Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Komu zaufać?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Komu zaufać?

    Panie Panowie,Panowie Panie, chcę sobie zbudować mały zestawik do pracowni. Wybrałam przetworniki Visatona, i zastanawiam się czy w sprawie objętości obudów zaufać producentowi czy raczej obliczeniom WINISD, których wyniki są zupełnie odmienne od propozycji Visatona. Mam poważny dylemat ponieważ "granie" to tylko jeden (acz ważny) z elementów w moim nowoprojektowanym superkompaktowym warsztacie gdzie każdy centymetr się liczy dla ergonomii i wygody pracy. Dodam jeszcze, że studiuję na ASP w Łodzi i nie znam się na elektroakustyce ale mam ambicje zbudować coś swojego bo w sklepie oferują raczej mizerne pudełka z głośniczkami.
    Pozdro, eMpi.

    #2
    podaj parametry głosników to sie zobaczy

    Skomentuj


      #3
      eMpi,
      bo w sklepie oferują raczej mizerne pudełka z głośniczkami.
      ...To zależy do jakiego sklepu się poleci :)

      Wracając do tematu: Bardziej bym wierzył akustykom Visatona odnośnie proponowanych obudów, ale nie szkodzi poeksperymentować w programach symulacyjnych. Moze robisz jakiś "czeski" błąd, że wychodzą Ci zupełnie inne wyniki. Łatwiej byłoby coś napisać jakbyś rzuciła jakimś linkiem z tymi propozycjami visatona no i oczywiście głośnikami. Pozdro...

      Skomentuj


        #4
        Cze, nie spodziewałam się tak szybkiej reakcji :)
        Te głośniki to Visaton W130SC 4ohm, chcę je zmontować w obudowie pasmowo-przepusytowej twarzami do siebie.
        Parametry: Rdc- 3,3 ohm; fs- 49hz; QMS- 2,39; QES- 0,41; QTS- 0,35; VAS- 13
        SD- 79cm2; mMD-7,3g; Bl- 4,18; L- 0,55; L max-16mm
        i skuteczność 87dB.
        Visaton poleca 10litrów przód i 8litrów tył z rurką BR 50 cm2, tj 8cm, 15cm długą
        a WINISD nie pamiętam ale coś ok. 3.7 litra całość, z BR cieńszym i krótszym przy zestrojeniu na 100hz. Bardzo zdziwiła mnie taka rozbieżność danych. Wprawdzie rura, z której jest zrobiona jedna noga mojego warsztatu ma 35 litrów poj. ale wolałabym wykorzystać wolną przestrzeń na dodatkowy zbiornik na sprężone powietrze, no i zaniepokoiła mnie dziwna charakterystyka Visatonowskiej propozycji bo daleko jej do liniowości. Poradż coś proszę.
        eMpi

        [ Dodano: 2005-02-24, 02:26 ]
        Ufok, nie drwij sobie ale naprawdę w żadnym sklepie nie znalazłam niczego do mojej pracowni a nie szukałam wyłącznie w EURO AGD :) Poza tym to jest też kwestia budżetu, którym dysponuję bo budowa tego warsztatu pochłoneła już prawie czwórkę
        a jestem dopiero w połowie drogi. W czerwcu po dyplomie i pewnie pijanym z radości tygodniu w górach czy innym morzem chcę z radością usiąść do pracy twórczo zawodowej i muza musi grać bo bez tego nie potrafię spokojnie wysiedzieć na dupie.
        PZDR eMpi.

        Skomentuj


          #5
          hmmm.. pierwsza konstrukcja i juz pasmowo-przepustowa ... a co to ma byc kolumna 3-drozna czy subik?? bo jak na kolumne to ja bym bardziej BR polecil... ale to tylko taka moja mala uwaga...

          Skomentuj


            #6
            Waldorf, Ze 130mm głośnika wielkiego suba by raczej nie było :)

            http://www.visaton.com/english/artik..._453_1_18.html

            NIe mniej jednak Waldorf, ma racje. eMpi, Napisz dokładniej do czego ma głosnik posłużyć, w jakiej konfiguracji. Mnie na myśl przychodzą tylko małe monitorki, ale po co wtedy tak kombinowac. Napisz dokładniej...

            Skomentuj


              #7
              WinISD liczy parametry tak zeby otrzymac jak najbardziej plaska charakterystyke czestotliwosciowa. Pozatym ciagle jest w wersji alpha wiec moze liczyc zle. Bardziej bym zaufal inzynierowm z Visatona, napewno przeprowadzili proby i wypracowali jakis kompromis. Napewno na Twoim miejscu nie bralbym sie za tak trudna konstrukcje na samym poczatku przygody z akustyka. Co bedzie gdy zlozysz sobie obudowe i sie okaze ze to jednak nie to czego oczekiwalas ?? Trzeba miec naprawde spora wiedze zeby umiec przestroic obudowe band-pass i nie jest to latwe jak w przypadku zamknietej czy nawet B-R.
              Pozdro
              Dexter

              Skomentuj


                #8
                Witam. Ja bym Ci polecił wykonac po prostu ten projekt:
                http://www.visaton.de/deutsch/artikel/art_543_6_23.html
                Na w/w stronie jest szczegołowa dokumentacja. Co do głosnikow, to do subwoofera możesz wybrac głosniki nieekranowane magnetycznie (z literką S zamiast SC), ktore są tansze.

                Skomentuj


                  #9
                  Hej! Wielkiego suba zrobię sobie do chatki jak już dowiem się więcej o takich konstrukcjach. Narazie ma być mały i grać z dwoma 3litrowymi monitorkami na W100SC
                  i G25FFL (wszystko od Visatona). Jak sądzę nie potrzeba więcej gdy siedzi się ok 70 centymetrów od głośników w 12metrowym pomieszczeniu. Co do WINISD to korztstałam ze starej wersji BETA i nadal nie zgasiliście Panowie mojego niepokoju o liniowość konstrukcji Visatona, proponowanych pojemności itd. bo programik podaje inne wartości. Nie mogę też skorzystać z gotowego projektu ponieważ nie mam miejsca na jeszcze jedno pudełko wśród wszystkich pracownianych sprzętów, a jest tego sporo, dlatego wtkombinowałam sobie tego subika w stalowej nodze od warsztatu bo obok zbiornika na sprężone powietrze
                  i transformatorów na 110 i 12V tam jest jeszcze sporo wolnej przestrzeni tzn. 20litrów.
                  Korzystając z waszych rad chyba zrobię tego subka w pojemnościach które radzi Visaton i zobaczymy jak to zagra ale zawsze będzie mnie prześladowało przeświadczenie, że można było lepiej. Jeśli macie jakieś inne pomysły to niecierpliwie oczekuję. eMpi.

                  Skomentuj


                    #10
                    Stalowa noga nie bardzo nadaje się na obudowę. A pozatym ten sub, ktory Ci zaproponowałem nie jest przecież duży. Obudowa suba to 13l netto. Zresztą jest to element zestawu sub-sat. (alto genesis). Na Twoim miejscu robił bym ten zestaw bez rzadnych zmian. Po co chcesz dac do tych monitorkw G25FFL skoro masz gotowy projekt na W100S+DT94? To, ze dasz lepszy głosnik wysokotonowy nie spowoduje automatycznie, że zestaw zagra lepiej jeżeli nie zaprojektujesz odpowiedniej zwrotnicy. A co do tego stołu, to może zamiescisz jakis szkic, to chętnie pomogę.
                    Jeszcze jedno; zestaw sub sat wcale nie jest łatwo zestroic, dlatego jescze raz namawiam Cię do skorzystania z gotowego projektu

                    Skomentuj


                      #11
                      G25FFL już mam i gra nieżle więc go wykorzystam do tego projektu. Poczytałam sobie troszkę o obudowach i wiem, że do niskich stalowa rura wytłumiona bitumexem i ew.jakąś gąbką czy innym sortem wełny, waty itp. jest niemal doskonała! Zwrotnice to dla mnie zagadka godna programu "Nie do wiary" ale mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się ją rozwikłać :)
                      Buźka, eMpi.

                      Skomentuj


                        #12
                        UKA ma rację,nie kombinuj,skorzystaj z propozycji Visatona.Na pewno do obliczen i testów maja lepsze wyposażenie niż to,z którego korzystasz))Stalowa noga na obudowe suba-przyznam,że pierwszy raz słyszę , sam pomysł robi wrazenie.Do wytłumiania dora jest blacha ołowiowa. tak z 5-6mm grubości.

                        Skomentuj


                          #13
                          zbyszek, Hehe ..tym to wytłumisz. Tyle, że promieniowanie RTG

                          Skomentuj


                            #14
                            Spoko, sam stół (bez wyposazenia) waży już ok 200kg i ołowianych jaj mu nie trzeba :)
                            Podobno idealna obudowa powinna być nieskończenie sztywna i nieskończenie lekka, więc zakładam że pierwszy warunek jest spełniony i zastanawiam się tylko jak ta masa wpłynie na brzmienie. Czy ktoś cokolwiek wie o takich rzeczach?

                            eMpi.

                            Skomentuj


                              #15
                              Ale chyba nie wiesz, że materiał na obudowę powinien miec dużą stratnoc wewnętrzną. Chodzi tu o tłumienie drgań scianek. Stal niestety ma b. małą stratnosc i może "dzwonic" pobudzona do drgań przez głosnik. Dlatego koniecznie powinnas wyłożyc nogę w srodku matami bitumicznymi.

                              Skomentuj


                                #16
                                Uka, dzięki Dobry Duchu. Rurka (fi 17cm) już dzwoni, nawet bez głośników, więc zaplanowałam bitumatę a nawet zlokalizowałam sklepik gdzie można ją nabyć w rozsądnej cenie, ale nie mam pojęcia jak grubą warstwą okleić. Domyślam się tylko, że na początek 3mm a potem zacznie się zabawa. Na szczęście pojemność komór mogę niemal dowolnie regulować bo odgrody są zrobione z płyty OSB i będą na poxipol i 3 śróbki a otwora BR wytnę na końcu.
                                Gnębi mnie jednak coś innego- mój 100 dB NOGORUROSUB będzie stał w rogu pracowni, pod blatem ok. 30cm od ścian i nie wiem czy BRa zrobić 10 czy 60cm od podłogi? Skierować go do tyłu, czyli w kąt pomieszczenia, czy też do przodu?, praktycznie sobie w brzuch albo stopy(jakieś 40cm od) bo to główne miejsce pracy przy tym warsztacie. Proszę
                                pomóżcie mi podjąć decyzę bo chcę mieć optymalnie najlepszy odsłuch w tych skromnych warunkach.

                                Pozdro dla wszystkich forumchłopakóf, im więcej czytam tym więcej wiem a to ułatwia drogę do celu. :) eMpi.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Ja bym BR umiescil do przodu i 60cm od podlogi.. wydaje mi sie najlepsze rozwiazanie bo jak odwrocisz go do sciany a tym bardziej do rogu pomieszczenia moga wystapic niechciane podbicia.

                                  Skomentuj

                                  Czaruję...
                                  X