Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Basreflex przy przebudowie

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Basreflex przy przebudowie

    Witam wszystkich serdecznie,

    Postanowiłem przerobić nieco swoje stare kolumny.
    Kolumny te to produkcja litewskiej Radiotechniki z roku 1990. Zestaw trójdrożny z basreflexem - prostokątny o polu otworu ok 25cm2 i dłudości 8cm, skrzynka 30l. Posiadają zwrotnicę wielkości małej elektrowni. Głośniki mają wiele oznaczeń (np. cenę w rublach - b. przydatne ), ale żadnych znaczących poza opornością (8ohm) i mocą (40W). Średnica niskotonowego to 18cm.
    Przy przeróbce postanowiłem zrezygnować z prostokątnego basreflexu i zastąpić go okrągłym (średnica max 5cm). I nareszcie pytanie - 1 czy 2 basreflexy o tej średnicy?
    I czy jest sens zastępowania tej starej zwrotnicy czymś nowszym nie znając podstawowych parametrów głośników?

    Z góry dzięki za rady.
    Pozdrawiam

    #2
    trudno powiedziec najlepiej to metodą prób i błędów znależć właściwe rozwiazanie czyli weż kilka rurek i posprawdzaj i to z różnymi wielkościami i napewno dojdziesz do najlepszego rozwiązania jak to mówią najzdolniejsi "...to co ładnie wygląda na papierze w praktyce coś tam tego nie zawsze wychodzi........." ale wiesz o co chodzi

    Skomentuj


      #3
      Taki też miałem plan, ale z doświadczeń z car audio wynika mi, że zwykle warto zapytać bardziej doświadczonych. Tym nie mniej dzięki.

      Pozdrawka

      Skomentuj


        #4
        ja tam doswiadczony nie jestem ale tyle to wiem bo sam cos w tym stylu próbowalem poczekaj jeszcze troche moze ktoś coś bardziej konkretneko zarzuci

        Skomentuj


          #5
          ja osobiście bym tam nic nie ruszał, ale jak chcesz zmienić br to może być 1 albo 2 ważne jest aby długość się zgadzała i powierzchnia wlotu. A jeśli zwrotnice robią takie wrażenie jak napisałeś to znaczy że nie oszczędzali i zrobili takie jak potrzeba

          Skomentuj


            #6
            ważne jest aby długość się zgadzała i powierzchnia wlotu
            Tzn, żeby powierzchnia wlotowa jednego lub dwóch br była taka sama jak tego prostokątnego? i czy jak są 2, to należy po prostu zsumować ich powierzchnie?
            Długość podobnie?
            A cewki w zwrotnicy są wielkości średniego pudełka po jogurcie. I jest ich 3. A cała zwrotnica jest bezp za niskotonowym.

            Skomentuj


              #7
              Gdy chcesz zachowac brzmienie tych kolumn to zrob tak:
              Jesli chcesz zmienic 1 prostokatny na 1 okragly to ich powierzchnie i dlugosci powinny byc rowne. Jesli chcesz zastosowac 2 otwory to nie bedzie tak latwo. Najlepiej sprawdz to na jakims programie do symulacji obudow.

              Jednak zawsze mozna poeksperymentowac. Mozna wtedy uzyskac interesujace wyniki. Zajrzyj jeszcze na:
              http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
              Pozdro.

              Skomentuj


                #8
                ja radze zostawic w spokoju bo moze byc moim zdaniem tylko gorzej szczegolnie ze to bylo zapewne mierzone a tychcesz cos zrobic na "OKO" a to nie jest dobre podejscie jak chcesz to raczej zrob cos sam od podstaw...

                Skomentuj


                  #9
                  Budowanie czegoś od podstaw na głośnikach o nieznanych parametrach również byłoby budowaniem "na oko" więc mogę się pobawić w przróbki - na czymś sie trzeba uczyć. A na całkim nową konstrukcję pki co brak budżetu.
                  chrischris - ta metoda opisana na eletrodzie wygląda czytelnie nawet dla takiego laika jak ja. Chyb a pójdę w stronę 1 br. Dzięki.
                  I jeszcze sprawa umiejscowienia br.
                  W kilku miejscach na forum znalazłem informację, że umiejscowienie nie ma znaczenia, byleby było to o średnicę br od niskotonowego. W tym przypadku br byłby "oddzielony" od niskotonowego rurą tworzącą komorę dla średniotonowca. to nie przeszkadza?

                  Skomentuj


                    #10
                    ale po co tyle kombinowania jak ten br tam jest to najprawdopodobniej jest dobry, do nowego potrzebowal bys sobie policzyc strojenie ale nie masz parametrow wiec nic nie narobisz chyba ze zmiezysz tak moim zdaniem za duzo cudowania jak dla takich kolumienek :/

                    Skomentuj


                      #11
                      Nie jest dobry - słabo "dmucha".
                      Ma nieprofilowane krawędzie, a koniec w obudowie był wykończony gąbką. Nawet otór po wyjęciu gwizdka zaczął się lepiej sprawiać jako br - kolumna zaczęła dawać znacznie głębszy dół.
                      Co by nie gadać, przerobić trzeba.

                      Skomentuj


                        #12
                        Nie jest dobry - słabo "dmucha".
                        Ja sam nie jestem specem ale w B-R nie chodz o to żeby "dmuchało" właśnie stara się o to żeby zniwelować swisty powietrza i "dmuchanie" w tunelu B-R.Ja bym zostawił tak jak jest ew. zastąpił jednym okrągłym o takiej samej długości i powiezchni, (Jeżeli napisałem głupoty to mnie zbesztajcie) pozdro >>Piekny<<

                        Skomentuj


                          #13
                          Dobra, powiem inaczej.
                          Już wyjęcie poprzedniego bass reflexu i zmiana ułożenia wytłumienia spowodowało, że "dół" znacząco sie pogłebił. Na tej podstawie wnioskuję, że wymiana br powinna pomóc.

                          [ Dodano: 2005-02-23, 22:18 ]
                          Skończyłem.
                          I wszystkim tym, którzy odradzali mi zmianę bass reflexu powiem... więcej odwagi panowie. Jeden prostokątny zastapiłem dwoma okrągłymi umiszczonymi wyżej. Zestaw dostał znacznie niższego zejścia. Zmiana jak najbardziej na +.
                          Dzięki za wypowiedzi. Pozdr

                          Skomentuj

                          Czaruję...
                          X