Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwszy subwoofer

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Pierwszy subwoofer

    Witam!
    Pisałem już wcześniej o wymianie obudowy w Excellence 1S (uszkodzona) i zastanawiałem się wówczas nad wstawieniem tamtych "wnętrzności" do obudowy wolnostojącej. Postanowiłem jednak, że pozostanę przy dawnych rozmiarach a zestaw uzupełnię o subwoofer. Mam więc prośbę o udzielenie kilku porad. Subik miałby być wykorzystany głównie w muzyce i powinien uzupełnić dół pasma, którego brakuje Excellence - producent jako minimum podaje 50Hz. Podłączony będzie do wzmacniacza stereo (chyba nie będzie takiego problemu?) Denon PMA-680R. Niestety kupiłem go bez dokumentacji i nie znam parametrów, moc ma raczej dość dużą-nie przekraczam mocy pow.50%-boję się o głośniki pomieszczenie to 14m2. Nie potrzebuję giga-basu, chciałbym tylko by był dość szybki, konturowy-nie lubię rozlazłego, czy dudniącego. Płyty na obudowę mam ze starych szafek. Budżet na pozostałe części będzie raczej niewysoki ok. 150zł.
    1.Jaki wybrać przetwornik do takiej powierzchni (14m2)- myślałem o STX GDN-20-120-4-AW
    2.Czy warto brać pod uwagę obudowę zamkniętą?
    3.Może dwa mniejsze głośniki? np.STx GDN-17-80-8-SS w obudowie zamkniętej (gdzieś czytałem, że głośniki z parametrem QTS powyżej 0,5 lepsze są do obudów zamkniętych)
    4.A może jakiś przetwornik Tonsila?
    Dzięki za wszelkie sugestie

    #2
    Podłączony będzie do wzmacniacza stereo (chyba nie będzie takiego problemu?)
    wzmacniacz stereo służy do stereo, do suba potrzebujesz wzmaka do suba ;]
    ew można robić kombinacje, ale czasami to bez sensu...
    sprawdź jaka jest minimalna impedancja jaką toleruje wzmacniacz...

    Skomentuj


      #3
      Pierwszy subwoofer

      Witam!
      Wiem, że lepszym rozwiązaniem do suba jest ampli bądź wzmak z dedykowanym wejściem, ale ja nie zamierzam zmieniać wzmacniacza na sprzęt wielokanałowy. Po prostu wzmacniacz w tej samej cenie jest wiele lepszy niż wielokanałowiec a ja bardziej cenię stereo. Muszę więc wykorzystać możliwości, jakie posiadam. Chciałbym tylko zejść trochę niżej z częstotliwościami, tym bardziej, że czasem oglądam filmy za pomocą tego sprzętu i miło jest usłyszeć niski bas (te wszystkie efekty:wybuchy, lądowanie śmigłowca itp.) Wiem, że suby mogą być podłączane na wiele sposobów, a między innymi za pomocą wejść głośnikowych, tutaj adres, pod którym to wyczytałem http://www.republika.pl/audioton/panbas.html . Oczywiście sprawdzę wszelkie możliwe parametry po powrocie do domu. Wiem, że zapał czasem nie wystarczy, ale wierzę, że uda mi się i zbuduję coś sam. Na początek może na podstawie wzoru ale z czasem chciałbym sam coś zaproponować i poddać się surowej krytyce (taka jest najlepsza). Jeszcze raz proszę o pomoć i proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam

      Skomentuj


        #4
        nie wczytywałem się w ten art, ale nie napisali tu o napędzaniu suba ze wzmaka stereo,
        tylko o wejściu hi in w subie ;]

        Skomentuj


          #5
          Witam!
          Poniżej wkleiłem cytat z tej strony z pogrubieniem tego, co mnie interesuje:
          Często posiada dodatkowo po 4 zaciski na kanał (SPEAKER LEVEL INPUT/OUTPUT, SPEAKER FROM) które pozwalają na podłączenie subwoofera kablami z gniazd głośnikowych wzmacniacza/amplitunera (INPUT) a następnie z głośnikami głównymi lub satelitkami (OUTPUT). Przy takim połączeniu nie pracuje wzmacniacz wbudowany w subwoofer, lecz korzystamy ze wzmacniacza naszego zestawu (głośnik subwoofera jest wpięty szeregowo z kolumnami lub satelitkami naszego zestawu kina). Kiedy opłaca się zastosować taką konfigurację? Wtedy, gdy posiadamy mocny wzmacniacz (dodatkowe obciążenie w postaci głośnika niskotonowego) i jest on wyższej jakości niż ten w subwooferze lub mamy dodatkową końcówkę mocy. A także gdy nasz wzmacniacz nie posiada wyjścia subwooferowego (słuchamy muzyki ze wzmacniacza stereo).

          Chyba więc nie powinno być problemów
          Pozdrawiam

          [ Dodano: 2006-02-16, 16:30 ]
          Witam!
          Zapomniałem dopisać w poprzednim poście: impedancja kolumn to przedział od 4-16ohm. Może ktoś ma jakieś pomysły?

          [ Dodano: 2006-02-16, 16:33 ]
          Witam!
          Zapomniałem dopisać w poprzednim poście: impedancja kolumn to przedział od 4-16ohm. Może ktoś ma jakieś pomysły?

          Skomentuj

          Czaruję...
          X