Witam! Nurtuje mnie pewne zagadnienie ktore notorycznie spotykam na forum. Ciagle gdzies widze ze: "do glosnika takiego a takiego oraz takiego a takiego masz juz zaprojektowana zwrotnice". Jak to jest ze do konkretnych glosnikow proponujecie konkretne zwrotnice? czym one sie od siebie roznia? czy chodzi tu o tzw. pulapki rezonansowe? zawsze myslalem ze zwrotnica to po prostu zespol filtrow okreslonego rzedu. prosze o nie nabijanie sie ze mnie tylko o rzetelna odpowiedz. dzieki i pozdrawiam
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Specjalne zwrotnice
Collapse
X
-
Dla konkretnego typu glosniczka wartosci elementow sa rozne , dla kazdego podzialu takze.Czadsem roznice miedzy glosnikami sa tak male ze rzeczywiscie stosuje sie pewne uproszczenia i filtry sa mozliwe do zastosowania w kilku modelach tego samego producenta np w podobnych obudowach.
Tos zerokie zagadnienie i proponuje poczytac wogole po co jest zwrotnica zarowno w ksiazkach jak i w sieci.
-
Odpowiedź jest chyba prosta. Sygnał można pociąć normalnie zwrotnicą z kalkulatora lub kupną albo można pod głośniki coś specjalnego wymodzić i wykorzystać różne możliwości manewru do polepszenia charakterystyki. Taka "specjalna zwrotnica" nie będzie miała idealnych charakterystyk Bessela czy innych ale głośniki też nie są idealne. można wygładzić górki/dołki a przede wszystkim wybrać odpowiednie częstotliwości odcięcia i rzędy filtrów aby nie natknąć się na jakiś rezonans w głośniku albo dostosować się do jego wytrzymałości mocowej.
Skomentuj
-
chodzi oto żeby po przefiltrowaniu to chraka głośnika odpowiadała charce np Bassela a nie filtracja zwrotki - jeśli głośnik ma rezonans na końcu charki to przy zwrotce która tnie "liniowo" częstotlisość podziału wogóle wypadnie w zupełnie innym miejscu....
z drugiej strony jeśli charka głośnika kończy się na 3k a dasz podzial na 4,5kHz to co wtedy??
Skomentuj
-
witam ponownie!
ale czy warto zakladac pulapki rezonansowe i stosowac ine kombinacje w postaci kolejnych filtrow (bo kazda z takich kombinacji jest chyba jakims filtrem) skoro kazdy kolejny filtr wprowadza dodatkowe przesuniecia fazowe? czy to nie psuje charakterystyk fazowych? jak to wyglada w praktyce?
pozdr
Skomentuj
Skomentuj