektorzy juz sie domyslaja... Tak, tak, dorobic linie transmisyjna i dac membranie swobodnie oddychac. Zmierzam rozwiercic nabiegunnik i przedluzyc tunel rurka, ktora bedzie spelniac funkcje nieskonczonej odgrody dla kopulki. Mozna rowniez po przewierceniu dorobic zamknieta, duza komore za glosnikiem ale poki co sklaniam sie do falowodu wypelnionego welna. Jak tylko dostane odpowiednie wiertlo ( 15mm ) zabieram sie za modyfikacje. Mam nadzieje na obnizenie rezonansu glosnika, zmniejszenie znieksztalcen i znaczne wyrownanie charakterystyki czestotliwosci.

      To be continued...

      Skomentuj


        #4
        Trzeba podbic temat :>
        Dzisiejsze zakupy - piekne cudenka.



        Jeszcze tylko brakuje 15-18 cali na bas i bedzie komplet odgrodowy.

        Skomentuj


          #5
          To ma być 5 way? Wydawało mi sie, ze porzuciles proste dechy

          Skomentuj


            #6
            Raczej 4 way. Co do dech to zwyczajnie sa latwiejsze do wykonania i daja optymalne efekty :)

            Skomentuj


              #7
              Nie moglem sie powstrzymac i wrzucam foty.

              Japonski Crysler na Alnico lata 60/70. Poszukiwania Hiendu zakonczone... na jakis czas hehe



              Obok mniejsze "bialasy" Siemensa, rowniez swietne brzmienie lecz zacznie ustepuje Cryslerom. Zlapala sie tez garsc reszty rupieciarni.

              Dla spragnionych informacji dwa linki :
              http://wegavision.pytalhost.com/livingaudioCE-1a2/
              http://www.eastmarinedrive.com/conte...ontent.html#KK

              Teraz przydaloby sie odnowic skrzynki, nowe elementy zwrotnicy, kabelki, potencjometry...

              Skomentuj


                #8
                PM, pamiętasz, kiedyś kupiłem od Ciebie zestaw Duali - nie wiem z którego są roku ale za vintydż raczej można je uznać :) więc napiszę tutaj co nieco.
                Dopiero teraz wziąłem się mocniej za ich aplikację. Pisałeś, że są raczej "takie sobie" - no faktycznie szału wielkiego nie robią, ale gdybym powiedział, że nie grają przyjemnie, to bym skłamał. Mam już "chyba" docelową zwrotkę (inna od tej oryginalnej z zestawu). Problem miałem z niskośredniakiem, bo jego TS'y przesuwają go mocno w kierunku dużej OZ - w związku z tym, że wylądował w niedużym monitorze skłoniłem się w kierunku obudowy z otworem stratnym. Sprawa nie jest tak prosta jak by się wydawało, ale przyznam, że "wysiłek" się opłaca :) - ale więcej napiszę o tym niedługo w odpowiednim wątku.

                Te kolumny, które pokazałeś, to jakiego typu obudowy mają? Zwłaszcza ciekawią mnie tutaj Siemensy - bo gabarytowo budy mają dosyć... "fikuśne" :)

                Skomentuj


                  #9
                  A pewnie ze pamietam :) nie sa takie zle, ale dobrze ze poprawiles zwrotnice, bo ta oryginalna to syf, kila i mogila :) Wooferek faktycznie ma wysoka dobroc, maly magnesik. Tutaj moglbym jeszcze polecic eksperymenty z wytlumianiem welna mineralna lub szklana. Zaden inny material nie dziala lepiej na obnizanie dobroci.

                  Kolumny jakie pokazalem to tradycyjna paczka zamknieta, Siemensy to rowniez obudowa zamknieta, niestety za mala jak na woofery. Obudowa jest plytka, typowo regalowa, mozna ja upchac pod sciane czy w regal ( tak to kiedys rozkminiano ). Kolumny sa trojdrozne z szerokopasmowcem Philipsa na srednicy, malym Perlesem stozkowym alnico na wysokim i duzy 25cm Isophon na basie, glosnik typowo dla OZ, z mega skokiem i gumowa zawiecha. Juz sie takich wooferow nie robi :)
                  Mam jeszcze Siemensy brazowe ( widac w rogu ) starszy model, roznia sie nieco zwrotnica i basem. Tam jest ITT 25cm z zawieszeniem materialowym, swietny glosnik do OZ i TL. Niestety rowniez dusi sie w za malej obudowie.

                  Pozniej postaram sie wrzucic jakies rozbierane foty. Tylko dla doroslych oczywiscie

                  Skomentuj


                    #10
                    Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
                    Pozniej postaram sie wrzucic jakies rozbierane foty. Tylko dla doroslych oczywiscie
                    Czekamy z niecierpliwością - trzeba tylko będzie uważać na zazdrosne drugie połowy. :cool:

                    Skomentuj


                      #11
                      Ok wiec obiecana pornoglosnikografia:



                      Po lewej nowszy model, po prawej starszy. Za plastikowymi kubkami siedza szerokopasmowe Philipsy, takie jak ta jedna sztuka miedzy kolumnami.

                      Teraz pokaze stare, profesjonalne Scany. Scan-Sound Type P-35. Wszystkie glosniki z magnesami alnico. Papierowy bas 25cm na piance, ktora niestety nie wytrzymala proby czasu. Oba woofery musza przejsc wymiane gornego zawieszenia. Na srednicy papierowiec i doskonale znana, duza kopulka d3804. Notabene komplet glosnikow z tych kolumn idzie pod mlotek, lacznie ze zwrotnicami...







                      A na dokladke cos dla poszukiwaczy dobrych szerokopasmowcow. Jedne z najlepszych szerokopasmowcow jakie mialem ( tylko do odgrody w konstrukcji 3 droznej ).
                      Owalne ITT




                      Te glosniki mozna znalesc w niepozornych skrzynkach Dual CL 111
                      http://translate.google.pl/translate...8.html&act=url

                      ---------- Post dodany o 23:16 ---------- Poprzedni post o 02:35 ----------

                      Nie bylbym soba, gdybym nie rozebral Cryslerow, choc czesciowo spodziewalem sie tego co tam zobacze, zatem...


                      Jako bas, pracuje tu 30cm papierowej membrany na sztywnym zawieszeniu plus duzy magnes Alnico. Wstepne pomiary parametrow T-S wkazuja na bardzo niski rezonans 32hz co jak na taki glosnik jest swietnym wynikiem. Bl ponad 9.1 i Qts 0.68. Wlasciwie idealne parametry na klasyczna linie transmisyjna bez offsetu :) Pieknie.

                      Ale zobaczcie na glosnik szerokopasmowy, to juz niezwykle kozacka konstrukcja. Znalazlem opis tego przetwornika na forum Audiohobby. Pozwole sobie go skopiowac z zaznaczeniem zrodla jakim jest Audiohobby.pl

                      "Crysler 5M-200

                      Genialny głośnik szerokopasmowy zaprojektowany przez japońskiego konstruktora Kei Ikeda pod koniec lat sześcdziesiątych..

                      Kei Ikeda jako pierwszy pod koniec lat sześćdziesiątych szerzej rozpropagował stare głośniki Western Electric i położył spore zasługi w rozwoju nowoczesnego SET. Dla japońskich kultowy facet.
                      Niezadowolony z odsłuchów dostepnych na rynku, używanych w studiach, a przydatnych do lampy głośników: Altec, Tannoy, JBL (próbował też Western Electric, Klangfilm i Riffel Telefunkena), poświęcił wiele lat na stworzenie własnego przetwornika. Wyznawcy Ikedy uważają, że zrobił najlepsze głośniki na świecie.

                      Głośniczek, który uzupełniony czymś na dole (choć sam wywija basem gdzieś na poziomie elektrostatów) przez wielu japońskich audiomaniacs uważany jest za koniec drogi

                      98-99dB/W, ok 15W, 8ohm, 75-16000Hz (podane dla obudowy zamknietej ok 7-8l.), 12cm

                      stożkowy, z małym walcem będącym przedłużeniem cewki i zakończonym kopułką- wg niektórych źródeł kopułka z tytanu (wg innych z jakiegoś stopu metali lekkich); membrana z czegoś z konopiami;
                      Wywija imponująco w stosunku do rozmiarów.
                      Ma tylko jedną wadę. Jakaś sztuka pojawia się tylko od czasu do czasu na światowym rynku wtórnym. Ostatnie z 10 lat jest policzalne."

                      Zapytam wiec kolege Yoshiego, ktory mam nadzieje, ze to czyta. Jakie proponuje zamienniki tych glosnikow z obecnych nowoczesnie produkowanych? Moze chinskie TangBandy z lodzitecha? :)

                      Skomentuj


                        #12
                        Fajne te Cryslery. Bardzo udany uważam koncept z niskim bardzo cięciem. Fostex'y FF85K miały podobną konstrukcję. Aluminiowa kopułka była tam przytwierdzona bezpośrednio do cewki, a nie za pośrednictwem membrany.

                        Niestety w tą ekstremalną efektywność nie wierzę. Myślę, że 95db to max, chociaż przewiduję raczej 93-94db/w. Robiłeś już jakieś pomiary ?

                        PS. Ze współczesnych to najbliżej mu do Fostex'a FE126 i Supravox'a 135 (tego miałem i nie polecam - straszny muł).
                        Last edited by fakamada; 21.12.2011, 00:08.

                        Skomentuj


                          #13
                          Pomiarow charek nie robilem. Tylko T-S woofera. Zwrotnica jest dosc klasyczna. 12/6/12. Narazie odstawiam je na bok, bo mam inne rzeczy do skonczenia. Pozniej chcialbym wykonac nowe paki ( TL dla woofera i szerokopasmowca ), wymienic kondensatory w zwrotnicy i kupic nowe potencjometry drutowe.
                          Jak sie do tego przyloze to bedzie miodzik :)

                          Skomentuj


                            #14
                            Trzymam kciuki, może z tego wyjść coś naprawdę fajnego..

                            12/6/12 ? Przecież to 2 drogi...

                            Skomentuj


                              #15
                              3 :) na gorze jest maly, kopulkowy super tweeter w tubce.

                              ---------- Post dodany o 01:18 ---------- Poprzedni post o 01:17 ----------

                              http://www.eastmarinedrive.com/conte...ontent.html#KK dokladnie to

                              Skomentuj


                                #16
                                Aaaa... OK :)

                                Obawiam sie, że ten tweeter może być najsłabszym ogniwem... Chyba bym się rozejżał za czymś innym. Szczególnie że na moje oko 5" szerokopasmówka nie ma jeszcze jakoś tragicznego rozpraszania, więc tubka chyba nie jest potrzebna. Raczej jakaś płytka waveguide albo wstęga. Może jakiś 2" papierzak.

                                EDYCJA:
                                Oglądam własnie fotki i w sumie tubka ma dość płytki profil.
                                Last edited by fakamada; 21.12.2011, 00:28.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Tez o tym pomyslalem, tzn o wymianie wysokotonowca jednak chcialbym w duzej czesci zachowac oryginal, cala ta kolumne zaprojektowal jeden facet, choc trzeba przyznac, ze wyzsze modele mialy wieksze tuby na wysokich.
                                  Poki co dzwiek jest naprawde niezly, nie slychac piasku, ani cykania znanego z typowych kopulek. Dzwiek jest przyjemny i wciagajacy. Szczegolnie, ze mozna sobie pokrecic galkami i zrobic taki co by pasowalo najlepiej. Te kolumny na neutralnych ustawieniach potencjometrow maja rowne pasmo niczym monitory studyjne :)

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Taki głośnik zdobyłem...wygląda na lata 60-70.
                                    Załączone pliki

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Szkoda, ze jedna sztuka. Moglby ladnie zagrac w odgrodzie. Magnes juz nie alnico wiec prawdopodobnie lata 70 moze poczatek 80.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        A właśnie miałem dopisać że jak ktoś ma taki w piwnicy to chętnie drugi dokupię :)

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X