Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wymiana uszkodzonej cewki.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wymiana uszkodzonej cewki.

    Witam :)

    Na stronie byl kiedys opis jak wymienic cewke w glosniku niskotonowym. Mam prosbe, czy ktos ma moze zgrany ten opis, razem ze zdjeciami u siebie, lub moglby mi tutaj opisac jak to zrobic w miare dobrze (co nieznaczy szybko )?

    #2
    Prosze bardzo

    Ja mam zapisany cały post na HDD po padzie stronki admin może nie mieć go a tak to jakoś wspomogę strone do czego już od dawna sie garne.

    Od siebie dodam że raczej nie można wymienić cewki bez rozłupywania głośnika trzeba bedzie go rozpruć po czym nie wiem jak to sie da wsadzić z powotem. Potrzbna bedzie prawdopodobnie nowa membana i zawieszenia no i cewka. Jednym słowem jak uda sie to wszystko i głośnik bedzie jakoś chodził bez zgrzytów to mozna sie cieszyć. Jak nie mamy pewności, lub nie bedzie można dostać "renegentów" - części to dajmy sobie spokój i lepiej kupić nowy głośnik mając pewność że bedzie grał.

    <<OPIS>>

    Każdy użytkownik Altusów po kilku lub kilkunastu latach spotkał się zapewne z tym samym problemem. Górne zawieszenie głośników nisko i średniotonowych z upływem czasu po prostu się rozpada. Nie dotyczy to tylko głośników z typowym, pianowym zawieszeniem stosowanym przez Tonsila. Nawet zawieszenie gumowe z upływem lat staje się twarde i pęka.

    Takie głośniki nie nadają się do użytkowania, należało by je wymienić na nowe. Komplet głośników do Altusów to koszt około 600zł, jest jednak inna, tańsza alternatywa: regeneracja głośników. W zależności od zużycia elementów głośnika, możemy wymienić samo zawieszenie, zawieszenie z membraną lub wszystkie elementy.

    Ja pokażę jak zregenerować głośnik w którym zużyły się już wszystkie elementy (oczywiście oprócz kosza i magnesu), praktycznie złożę głośnik od nowa. Cała operacja będzie robiona na głośniku Tonsila GDN20/60/3.

    Na początku chciałem jednak zaznaczyć, że części które użyłem do regeneracji nie są oryginalne. Zamiast membrany celulozowej użyłem lżejszej membrany kewlarowej na gumowym zawieszeniu, zastosowałem również wyższą cewkę dzięki czemu uzyskałem liniową amplitudę 4,5mm (w orginalnym głośniku wynosi 2,5mm). Resor pochodzi już od Tonsila.

    Tym, którzy regenerują swoje zestawy głośnikowe polecam stosowanie TYLKO oryginalnych części, dzięki temu wszystko do siebie pasuje, a efekt końcowy odpowiada nowym głośnikom. Ja posiadałem jeden głośnik i pozwoliłem sobie na mały eksperyment. Oczywiście regeneracja w obu przypadkach wygląda tak samo.

    Zabieramy się do pracy (proszę o przeczytanie artykułu na temat budowy głośnika oraz wytrzymałości mocowej, pomoże to uniknąć ewentualnych błędów przy składaniu). Najpierw musimy zerwać stare zawieszenie wraz z membraną, resorem i cewką. Pozostać ma tylko kosz z magnesem. Zawieszenie można zeskrobać nożem, to co zostanie łatwo usuwa się acetonem. Oczywiście jeśli wymieniamy tylko membranę, cewkę i resor pozostawiamy bez zmian. Tuż po zerwaniu zawieszenia, zaklejamy taśmą szczelinę magnetyczną aby nie dostały się tam żadne ciała obce, mogące powodować późniejsze zakłócenia w pracy głośnika. Miejsca, gdzie będziemy przyklejać resor oraz zawieszenie górne szlifujemy delikatnie drobnym papierem (400-600).

    Kolejnym etapem będzie zmierzenie wysokości nabiegunnika oraz wysokości cewki (samego uzwojenia). To bardzo ważna czynność, należy to zrobić bardzo dokładnie. U mnie wysokość nabiegunnika wynosi 5mm, natomiast wysokość cewki 14mm. Teraz za pomocą cienkiego pisaka należy zaznaczyć idealnie środek cewki. Ze środka zaznaczamy teraz po 2,5mm w górę i dół. Musimy na środku cewki zaznaczyć miejsce, gdzie będzie nabiegunnik. U mnie nabiegunnik ma 5mm, więc zaznaczam 2,5mm w górę i 2,5mm w dół. Rysunek poniżej wszystko wyjaśnia (kliknij aby powiększyć):

    Tak to wygląda w rzeczywistości (kliknij, aby powiększyć):

    Chodzi o to, aby w stanie spoczynku cewka była na środku nabiegunnika, bo to on jest odpowiedzialny za stałe pole magnetyczne. Nabiegunnik transformuje i skupia "energię" z magnesu.

    Teraz należy przygotować kawałek kartonu o grubości miękkiej okładki z zeszytu. Osobiście używam okładki z "Panoramy Firm". Wycinamy z niej prostokąt, który po zwinięciu w rulonik zmieści się do szczeliny magnetycznej tak, aby była przerwa około 1-2mm. Rulon wsuwamy do szczeliny magnetycznej aż dotknie dna. Na rulon nakładamy teraz cewkę tak, aby zaznaczone 5mm było idealnie na środku nabiegunnika (powinniśmy czuć delikatny opór przy wsuwaniu cewki. Jeśli opór jest mały i cewka łatwo się przesuwa, musimy użyć grubszego rulonu). Dzięki temu, cewka jest idealnie wycentrowana. Jeśli jesteśmy pewni, że wszystko jest równo, na rulonie zaznaczamy w którym miejscu znajduje się karkas. Po przyklejeniu resoru nie będziemy już w stanie ustawić cewki, ponieważ szczelina będzie przykryta. Kreska na rulonie będzie jedynym wyznacznikiem odległości.


    Teraz możemy całość wysunąć i przygotować się do klejenia. Można używać kleju "Butapren", ważne, żeby klej był w miarę nowy. Są do nabycia również kleje do regeneracji głośników, jeśli naprawiamy np głośnik estradowy, gdzie występują ogromne naprężenia i duże temperatury lepiej użyć specjalnego do tego celu kleju. Przy głośniki hi-fi Butapren jest wystarczający. Miejsce, gdzie resor zostanie przyklejony szlifujemy papierem 200-300 i dokładnie czyścimy spirytusem. W tym miejscu naprężenia są bardzo duże, klej musi mocno "złapać". Wkładamy rulon do szczeliny (upewniając się, że w środku nie ma żadnych ciał obcych) i smarujemy na koszu miejsce, gdzie resor zostanie przyklejony. Kleju dajemy tyle, aby po dociśnięciu resora lekko się rozlał na zewnątrz i do środka. Mamy wtedy pewność, że przyklejony jest w każdym miejscu. Sam resor również smarujemy cienką warstwą kleju po czym wkładamy do środka cewkę. Teraz delikatnie wkładamy CEWKĘ WRAZ Z RESOREM do szczeliny i dociskamy np śrubokrętem miejsca, gdzie resor zostanie przyklejony. Całość musi ładnie pasować bez użycia siły. Pozostawiamy tak głośnik przez 24h. Nie śpiesz się, to najważniejsza czynność!


    Po wyschnięciu ustawiamy cewkę na odpowiedniej wysokości (wcześniej zaznaczyliśmy to na rulonie) i kleimy do okoła klejem. Pierwszą warstwę radzę zrobić cienką, czasami wystepują szczeliny między resorem, a karkasem, co może doprowadzić do zalania szczeliny. W drugiej warstwie dajemy już dużo kleju aby zalać wgłębienie na resorze. Ja do środka włożyłem jeszcze kondensator Elwy (pasuje idealnie), aby dodatkowo wycentrować cewkę w pionie. Znowu pozostawiamy głośnik 24h w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

    Po 24h możemy wyjąc rulon ze środka i sprawdzić, czy cewka nie ociera o szczelinę. Można do tego celu użyć generatora i ustawić 5-10Hz (uwaga z mocą).

    Następnym krokiem będzie przyklejenie zawieszenia z membraną. Miejsce, gdzie będzie przyklejane zawieszenie musimy dobrze wyczyścić i umyć spirytusem. Smarujemy dosyć grubą warstwę na koszu i cieńszą na zawieszeniu. Musimy jeszcze włożyć rulon do środka abyśmy mieli pewność, że cewka nie przesunie się w pionie (jako profilaktycznie zabezpieczenie).

    Teraz POWOLI nakładamy membranę z zawieszeniem na cewkę. Mamy tylko jedą próbę, kiedy zawieszenie dotknie kosza złapie natychmiast i już tego nie odkleimy. Po włożeniu dociskamy zawieszenie aby klej dobrze złapał. Zostawiamy głośnik na kilka godzin i możemy już kleić cewkę do membrany.


    Pierwszą warstwę cienką, pozostałą bardzo grubą. Po wyschnięciu zalewamy jeszcze klejem miejsce połączenia cewki z membraną od środka głośnika (od strony resora).

    Jak zwykle pozostawiamy głośnik do wyschnięcia.

    Pozostało tylko przylutowanie przewodów które doprowadzają prąd do cewki oraz przyklejenie kopułki ochronnej.

    Cała regeneracja zajmuje 1-2 godziny + czas schnięcia kleju. Mi się udało, głośnik działa prawidłowo!



    Nowe parametry głośnika:

    Xmax - 4,5mm

    Fs - 31Hz

    Qts - 0,38

    VAS - na chwilę obecną b.d.

    Skomentuj


      #3
      Wlasnie o to chodzilo. A nie masz mzoe fotek? :) Chociaz i bez nich chyba sobie poradze.

      A glosnika mi nie szkoda, bo nawet nie wiem co to, wiec chce bardziej z celach 'rekreacyjnych' pobawic sie w wymiane

      Skomentuj


        #4
        Mam fotki potem wrzuce bo mi sie zbytnio nie chciało :)

        [ Dodano: 2004-08-29, 13:23 ]
        Prosze bardzo są już i zdjęcia: 2 zdjęcia sie nie zmieściły niestety napisz ktoś coś po mnie to wrzuce brakujące.
        Załączone pliki

        Skomentuj


          #5
          ok juz pisze slofdsafdhsuiohrfuioewrfuEWUFH ;p ;p

          no co ?? mialo byc cos ,nikt nie powiedzial co ma byc <lol><lol>


          pozdrawiam

          Skomentuj


            #6
            NO i bardzo dobrze teraz moge wrzucić pozostałe zdjęcia.
            Załączone pliki

            Skomentuj


              #7
              Ja tez chce, AFNPAISCNVAPERUJALMOEJCZOPEJA_PJNVCS:ZV :)

              Skomentuj


                #8
                E no chłopaki przestańcie nagrody już rozlosowano. Więcej nie bedzie choć by nie wiem co byście tu wypisywali za fsdljkhfaihapmdhozxc[o K KJwDkq[ cdm,J POk[pOAU - uje.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X