Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Membrana Bierna - eksperyment

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Membrana Bierna - eksperyment

    witam

    interesuje mnie ten temat od dawna bo montowanie odpowiedniej MB przynosi ciekawe efekty. Ogolnie rzecz biorac membrana bierna albo jak kto woli passive radiator to glosnik bez napedu, zastepuje b-r w przypadkach gdy w malej budzie nie da sie nisko zestroic glosnika, strojenie membrany do danej czestotliwosci odbywa sie poprzez dołozenie dodatkowej masy.

    Gdzies w necie, nie pamietam gdzie znalazlem wzory na obliczenie tej masy do odpowiedniej membrany. Nie zastanawiajac sie sprobowalem zrobic do gdn 22-120-8SC zrobic MB, myslalem zeby wziasc kosz, resor dolny i membrane z resorem gornym od stx'a taki sam jaki jest w 22-120SC.


    Na poczatek nalezy policzyc czestotliwosc rezonansu MB niezabudowanej (Fp) wedlug wzoru: Fp=Fb/sqrt((Vap/Vb)+1), gdzie:
    Fb - zalozona czestotliwosc strojenia obudowy
    Vap - objetosc ekwiwalentna membrany biernej (lub glosnika uzytego do jej sporzadzenia)
    Vb - objetosc obudowy
    Vap i Vb wyrazone w tych samych jednostkach.

    Jezeli Fp wychodzi wieksze niz Fb/2 (Vap jest mniejsze niz 3*Vb) to znaczy ze membrana bierna nie nadaje sie
    Teraz mozna policzyc ile trzeba dociazyc MB

    Liczymy potrzebna mase ruchoma membrany (Mmp, wynik w kilogramach):
    Mmp=1/(Cmp*((2*pi*Fp)^2)), gdzie:
    Cmp - podatnosc zawieszen membrany biernej w m/N. Jezeli ten parametr jest nieznany, to mozna go wyliczyc ze wzoru:

    Cmp=Vap/((Sdp^2)*140000), gdzie
    Vap - objetosc ekwiwalentna membrany biernej w metrach szesciennych
    Sdp - powierzchnia membrany biernej w metrach kwadratowych.

    Jak juz obliczymy Mmp, to nastepnie odejmujemy od wyniku Mms glosnika uzytego do uczynienia membrany biernej
    no i wlasnie stx nie podaje objetosci membrany tylko pole powierzchni, znajac objetosc mozna by spokojnie policzyc wszystko

    znacie jeszcze inne metody strojenia membrany biernej??

    zapraszam do dyskusji

    #2
    Ktoś kiedyś tu napisał, że można zmierzyć parametry membrany biernej, a trzeba to zrobić z wykorzystaniem głośnika o znanych parametrach. Ale jak to zrobic - nie mam pojęcia.

    Wydaje mi się, że do eksperymentów mógłbyś zamiast membrany biernej użyć głośnika, tylko go po prostu nie podłączać do źródła dźwięku. Wtedy CHYBA będzie można przyjąć, że Vas tego głośnika jest równy objętości ekwiwalentnej membrany biernej (Vap).

    Skomentuj


      #3
      moge sie mylic ale wg mnie to chodzi o zawieszenie glosnika ...tzn najlepiej miec drugi taki sam glosnik wywalic z niego magnes i membrane obciazyc odpowiednia waga ..masa.
      jutro doczytam :)

      Skomentuj


        #4
        Najlepiej pobawic sie bassboxem. Tam mozna zasymulowac z MB i wtedy zobaczysz jakie mogą być rezulataty. Parametry MB mozna modyfikowac poprzez np dodanie masy lub wybó innego głosnika do przeróbki na MB.

        Skomentuj


          #5
          W praktyce wystarczy membrane bierna dostroic do odpowiedniej czestotliwosci rezonansowej. To strojenie mozna wykonac tak samo jak strojenie bass-reflexu czyli na pomiar impedancji czy charakterystyki calego ukladu. Gozej z okresleniem charakterystyki impulsowej na ktora wlyw ma rezonans wlasny membrany biernej i czym jest wyzszy tym gorszy jest impuls. Membrana bierna daje gorsze charakterystyki impulsowe od b-r.
          Symulacje to zabawa dla dzieci klamia przy bass-reflexie a tym bardziej przy membranie biernej.
          Zreszta nie widze sensu stosowania membrany biernej do GDN22/120/8SC, nie ma zadnego klopotu ze zmieszczeniem bass-reflexu. Klopotem moze byc znalezienie glosnika co membrany biernej bezwzglednie wymaga.

          Skomentuj


            #6
            Symulacje to zabawa dla dzieci klamia przy bass-reflexie a tym bardziej przy membranie biernej.
            W praktyce wystarczy membrane bierna dostroic do odpowiedniej czestotliwosci rezonansowej. To strojenie mozna wykonac tak samo jak strojenie bass-reflexu czyli na pomiar impedancji czy charakterystyki calego ukladu.
            Chyba Budda cie opuścił. Racja sumulacje kłamią, lepiej od razu wpakować głosnik w obudowe dołożyć MB no i mierzyć. Gwarantowana strata czasu bo jak zła membrane dobierzesz to masz w plecy cała tą robotę. A na pewno szansa złego dobrania jest wieksza jak sie robi to na oko bo przecież "symulacje kłamią", wiec po co poswiedzic pare minut na zabawe programem.

            Samo uzyskanie odpwiedniej czestotliwosci rezonansowej MB niczego nie gwarantuje. A co z masą membrany , jej powierzchnią ?? To jakby powiedzieć ze mozna wsadzic głosnik do byle jakiego bas reflexu byleby był dostrojony do odpowiedniej czestotliwosci , nonsens.

            Skomentuj


              #7
              gdzies wyczytalem ze srednica MB musi byc wieksza od samego glosnika, np. 8" woofer i 10" MB - prawda?

              Skomentuj


                #8
                nie prawda

                Skomentuj


                  #9
                  Witam,
                  Odnośnie tylko kwestii średnicy przetwornika/ów, to absolutnie warto aby zdolność promieniowania membrany biernej była co najmniej równa lub większa od zdolności głośnika, który "napędza" daną konstrukcję. To może być podstawą dla doboru danej MB do danego głośnika lub i odwrotnie.
                  Pozdrawiam, Piotr01

                  Skomentuj


                    #10
                    Hmmm a ja jestem ciekawy samego brzmienia MB, napewno się różni w znacznym stopniu od BR i Zamkniętej...
                    PS. Symulacje w BassBoxie z MB czasem odstraszają impulsem.

                    Skomentuj


                      #11
                      A może tak dwa głośniki. Drugi jako MB bez żadnych przeróbek. Uzwojenie jego cewki zwarte - podobno to poprawia impuls (tak kiedys mi ktoś mówił).

                      Skomentuj


                        #12
                        co do ostatniej wypowiedzi to się zgodze - poza tłumieniem mechanicznym dochodzi jeszcze tłumienie elektryczne - zresztą zdecydowanie skuteczniejsze więc uwazam to za bardzo dobry pomysł a roznica w efekcie moze być dobrze wyczuwalna

                        Skomentuj


                          #13
                          Membrane bierna stroimy dodajac masy tak jak tunel bass-reflex dobierajac dlugosc. Wielkosc membrany biernej na poczatek najlepiej dac wielkosci glosnika jednak ze wzgledu na to ze membrana bierna w pewnych sytuacjach pracuje na wiekszej amplitudzie niz sam glosnik dobrze jest dac dwie membrany bierne tego samego kalibru co glosnik albo jedna wieksza. Nie jest to konieczne bo zazwyczaj membrana bierna czyli glosnik bez napedu ma duzo wieksze maksymalne wychylenie bo nie ma cewki ktora moze udezyc o magnes. Wiec do eksperymentow MB wielkosci glosnika. Wiec nie widze problemu z bladzeniem po omacku i zadne symulacje nie sa potrzebne. Bass-reflex mozna nastroic bez symulacji wiec i MB sie da.

                          Sonus faber kiedys produkowal kolumne w ktorej jeden glosnik pracowal jako MB z rezystorem regulowanym zwierajacym cewke, mozna bylo tym sposobem regulowac dobroc w zakresie basu.

                          Skomentuj


                            #14
                            Własnie to była Extrema SF. można było przejść płynnie z prawie zamkniętej obudowy do MB , ja też wolę w praktyce zestroić mębramę bierną ,to nie tródne.. a wyniki są napewno prawdziwe a nie symulowane.

                            Skomentuj


                              #15
                              jednak mam czas na takie eksperymenty i sie pobawie z tym gdn'em, przy kolejnej okazji kupie wszystke czesci do glosnika i poskladam ta Mb na starym koszu z tonsila, zrobie obudowe 20L tylko zastanawiam sie jakie strojenie dac i w jaki sposob zamocowac ten odwaznik

                              ale najpierw to jednak zasymuluje i zobacze co bassbox powie

                              Skomentuj

                              Czaruję...
                              X