Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

drugi pick na charakterystyce impedancji ????????

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    drugi pick na charakterystyce impedancji ????????

    Witam jestem na ukoczeniu trujdrożnej konstrukcji na głośnikach tonsila i mam mały problem ponieważ na charakterystyce impedancji głośnika średniotonowego (GDM 10/60/2) pojawia sie w pewnym momęcie podbicie, które pokrywa się z dołkiem na charakterystyce częstotliwościowej.

    Czy ten drugi pick powinien wogule istnieć, myślałem, że może to być wina złego zamontowania głośnika, zamontowałem go za pomocą roztopionej gumy i dodatkowo jest dociśnięty ramką więc raczej sztywno siedzi.

    Jeżeli ktoś wie co jest grane to niech pisze.
    Załączone pliki

    #2
    ten peak to jest rezonans w obudowie. pobaw sie z wytlumieniem lepiej obudowy sredniotonowego.
    pokaz jeszcze na wszelki wypadek przebieg fazowy dla impedancji.

    Skomentuj


      #3
      Tak właściwie to średniotonowiec nie ma osobnej komory, nie zdecydowalem sie na nia, bo sam głośnik jest wyłożony pod mębraną jkimś twardym materiałem, czy osobna przegroda rozwiąze sprawe ? No i przedewszystkim czy ten dolek w charakterystyce częstotliwościowej jst spowodowany tym pickiem?
      Załączone pliki

      Skomentuj


        #4
        Witam,
        Jeśli pierwsza ch-ka z pierwszego wpisu, to "prawda", to jest bardzo źle. W zakresie powiedzmy 500-10k nie ma nawet +/-6. Zamknij tego "średniaka" w przyzwoitym przedziale średniotonowym (powinieneś go dopiero wykonać). Podejrzewam, że to nie wszystko. Podejrzewam, że będą konieczne zmiany filtra tej drogi (je znasz już tylko Ty i Ty będziesz, powinieneś to wykonać). Cóż, potrzeba jeszcze "trochę" pracy. Efekt końcowy (prawdopodonie) może być jeszcze pozytywny.
        W oparciu o informacje powyżej i nie tylko.
        Pozdrawiam, Piotr01

        Skomentuj


          #5
          Mnie to wygląda na jakiś elektryczny rezonans. Wydaje mi się że przy mechanicznym na ch-ce amplitudowej by było podbicie. A to wygląda tak jakby gałąź średniotonowa zwrotki tłumiła w okolicach 1300Hz. A co do komory to jak ten średniak nie jest zamknięty od tyłu to powinna być osobna i mocno wytłumiona.

          Skomentuj


            #6
            Ta charakterystyka nie jest najlepsza, moglem sie bardziej postarać, ale mimo wszystko myśle dobrze pokazuje co sie dzieje. Po drugie jest to charakterystyka bez żadnego filtra.
            Poniżej dołaczam z filtrem. Inteesuje mnie zakres od 1k do 4,5k. Wszystko by było dobrze gdyby nie ta dziura.
            Zastanawiam sie jescze czy częstotliwości podziału śą dobrane w miare rozsądnie.
            No ale przedewszystkim to wcięcie w charakterystyce. Myślicie, że ile litrów wystarczy na tego GDM-a? 1,5l? Nie chce zabierać za dużo niskotonowcowi (GDN 20/60/11)

            Jeszcze dodam że oba średniaki zachowują się tak samo.
            Załączone pliki

            Skomentuj


              #7
              na dziura na ch-ce czestotliwosciowej okolo 1500Hz na pewno jest konsekwencja fali stojacej w obudowie. tak samo male fale stojace masz przy ok. 4,5kHz i 10kHz. jesli glosnik jest tak jak mowisz jakoes zabudowany z tylu, to pewnie w tej malej komorze jest ta fala, raczej nie jest to spowodowane nieszczelnosci tej obudowy. najlepiej by chyba bylo gdybys sprobowal usunac ta odgrode ktora jest w glosniku a pozniej tak "uwolniony" glosnik zabydowal w jakiejs wiekszej komorze , max 2 litry mysle

              Skomentuj


                #8
                dzięki djrobo, to co piszesz wydaje mi sie najbardziej prawdopodobne , ten głośnik nie jest całkowicie odgrodzony, ma tylko napchane jakiegoś syfu pod mębrane.
                Zrobie komore i zobacze co z tego wyjdzie.

                Taka komora może być z jakiegoś tworzywa (np. uszczelniona plastikowa doniczka) ?
                teraz bede ombinował jak to zamątować, macie może jakieś patenty?

                Skomentuj


                  #9
                  Witam,
                  Ten "syf", to o ile dobrze pamiętam jest pewnym filcem, którym jest wyłożony kosz od strony membrany. Nie jest to dobra odgroda. Sam Tonsil produkował i używał (teraz nie wiem) takie standardowe "kubki" (plastikowe) też dla 10-ek. Otwory montażowe tego przedziału pasowały idealnie pod/dla głośnik/a. Dość często producent na tylnej ściance tego "kubka" montował elementy zwrotnicy. Litr netto, a już będzie lepiej. 1,5-2, nie zaszkodzi. Wypełnienie i pomiary, a potem raczej na pewno zmiany elementów filtra. Nie wiemy jaki jest ten Twój filtr, a przyczyna tkwi być może w pewnym specyficznym rezonansie pewnej kombinacji elementów, tego Twojego filtra.
                  Spokojnej pracy. Pozdrawiam, Piotr01

                  Skomentuj


                    #10
                    heh, dzieki ale pierwszy wykres jest bez zadnego filtra i tez widac to wciecie, z zamocowaniem bede kombinował bo ten GDM nie ma żadnych otworów montażowych i będe musiał przykręcić wszystko od środka.

                    Dzięi za podpowiedzi

                    Skomentuj


                      #11
                      Krakeen, Jesli mozesz to napisz w ilu litrach gra ci ten GDM i czy BR czy closed. Bo mam takie 2 glosniki i nie wiem w co ich upchnac :(

                      Skomentuj


                        #12
                        Chyba chodziło ci o GDN.
                        Gra w 30 l closed obudowa luźno wypchana materialem tłumiacym, ale teraz widze że moglem dac kilka litrów więcej. W każdym razie jestem zadowolony.

                        Skomentuj


                          #13
                          Krakeen, Ja kabinowalem na wszystie strony z nim i na ucho okolo 21 L mi sie podoba najbardziej. Ale i tak z tym glosnikiem ciezko jesli chodzi o aplikacje :/ Jak z wiekszoscia Tonsilow.

                          Skomentuj

                          Czaruję...
                          X