Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

cewka pomiar

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    cewka pomiar

    Witam


    Jeżeli gdzieś już była ta sytuacja opisana to przepraszam za powtarzanie tematu.
    Przeszukałem trochę to forum i inne nie znalazłem odpowiedzi na mój mozna powiedzieć problem. Nadszedł czas na "przewijanie cewki". Indukcyjność mierzę w speaker workshop. pomiar pokazuje ładnie indukcyjnośc. Dla pewności zmierzyłem cewki w których wiem jakie są wartości jedna to 0,8mH, pomiar pokazuje 0,856, hm pomyślałem jakaś cewka no name więc może taka tolerancja, więc wziąłem cewkę janzen audio 1,2mH i pomiar pokazał w jednej 1,255, a w drugiej 1,246. Tu pytanie jak to traktować czy jako błąd pomiarowy (tu rozumiem że dodana jest ewentualna indukcyjnośc jig itp itd) i za każdym pomiarem powiedzmy odejmować sobie to ok 0.5mH. Jak wygląda to u Was???
    Aha jeszcze to że rezystancja cewki to w granicahc 1,5 ohm wg pomiaru, więc cos tu musi być nie tak

    Pozdrawiam

    #2
    Z tak małymi rezystancjami SW niespecjalnie sobie radzi, więc nie bierz wyniku na poważnie. A pomiar indukcyjności mieści się w granicach 5%, tyle chyba tolerancji podaje polink dla swoich produktów :). Na pewno nie możesz przyjąć stałego błędu na poziomie 0,05mH. Możliwa jest też sytuacja, że system nie mierzy dokładnie jak powinien. Pomiar indukcyjności opiera sie na pomiarze impedancji, jeżeli ten jest zafałszowany to i pochodne pomiary też będą.

    Skomentuj


      #3
      yoshi dzięki za szybką odpowiedź, rzyczywiście 5% to akurat te okolice 0,05, zaciekawiło mnie jednak to że obojętne jaka wartośc to pomiar zawyżony 0 tą wartośc. Teraz wiem że jest wszystko ok tylko kwestia błędu pomiaru, który zawsze będzie obecny w większym lub mniejszym stopniu.

      Skomentuj


        #4
        W Limp'ie uzyskasz wieksza dokladnosc, jesli jej tak bardzo potrzebujesz.

        Skomentuj


          #5
          Być może to jest przypadek albo być może masz jakiś offset. Chociaż to w sumie nadal w to specjalnie nie wierzę aby zawsze było dodawane 0,05mH. Możesz spróbować zmierzyć rezystor i zobaczyć co wyjdzie :)

          Skomentuj


            #6
            Blad 0.05 na malej cewce to jest moim zdaniem duzo. Tak male wartosci zazwyczaj wypadaja w pulapkach rlc dla glosnikow wysokotonowych. Ostatnio musialem odwijac wieksza cewke, aby uzyskac dokladna wartosc i Limp pokazywal roznice po odwinieciu jednego zwoju.

            Co prawda taki blad dla cewki w filtrze niskotonowym to jest nic, ale jak komus zalezy na dokladnosci przy nawijaniu czy odwijaniu cewek malej inducyjnosci, to powinien pomyslec o lepszej metodzie pomiaru.

            Skomentuj


              #7
              u mnie różnice w pomiarze widac nawet jak odwine pół zwoju, sprawdzę jeszcze z innymi elementami jak to wygląda, jutro bedę miał więcej czasu. jeszcze jedna rzecz co mnie dziwi. po zrobieniu pomiaru i robieniu zwrotki. najpierw daje korektor impedancji, potem filtr powiedzmy buttrworth woofer cięty na 2kHz, daje wstaw. wyskakują elementy, jezeli cofnę ten krok i ponownie wstawie taki sam filtr elementy już znacznie sie różnia, spotkaliście sie też z czymś takim??? oczywiście po kazdej zmiane daje przeliczenie wykresu

              Skomentuj


                #8
                Z tą dokładnością pomiaru w SW to chyba kwestia odpowiedniego skalibrowania sprzętu i softu. Pamiętam, że w pewnym momencie, jak jeszcze się tym zajmowałem, nawijałem sporo cewek - również takich o bardzo małej (jak na interesujący nas przedział) indukcyjności - rzędu chyba kilkunastu uH z tego co pamiętam - i wszystko to mierzyłem w SW. Pomiary były wydaje mi się wiarygodne: były powtarzalne, a sprzęt kalibrowałem na podstawie pomiarów "wzorcowych" elementów o małej tolerancji, również łączonych szeregowo/równolegle dla jakiegoś tam uśredniania wartości i mierzenia małych wartości pojemności, indukcyjności i rezystancji. Nie udało mi się zejść poniżej tych kilkunastu uH - poniżej pewnego progu system rozpoznawał cewkę jako rezystor. Tak więc owszem, da się mierzyć w SW i na standardowym JIGu z dużą (jak na nasze potrzeby) dokładnością i powtarzalnością - jedyne co jest potrzebne, to odpowiednia kalibracja systemu i podzespoły o znanych wartościach jako "repery". Oczywiście w zabawie w zwrotkowanie taka dokładność nie jest raczej potrzebna - ale możliwa jak najbardziej.

                - - - - - aktualizacja - - - - -

                PS:


                Zamieszczone przez fader_audio Zobacz posta
                u mnie różnice w pomiarze widac nawet jak odwine pół zwoju
                W dużych cewkach (o dużej pojemności), głównie rdzeniowych, odwinięcie jednego zwoju wpływa na indukcyjność w widoczny sposób. Im mniejsza cewka, zwłaszcza jeśli jest powietrzna, tym większa jej odporność na ilość drutu. Tak dla zobrazowania o co chodzi (wartości poglądowe - chodzi o skalę zjawiska): np zwiększenie indukcyjności dla danej cewki z 0,8mH do 1mH wymaga dowinięcia powiedzmy 25 zwojów, ale jeśli na tej samej cewce, przy dalszym jej nawijaniu, chcemy przeskoczyć z 2,8mH do 3,0mH, to wystarczy dowinąć powiedzmy już tylko 20 zwojów.

                Jedno co jest pewne - kalkulatory ilości zwojów dla danej indukcyjności (są takie kalkulatory online) nie sprawdzają się przy ręcznym nawijaniu - trzeba mierzyć na bieżąco.

                Skomentuj


                  #9
                  dabyl, wielkkiie dzieki za odpowiedź, może ponowne skalibrowanie systemu troche pomoże, można zmiana przejściówek też coś zmieni

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X