Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jaki głośnik wysokotonowy ??

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jaki głośnik wysokotonowy ??

    Co byście polecili do ARN-150-03/08 ?? w cenie od 100-150zł za głośnik wysokotonowy...obecnie mam ARV-104 ale nie jestem zbytnio zadowolony z tego tweetera :/ pomyślałem nad jego zmianą ale nie wiem za bardzo co wybrać...może jakiegoś Tonsila czy może jakąś tańszą Vife ( tylko że z Vifą mam problem bo nie ma 8Ohm - owych ; chyba żeby dopasował 8ohm do 4ohm )...
    czekam na propozycje :)
    z góry dziękuje i pozdrawiam !

    #2
    Ja bym polecił DT 100 Peerlessa , teraz są już za 100 zł.
    Znacznie lepszy od TVM ma więcej powietrza i mikrodetali, jak kupiłem kiedyś tesle to nie mogłem wytrzymać z braku najwyższych 'szpileczek' i innych wspaniałaości,a troszkę drożyszy jest Vifa DX - mój faworyt do 1000 złoty na wersje Scan Speaka mnie nie stać ,ale na pewno jest jeszcze troszkę lepszy...

    Skomentuj


      #3
      Witam,
      Na drugim końcu przedziału cenowego zmieści się Vifa D27TG3506. Ponieważ będziesz musiał ją tłumić, to że ona jest 6-cio ohmowa, nie będzie problemu.
      Pozdrawiam, Piotr01

      Skomentuj


        #4
        Ja mam podobny problem mam zwrotnice dla 8 ohm wysokotonowego a na oku mam vify ale 6 ohm czy tak można????

        Skomentuj


          #5
          Można można , impedancja wysokotonowca nie jest tak bardzo istotna gdyż wzmacniacz i tak najprawdopodobniej nie będzie obciążony tymi 6 omami , dlatego że podrodze jest zwrotnica i czasem nawet rezystor , te 6 omów może się zdażyć prawie na końcu pasma akustycznego a tam wzmacniacz doprowadza naprawdę mało mocy więc napewno będzie ok. nawet 4 omy byłoby dobrze. Na impedancje kolumny największy wpływ ma głosnik niskotonowy i należy na nim się skupić gdy wybieramy impedancje która nas zadowala albo nasz wzmacniacz.
          Zupełnie zapomniełem, faktycznie głośnik 6 om zmieni trochę charakterystykę prznoszenia zwrotnicy..., ale naprawdę bardzo niewiele, częstotliwość 'cięcia' pasma przeniesię się troszkę w góre ,ale to nie najważniejsze, najważniejsze aby udało Ci się 'skleić' pasmo bez większych dołków czy górek...a to zalezy jeszcze od efektywności ubu głośników i ich indywidualnych charakterystyk przenoszenia.
          Pozdrawiam.

          Skomentuj


            #6
            Oczywiscie do impedancji 6Ohm nalezy dobrac wartosci filtru wysokotonowego.Latwo to przeliczyc.
            najprosciej jednak mozna dopasowac impedancje wypadkowa glosnika wysokotonowego 6Oh,m budujac dzielnik napiuecia (tlumik) i przy okazji korygujac na tyle impedancje zeby miescila sie w granicach prawidlowej pracy zwrotnicy zrobionej dla 8Ohmowki.

            Skomentuj


              #7
              Profesjonalista,
              te 6 omów może się zdażyć prawie na końcu pasma akustycznego
              czołem.
              Impedancja głosnika wzrasta wraz ze wzrostem f .
              Impedancja 6ohm + tłumik i wszystko ok .

              Skomentuj


                #8
                Ja napisałem o obciążeniu wzmacniacza...
                czyli o spadku impedancji wysokotonówki+kondensator wraz z wzrostem częstotliwości !.

                Skomentuj


                  #9
                  Szanowny profesjonalista .
                  Kondensator w filtrze dla głosnika wysokotonowego umieszczany(-ne) jest szeregowo.
                  Wartosci dobierane sa tak by filtr zaczoł "przepuszczać" min oktawe za naturalnym rezonansem głosnika oraz tak by elementy filtara ( cewka górnoprzepustowych , kondy w dolnoprzepustowych) nie spowodowały spadku impedacji całego układu ponizej zaplanowanej impedancji znamionowej. Wieksze wartosci niz znamionowa są naturalne i wynikają z rezonansów głosników oraz z faltu ze w głosniku jest cewka .
                  Impedancja cewki ( "opornosc") wzrasta wraz ze wzrostem f. Umieszczenie konda szeregowo ( filtr I) nie powoduje spadku impedancji układu ani nie zmienia ch-ki impedancji w paśmie przewodzenia ( jesli f jest tak wysokie ze imped. konda dąży do zera .
                  Spadek impedancji ponizej naturalej ch-ki głosnika moze mieć miejsce w wyniku błednego zaprojektowania zwrotnicy II i III itd. Błednego dobrania elementów tłumika .
                  Istnieje tez swiadome zmiejszanie ( z 16ohm) oraz wygładzanie ch-ki ( układy rlc i cr łaczone równoległe z głosnikem - niezbedne do wzmacniaczy lampowych) .
                  czyli o spadku impedancji wysokotonówki+kondensator wraz z wzrostem częstotliwości
                  nie moze być mowy w zadnym wysokotonowcu.

                  [ Dodano: 2005-03-02, 12:25 ]
                  dj_zibi, tak jak przedówca napisał mozna . Jesli jest to zwrotka kupiona i nie była wykonana samodzielnie w wyniku pomiarów badz nie jest kopią dopracowanego projektu to musisz znać f podziału w zwrotnicy oraz f rezonasu wysokotonowca .
                  Raczej się nie zdazy sytuaja ze ustalony podział zwrotnicy jest za blisko rezonansu głosnika - ale.....;-(.
                  Do głosnika mozesz podłaczyć szeregowo rezystor 3ohm-8ohm co pozwoli wytłumic spl głośnika oraz podniesie impedancje układu . filtr wysokotonowca w zwrotnicy jest tak obliczany wstepnie by był dopasowany do wartości impedancji jaka jest w danym f na ch-ce impedancji głosnika ( a nie do znamionowego 8ohm - bo przy 3khz moze mieć np. 10ohm). Zmiana głośnika na inny powoduje ze filtr zmienia swoje Fo a w skrajnych sytuacjach nawet nachylenie zmieniając się z III na II.
                  Co byście polecili do ARN-150-03/08
                  . jesli to bedą monitorki na arn to polecam ci poszukać dopracowanych układów - jest ich kilka i sa naprawde dopracowane . efekt bedzie duzo leprzy niz na kupnej zwrotnicy . Wysokotonowca dokupisz takiego jak w projekcie ( prawdopodobnie znajdziesz z DT 100 ) .
                  Powodzenia . Jesli bedą problemy z szukaniem to daj znać w temacie .
                  Jesli interesuje cię samodzielna zabawa w projektowanie to warto od razu zabrać się za budowe Jiga
                  cyt z podobnego projektu :"wystarczył pojedynczy rezystor szeregowy typu "driver side" ......8,6ohm!!! www.audio.dmkproject.pl/diy/michal/index.html

                  Wartość opornika (dopasowanie "głośnosci" pomiedzy głosnikami ). Jesli wyjdzie znaczna wartość opornika ( 8-10ohm) a masz zwrotnice z filtrem na 8ohm to proponuje Ci podzielenie tego opornika na dwa. Pierwszy o wartośći 2-3 ohm do głosnika a 2gi przed cały filtr ( kond i cewke ) tez szeregowo :-D

                  Skomentuj


                    #10
                    No właśnie tak napisałem...
                    tylko że ja pisałem o zmniejszaniu się impedancji części wysokotonowej wzrotnicy wraz ze wzrostem częstotliwości ,oczywiście w paśmie akustycznym np.od 100Hz do 20Khz , jeśli częstotliwość będzie wystarczjąco wysoka dla kondensatora to wiadomo że nie wnisie on prawie żadnej dodatkowej impedancji...,
                    i nie pisałem też o korekcji impedancji -'kondy dolnoprzepustowe' .
                    Ale mimo wszystko zgadzamy się i jest ok.

                    pozdrawiam.

                    Skomentuj

                    Czaruję...
                    X