Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Hybryda

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Hybryda

    Zaproponowano mi budowe hybrydy, tzn kolumn stereo z wbudowanym aktywnym kanalem subniskotonowym kazda.
    Do sterowania tych aktywnych czesci bede pobieral z koncowki mocy bo przedwzmacniacz jest scalonym procesorem dzwieku.Koncowki takze scalone 2x70W (sam tez mam wzmacniacz podobnej konstrukcji a w takich lepiej nie grzebac). Z konstrukcja kolumn nie mam problemow (zarowno czesci pasywnej jak i aktywnej oraz stolarskiej) jednak chetnie poslucham doswiadczonych ludzi ktorzy zbadali lub wyczytali gdzies o wplywie takiego nietypowego obciazenia na koncowki mocy wzmacniacza.
    Czy ktos wykonywal jakies pomiary np po podlaczeniu aktywnego suba do koncowek wzmaka, czy ktos slyszal cos niepokojacego lub zaobserwowal w inny sposob zmiany w zachowaniu wzmacniacza, zmiany dzwieku, cokolwiek?
    PZDR

    #2
    Czasami spotyka się takie kolumny, kiedyś czytałem recenzje czegoś takiego w Audio. Końcówce mocy rozwiązanie się spodoba, bo będzie odciążona od niskich częstotliwości, które jak wiadomo sporo ciągną Tylko nie wiem czy jest sens czegoś takiego, bo musisz zrobić 2 wzmacniacze (wszystko odzielnie) co znacząco podniesie koszt. Przy ograniczonym budżecie lepszy efekt dadzą tradycyjne kolumny. No chyba, że wzmacniacz jest strasznie słaby. Jaki ma być podział, jaki budzet? Jeśli podział będzi nisko około 100Hz to tak samo jakbyś dał 2 aktywne suby (a chyba lepiej dać 1 lepszy)

    Skomentuj


      #3
      Nie dyskutuje ze zleceniodawca bo budzet ma spory i jasno okreslil zalozenia.Musi byc czyste stereo a nie satysfakcjonuje go 2 i pol drogi jak robilem pare razy w pasywnych. Ponadto nie chce dodatkowych przewodow przylaczeniowych i ma odpowiedni dostep do 230V w miejscach gdzie planuje kolumny. To naprawde powazna konstrukcja z tego co widze i klient nasz pan. Mamy mu przedstawic gotowy projekt a realizacja to juz moze nie byc moja sprawa choc tez moge. W dodatku wyglad bedzie dobrany pod dedykacje a w tym sie lubuje, zachowujac oczywiscie walory akustyczne na odp poziomie. Podzial 150Hz i zapas mocy na regulacje, wzmacniacze wbudowane w kolumny i samowyzwalacze tak zeby nie bylo prawie widac ze to aktywne wspomaganie.Zastanawiam sie czy mu wstegowcow albo elektrostatow nie sprowadzic do czesci pasywnej. Sam bym mial chec na takie cuda ale kasa....

      Skomentuj


        #4
        Marek; nie rozumiem co się kryje pod pojęciem "nietypowe obciażenie"? Czy to ma być oprócz głosników elektrostatycznych lub wstęgowych, blok z filtrem dolnoprzepustowym z wejściem wysokopoziomowym i wzmacniacz, czy jeszcze coś innego??

        Skomentuj


          #5
          Zobacz na konstrukcje Ancient Audio. Tam również stosują aktywny dół.

          Albo jest to HS200, albo Focal.


          Na górę dobre rozwiązanie to 13-ka + dobra kopułka (np. Focal TC120TD5, Revelator).

          Skomentuj


            #6
            Tak Grzesio jest to czesc pasywna , jeszcze nie wiem na jaka sobie gosc pozwoli i wysokopoziomowe wejscie do aktywnej.To skomplikowane obciazenie jak dla pojedynczego okablowania, choc z aktywnym dolem latwiej dobrac stosunek efektywnosci.
            Ambitne ale nie niemozliwe.Widzialem cos podobnego juz nie pamietam frmy w jednym z numerow AVideo...
            Na deskach wyglada niezle i musze dokladnie przemyslec wszystkie niuanse jesli mam za projekt wziasc odpowiedzialnosc i gratyfikacje.

            Skomentuj


              #7
              pomysł ciekawy tylko musisz dokładnie pomierzyć te filtry, proponuje choć jeden zrobić regulowany inaczej mozesz mieć problemy żeby to zgrać.....

              Skomentuj


                #8
                MarekW, nie martw się, z elektroniką/połączeniem nie powinno być żadnych kłopotów.
                jeśli końcówka mocy sterująca nie jest najwyższych lotów i może dawać kiepski sygnał na bas to proponuję podłączyć modół średniowysokotonowy przez filtr/kondensator (nawet jeśli może pracować w pełnym paśmie), a przed elektroniką do basu dać rezystor ~100omów/1W.
                kable nie będą zbierać zakłuceń, a wzmacniacz obciążony na basie w miarę dużym rezystorem (a nie głośnikami) będzie pracował znacznie lepiej.
                wypróbowałem z amplitunerem marantza i małymi kolumnami B&W. sub zasilany bezpośrednio z wyjść wzmacniacza strasznie się ciągnął, a z filterkiem bardzo ładnie gra.

                Skomentuj


                  #9
                  WWWszystko licze.Z dobraniem podzialow i takich tam nie ma problemow choc bedzie ustaqwiony na stale, bede mial mozliwosc zmieniac rezystory zeby dobrac ew czestotliwosc srodkowa filtrow aktywnych, a pokretlo glosnosci bedzie dostepne z zewnatrz bo tak chce inwestor. Musi to byc troche zrobione tak zeby nie trzeba bylo myslec (latwe podlaczenie i zadnych zbednych regulacji zeby nic nie popsuc).
                  Ciekawe z tym rezystorem 100Ohm czyli wstawiles go miedzy zaciski a pozniej za tym dopiero pobierales sygnal do filtrow aktywnych?
                  Licze tak zeby operowac sygnalem standardu 0,7xx i zatem miec zapas dynamiki juz na filtrach aktywnych a nie tylko na wzmacniaczu.
                  Nie ma mysle filozofii

                  [ Dodano: 2004-06-29, 12:09 ]
                  Ostatecznie nie zostana zastosowane zadne wstegi czy panele elektrostatow.
                  Faza projektow zbliza sie do konca, dziekuje wszystkim za uwagi.Zbiore to w calos i jeszcze raz przeanalizuje zanim oddam inwestorowi.Projekt obudowy wykonalem najpierw gdyz mial byc dosc efektowny (konsultowalem sie mailami kto wie ten wie). Ostatecznie wybralem w zamknietej komorze aluminiowa membrane 17stki Viosatona Al 170 i kopulke z ferrofluidem DSM25FFL. Efektywnosc tej pary (po obnizeniu kopulki 88dB) daje wiecej manewru do dobrania poziomu czesci aktywnej w ktorej pracowac ma Wsp 21 S ze wzmacniaczem 120W i aktywna korekcja (srodek +2dB przy 50Hz, odciecie subsonic 10Hz gore jeszcze obliczam ale nie wiem czy nie skonczy sie na eksperymentach). Nazwalem je X ze wzgledu na ksztalt obudowy z gietych profili dzieki ktorym uzyska wieksza sztywnosc (2 warstwy).Sub skierowany w dol.
                  To tak krotko bo najlepiej by rysunki tlumaczyly.

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X