Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak podlaczyc?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak podlaczyc?

    Witam

    Zrobilem sobie dwie kolumny na STX GDN-17-80-4-SS i ARV-104 i mam do nich wzmacniacz, ktory poboru mocy na tabliczce z tylu ma 380W i da sie pokretlo rozkrecic maksymalnie do polowy, bo potem juz sie boje co sie stanie z glosnikami.

    Wiec skoro mam tak duzy zapas mocy (tak mi sie wydaje), a wzmacniacz ma wyjscie na "Speakers B" jak wiekszosc wzmacniaczy to czy moge jako glosniki B podpiac pasywny subwoofer? Tylko wtedy jak to podlaczyc? Przeciez nie podepne go na jedna strone? A moze zrobic dwa subwoofery po jednym na strone?

    Swoja droga czesc wzmacniaczy lepszych ma wyjscie L+R na subwoofer, ale chyba jak go nie ma to nie mozna polaczyc kanalow +/+ -/- i pusic to na subwoofer, bo pewnie cos wybuchnie/spali sie ;-)

    Co wedlug was moge zrobic, zeby uniknac kupowania drugiego wzmacniacza lub robienie aktywnego suba, robienie dwoch pasywnych subow to ostatecznosc.

    #2
    co ma ta moc do speaker b?
    masz regulacje mocy na kanał i filtry?

    nawet w tych lepszych wzmacniaczach wyjscie na su jest nie wzmocnione i posiadaja one tylko niezalezna mozliwości regulacji..

    Skomentuj


      #3
      Dobra, chyba sie nie zrozumielismy, wiec zapytam wprost.

      Czy jak zrobie pasywny subwoofer i podlacze jakod druga pare kolumn do wzmacniacza to bedzie gralo? (filtr dolnoprzepustowy oczywiscie bedzie w subwooferze)

      Skomentuj


        #4
        nie jestem pewien ale wątpie czy ten sub sie odezwie


        zresztą teraz nie ma sensu robic pasywnego

        Skomentuj


          #5
          wcale niemasz takiego duzego zapasu mocy jakieś 100wat na kanał.... suwoofer pasywny - to juz nie te czasy :P pomyliłeś epoki

          Skomentuj


            #6
            Dzieki za wyprowadzenie mnie z mrokow sredniowiecza ;-)

            No to bede kombinowal z aktywnym

            Pozdrawiam

            Skomentuj


              #7
              Witam,
              Sorry, że się wtrącę tak późno. PHC, nie masz "zapasu mocy", tylko wzmacniacz ma taki parametr jak czułość. Zazwyczaj na dane wejście podajemy sygnał większy niż wartość tej czułości i wówczas odpowiednio wcześniej uzyskujemy moc nominalną wzmacniacza. Powyżej Pnominal nie tylko rośnie moc (zbyt lawinowo), a także i ogólnie zniekształcenia. Faktycznie, ewentualnie też można obawiać się o poszczególne głośniki, bo można je zniszczyć.
              Pozdrawiam, Piotr01

              Skomentuj


                #8
                Jeżeli wzmacniacz ma dwa komplety wyjść (np A i B) i jest możliwość połączenia A+B, dobrze jest wiedzieć jak łączone są kolumny - szeregowo czy równolegle. Niestety większość krajowych wzmacniaczy łączy szeregowo. Oznacza to, że gdy podłaczymy cztery kolumny 8 om, w poz. A+B wzmacniacz pracuje na 16 om. Powodem takiego rozwiązania jest troska konstruktora o bezpieczeństwo wzmacniacza o minimalnej dopuszczalnej obciążalności 8 om.
                Gdyby posiadać pasywnego suba o dwóch wejściach (głośnik dwucewkowy lub dwa głośniki), to "od biedy" można go podłączyć do wzmacniacza, w którym w pozycji A+B kolumny łaczone są równolegle. Oczywiście wszystkie opisywane wyżej niedogodności stosowania pasywnego suba są aktualne.
                Jeżeli wzmacniacz łączy w poz. A+B kolumny szeregowo - wówczas pasywnego suba podłączać nie można. Oczywiście wiem, że niektórzy to robią, ale efekty tego bywają opłakane.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X