Wiele slyszalem i o przetwornikach piezoelektrycznych i wiele z nich slyszalem na wlasne uszy. Wiem jak brzmia, mam o nich wyrobione zdanie, ale nurtuje mnie jedno pytanie. Chodzi mi o to ze jestem ciekaw na czym dokladnie polega zasada działanie tego trzetwornika. To jak działa kopulka kazdy wie ale piezo... ja przynajmniej nie wiem i chcialbym sie tego dowiedziec, a moze i przy okazji wiecej forumowiczow skorzysta pozyskujac nowa wiedze.
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Przetworniki piezo - artykół edukacyjny.
Collapse
X
-
wiem, ze sa przeznaczone glownie do zastosowan estradowych ze wzgledu na to, ze sa odporne na duze moce i temperatury, maja duza efektywnosc i teoretycznie nie potrzebuja rzadnej zwrotnicy bo ich rezystancja maleje wraz ze wzrostem czestotliwosci. Jak to dziala dokladnie to nie wiem. Wiem, ze jest to siakis krysztalek przyklejony do kawalka blaszki i pod wplywem sygnalu elektrycznego powoduje odksztalcenia tej blaszki :)
-
Zapomnieliscie o jedej ciekawej rzeczy a mianowicie po walnieciu mlotkiem w piezo generuje ono napiecie! Przyklad: zapalniczki, czujniki drgan a takze czujniki w elektronicznej perkusji. Dzialajac odwrotnie czyli przykladajac napiecie mamy glosnik. Podobny efekt ma miejsce w zwyklych kondensatorach ceramicznych tylko ze jest on tam niepozadany dlatego czestoto okresla sie wplyw napiecia na pojemnosc.
Skomentuj
-
Pod wplywem naprezenia na piezoelektryku pojawia sie roznica potencjalow, tak jak irek napisal np zapalniczka ( sciskamy proszek piezoelektryczny - nic wiecej ), zjawisko to dziala i w droga strone - ot cala filozofija.i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/
Skomentuj
-
Piezoelektryk działa jak kondensator w przybiżeniu. czyli reaktancja pojemnościowa maleje wraz ze wzrostem częstotliwości. Zewnętrzne pole elektryczne powoduje wystapienie wewnętrznych naprężeń mechanmicznych np w płytce kwarcowej. Pod wpływem zmiennego napięcia doprowadzanego do elektrod płytka wprawiana jest w drgania mechaniczne.
Skomentuj
-
Oczywiscie ze moge przyblizyc:
Mianowicie mamy regulatory P (proporcjonalne) I (calkujace) D (rozniczkujace)
oraz odpowiednie odmiany tychze regulatorow PI PD PID.
Sa stosowane wszedzie gdzie mamy do czynienia z jaka kolwiek automatyczna regulacja (nawet czajnik bezprzewodowy). Jak bedziesz potrzebowal jakichs materialow to chetnie udostepnie, ps na przerzutniki tez cos mam bistebilne tez.
Potrzebujesz jakies materialy to napisz pszyszka@gmail.comi-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/
Skomentuj
Skomentuj