Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

tolerancja i moc rezystorów w jigu

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    tolerancja i moc rezystorów w jigu

    Witam wszystkich forumowiczów i od razu zwracam się do was z pytaniem odnośnie rezystorów (ich mocy i rezystancji). Buduję jiga, jeżeli ktoś nie wie co to takiego to jest to jedno z urządzeń służących min. do pomiarów charakterystyk głośników, i mam problem z dostaniem niektórych rezystorów. Jeżeli zgadza się ich oporność i rezystancja to nie zgadzają się waty itp. I tu moje pytanie, jeżeli jest mi potrzebny rezystor 16,2 ohm, 1% 0,5W, a jednyny który mogę dostać to taki sam lecz o mocy 0,6W to czy może to wpłynąć w jakiś sposób na wynik pomiarów, ponieważ słyszałem, że elementy w tym urządzeniu muszą być dobrane ze szczególną uwagą tak aby wyniki pomiarów nie były zafałszowane. Lub co jeżeli tolerancja zamist 5% równa jest 1%. Jaki to moze mieć wpływ na wynik?. Jeżeli ktoś zna jakieś adresy stron gdzie można dostać większość częsci elektronicznych, lub stronę (było by miło gdyby była polskojęzyczna) o speaker workshop i budowie jiga, lub jakiekolwiek informacje które ułatwiły by mi jego budowę to z góry dzięki.

    Cześć

    #2
    Moc rezystora może być większa i to nie powinno wpływać na wynik pomiarów. Moc opornika określa ile watów może płynąć przez opornik bez obawy jego uszkodzenia. Tolerancja wyrażona w % określa jakość opornika np. 5% oznacza, że opornik może mieć opór większy lub mniejszy do 5%, a więc im mniejsza tolerancja tym lepiej, zwłaszcza w rezystorze 16i 4 ohm gdyż są to rezystory służące do kalibracji jiga.

    Pozdrawiam

    [ Dodano: 2005-07-13, 21:52 ]
    http://www.diyaudio.tk/
    http://www.audiomania.info/articles.php?topic=4

    [ Dodano: 2005-07-13, 21:53 ]
    http://www.diyaudio.tk/
    http://www.audiomania.info/articles.php?topic=4

    Skomentuj


      #3
      Rozumiem, wielkie dzięki za wskazówki, ale mam jeszcze pytanie. Widzę, że jesteś zaznajomiony z budową jiga, więc czy rezystory których tolerancja wynosi 5% mogą być zastąpione tymi 1%??. Jezeli dobrze zrozumiałem to z tego co napisałeś wynika, że tak.

      Skomentuj


        #4
        Oczywiście możesz zastąpić rezystory o większej tolerancji rezystorami o mniejszej.

        Skomentuj


          #5
          im mniejsza tolerancja tym lepiej im większa moc uzytych rezystorów przy zachowaniu tej samej tolerancji tym lepiej. postaraj się znaleść rezystory bezindukcyjne (zwłaszcza ten 8 ohm 20wat)

          Skomentuj


            #6
            Tolerancja oznacza dokładność i jakość w wykonaniu rezystorów. Im mniejsza tolerancja, tym większa szansa, że opornik będzie miał faktycznie taką wartość jak podano. 1% z 16,2 (ohm) to 0,162. Oznacza to, że rozbieżność może sięgać co najwyżej 0,162 ohm. Natomiast 5% to już rozbieżność 0,81 ohm, co oznacza, że zamiast podanego 16,2 ohm, opornik może mieć faktyczną wartość rzędu od 15,4 do 17 ohm.
            Jeżeli potrzebujesz dokładnych wartości, to pozostaje tylko kupować rezystory wzorcowe o możliwie niskiej tolerancji albo kupować setki zwykłych i każdy mierzyć precyzyjnym miernikiem w nadziei, że trafisz na ten właściwy.

            Skomentuj


              #7
              Panowie mam taki problem. Kompletnie nie znam się na elektronice i moje pytanie czy rezystor metalizowany 16,2 Ohm 1/2W 1% można zastąpić rezystorem 0,6,1%,16,5 Ohm o takim
              http://tanio.pl/60677244,Rezystor-06...Ohm,tanio.html

              Skomentuj


                #8
                tak, mozna
                mozna dowolnym byle bys tylko znal jego wartosc
                poprostu podczas kalibracji JIGa bedziesz wpisywal 16,5 a nie 16,2

                a cena jest wysoka - na allegro kupisz 100szt za 3,66zl

                Skomentuj

                Czaruję...
                X