Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kształt kopułki przeciwpyłowej a brzmienie.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kształt kopułki przeciwpyłowej a brzmienie.

    Witam.
    Zastanawiam się jaki wpływ ma kształt i wielkość kopułki na membranie głośnika na jakość dźwięku i powierzchnię efektywną membrany.

    Np. w większościARNów nie ma kopułki jako takiej a jest płaskie kółko przyklejone. Wydaje mi się, że dzięki temu efektywna powierzchnia membrany rośnie (a może się myle). Z drugiej strony w takim STX xx/300 kopułka przeciw pyłowa jest ogromna i wydaje mi się, że przez nią powierzchnia membrany emitująca dźwięk jest niewielka i pomiejszona.
    Więc jak to jest.
    Od czego zależ kształt tego elementu głośnika i jak on wpływa na dźwiek?[/b]

    #2
    Kopółka na pewno nie zmniejsza powierzchni membrany, a w ręcz przeciwnie. W porównaniu z "kółkiem" z ARN'ów to nawet ją nieznacznie powiększa. Co do wpływu kształtu na "jakość dźwięku" to trudno mi się wypowiadać, ale biorąc pod uwagę że przy większych częstotliwościach membrana zaczyna się dzielić i skutecznie promieniuje właściwie tylko jej centralna częć, to wydaje się być uzasadnione stosowanie w tym miejscu akurat kopółki. Inna sprawa że są też kopółki "wklęsłe" (ponoć nawet lepsze od tych wypukłych) więc ta "niecka" stosowana w ARN'ach też nie jest całkiem pozbawiona sensu.

    Skomentuj


      #3
      No tak ale jeśli głośnik byłby jedną wielką kopułką tzn cała membrana przykryta była by kopułką to nie wydaje mi sie, że by to zagrało tak samo dobrze jak z małą kopułką. A może znów się myle ;]?

      Skomentuj


        #4
        Kształt kopólki sprawdza się przy wysokich częstotliwościach (choć idealny nie jest). Mniejsza kopółka umieszczona centralnie ma sens bo jej średnica jest zbliżona do średnicy cewki i dzięki temu jest z nią dość sztywno sprzężona co sprzyja efektywnemu przenoszeniu energii. Wielka kopółka musiałaby mieć na obwodzie wielką cewkę co skutkowałoby dużą masą układu drgającego niemówiąc o magnetycznym. pozatym taka kopółka byłaby chyba zbyt podatna na odkształcenia. Wydaje mi się że im większa średnica cewki tym większa może być średnica kopólki przeciwpyłowej.

        Skomentuj


          #5
          dla niskich częstotliwości niema to najniejszego znaczenia. w przypadku subwoofera duza kopułka zwiększa sztywność membrany co jest plusem. w przypadku głośników niskośrednio i średniotonowych zmniejszenie kopułki poprawia charakterystyki - przynajmniej ja tak zauwazyłem.

          Skomentuj


            #6
            No ale w głośniku niskotonowym głośnik działa jak tłok. A przecież kopułka jest bardziej "aeordynamiczna" i bardziej miękka niż membrana którą przykrywa.

            Skomentuj


              #7
              Kształt kopułki ma wpływ m.in. na przebieg charakterystyki fazowej. Kopułka na pewno nie zmniejsza powierzchni promieniowania dźwięku, no bo niby w jaki sposób? Przecież ona też drga razem z membraną. A cały układ drgający to tłok - i nie ma znaczenia jego kształt, bo zawsze pompuje tyle samo powietrza. Wielka kopułka tłumi wysokie częstotliwości odtwarzane przez głośnik, poza tym znacznie usztywnia membranę - przykład to STX'y serii 300.

              Skomentuj


                #8
                W przypadku wysokich częstotliwości drga tylko centralna część membrany. Wtedy kopułka ma wpływ na wysokie częstotliwości. Czasami stosuje się "trąbkę" w głośnikach szerokopasmowych żeby przenosiły do ponad 12kHz.

                Dla basu to nie ma znaczenia.

                Powierzchnia membrany teoretycznie się zwiększa (gdyby policzyć powierzchnie). Ale tak naprawdę pozostaje ta sama.

                Skomentuj


                  #9
                  A widziałem głośniki z tzw. korektorem fazy. Czyli kopułka jest w kształcie stożka nie połączona z membraną. Czy ta kopułka emituje dźwięk czy tylko właśnie pasywnie dba o fazę?

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X