Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fullrange do woofera 15"

Collapse
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Fullrange do woofera 15"

  Cześć!

  Witam wszystkich, imię moje Maciek. Korzystam z forum od dawna, choć dotąd biernie, chłonąc informacje

  Planuję budowę kolumn do dużego salonu (55m2). Preferuję przekaz żywy, dynamiczny - pewnie po części w wyniku skrzywienia zawodowego - jestem basistą i gram muzykę raczej daleką od spokojnej. Dotąd słucham na kopiach PA-1000 STX-a, zbudowanych kiedyś na potrzeby nagłośnienia kapeli i coraz bardziej drażni mnie ich brzmienie - brak basu, reszta niespecjalnie czytelna, choć wygar mają konkrety. Jakoś zaczynają brzmieć dopiero po ostrej ingerencji equalizerem, chociaż nawet wtedy z akcentem na "jakoś".

  Pewien czas temu zafascynowały mnie głośniki fullrange, mimo, że nie miałem przyjemności usłyszeć nic z średniej nawet półki - ot, jakieś 12" RFT, GDS Tonsila, czy tanie papierowe samochodówki. Ale nawet one mają w sobie to trudno uchwytne "coś".

  Dodając dwa do dwóch, postanowiłem zbudować kolumny w układzie FAST, czyli szerokopasmówka plus woofer. Wielkość pomieszczenia sugeruje konkrety niskotonowiec, a w szafie leżą i kurzą się dwie sztuki prehistorycznych RCF L15P200. Linki do karty katalogowej tu: http://www.tecnotre.it/L15P200A/Depliant/L15P200-1.jpg i tu: http://www.tecnotre.it/L15P200A/Depliant/L15P200-2.jpg Z tym, że moje to wersja 4-omowa, ale ufam, że producent postarał się, by ich charakterystyka pozwalała na zastosowanie w analogicznych aplikacjach, co 8R.

  Kłopot mam ze znalezieniem odpowiedniej szerokopasmówki. Zasadniczo rozważam dwie opcje: albo okolice 8" z wysoką efektywnością, albo mniejszy wpakowany w waveguide. Problemem jest też moc - nie umiem określić, jaki jej procent przypanie na woofer, jaki na resztę, a większość szerokopasmówek nie grzeszy jej nadmiarem. Podział planuję pomiędzy 0,5 a 1 kHz. Niższy byłby problematyczny ze względu na podbicie basu poniżej filtra i cenę elementów o dużej wartości, wyższy zniweczyłby jedną z głównych zalet takiej konfiguracji, czyli brak podziału w zakresie najwyższej czułości ucha.

  To, co udalo mi się znależć w przyjętej cenie, tj. ok 200 zł na stronę. Budżet można delikatnie powiększyć, ale tylko delikatnie i tylko w uzasadnionym przypadku. Nie jest to szałowa kwota, ale projekt nosi znamiona eksperymentu i, w razie niepowodzenia, nie mam ochoty wtopić więcej.

  1. Beyma 8AG/N https://www.beyma.com/speakers/Fichas_Tecnicas/8AGN.PDF
  Dużo pochlebnych opinii, niby pewniak.

  2. Monacor SPM-200X/4 https://monacor.pl/produkty/spm-200x-4
  Wysoka efektywność, nawet za wysoka, poza tym, wielka niewiadoma.

  3. Visaton BG 20 https://www.visaton.de/en/products/d...ms/bg-20-8-ohm
  Słaba ch-ka.

  4. Sica 6 D 1,5 CS https://sica.it/prodotto/6-d-1-5-cs/
  Niezła charakterystyka przenoszenia, nareszcie duża moc, niestety, brzmieniowo niewiadoma. Cena wg cennika LDM 250 zł. Troche powyżej zakładanej, ale do przełknięcia.

  Teraz mniejszy kaliber, do zastosowania z WG:

  5. Faital Pro 3FE22 https://faitalpro.com/en/products/LF...p?id=401000100
  Brzmieniowo w zasadzie pewniak.

  6 Faital Pro 4FE32 https://faitalpro.com/en/products/LF...p?id=401005100
  Jak wyżej.

  7. Beyma 3ER30 https://www.elmuz.com.pl/download/3FR30.pdf
  Ch-ka jak stół z wyjątkiem rezonansu na kilkunasu kHz; znów niewiadoma.

  8. Dayton Audio PA130-8 https://www.daytonaudio.com/images/r...ions-46131.pdf
  Taniutki (60 parę złotych), ze względu na efektywność możliwe, że do połączenia dwóch równolegle. Mało znany, na diyaudio.com jeden chyba użytkownik poleca, ale z zastrzeżeniem o kłopotliwym rezonansie około 5 kHz.


  Teraz pytanie do Was: który z powyższych przetworników możecie polecić? A może jakiś całkiem inny, spełniający wymagania?

  Nie oczekuję charakterystyki płaskiej jak stół ani braku ubarwień. Dla mnie kolumna nie musi wiernie odtwarzać przekazu, może go w pewnym stopniu kreować, o ile ta kreacja mi się spodoba. Ważne, by dźwięk był wciągający i nie męczył również przy większych natężeniach. Tak, lubię czasem dorzucić do pieca i poczuć muzykę całym sobą, Taka namiastka wrażeń koncertowych. Nie, nie miałem nigdy Altusów

  No, i czy te 20-35 W szerokopasmówki wystarczy przy zakładanym podziale? Czy od razu skreślamy? Moc woofera producent określił na 300 W i, uprzedzam, tyle z pewnością zdarzy mi się w niego wpakować. Nie piszcie, proszę, komentarzy odnośnie odsłuchu z takim natężeniem. Zazwyczaj słucham znacznie ciszej, co nie znaczy, że nie lubię niekiedy "dać ciut głośniej".

  W temacie budowy kolumn jestem kompletnym laikiem, choć starałem się teoretycznie przygotować do tematu jak najlepiej.

  Liczę na Wasze odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie :)
  Last edited by Kowalski; 14.10.2022, 23:42.

  #2
  Eksperymentuj, takie konstrukcje nie wzbudzają entuzjazmu tu obecnych od lat.
  Tak teoretycznie, bo nie jestem fachowcem, nasycenie pasma mocą akustyczną spada o -3dB na oktawę.
  Mniej więcej od 200Hz.
  Czyli podczas pomiaru na wyjściu wzmacniacza w zakresie 20Hz ~ 200Hz będzie oddawał 300W.

  Przy częstotliwości:

  ... ~ 600Hz --> ok. 150W.
  ... ~ 1200Hz --> ok. 75W
  ... ~ 2400Hz --> ok. 37W
  ... ~ 4800Hz --> ok. 18.7W
  ... ~ 9600Hz --> ok. 9.4W
  ... ~ 19200Hz --> ok. 4,7W

  Przy mocy RMS tego wzmaka oczywiście.

  Tylko nie zawsze tak jest przy każdym rodzaju muzyki.

  Skomentuj


   #3
   Dzięki za odpowiedź!

   Czyli słusznie się obawiałem, te, powiedzmy, 30W to mało, nawet przyjmując, że woofer ma 4R, a full 8R. Wzmaczniacz ma 2x250 przy 4R, zapas mocy na zasilaniu też spory - to stary sprzęt estradowy.

   Skomentuj


    #4
    Jak masz możliwość ustawienie czułości tego wzmaka, to dostosuj ją do źródła i ustaw moc stosownie do przetworników.

    Skomentuj


     #5
     Można też uważać na suwak Volume Ale nie o to chodzi, by do mocnego łańcucha dokładać celowo słabe ogniwo.

     Kolejne pytanie natury technicznej: jakie negatywne konsekwencje dla dźwięku miałoby zastosowanie dwóch 3-4" szerokopasmówek spiętych równolegle; jedna nad drugą, możliwie blisko siebie? Interferencje przy ochyleniu w osi pionowej - to wiem. Czy poza nimi taki układ ma jakieś w praktyce istotne wady?

     PS. W pierwszym poście zrobiłem błąd - cena głośnika Sica dotyczy starej wersji z cewką 1" i innym zawieszeniem. Nowa jest (chyba) niedostępna u nas.


     Zamieszczone przez grzeczny_52 Zobacz posta
     Eksperymentuj, takie konstrukcje nie wzbudzają entuzjazmu tu obecnych od lat.
     Zauważyłem, że większość konstrukji na tym forum podporządkowana jest całkiem innym preferencjom brzmieniowym ich twórców i nic mi do tego, każdy ma swój gust. Nie przeszkadza to jednak w zadawaniu pytan o kwestie techniczne i, mam nadzieję, w odpowiadaniu na nie

     Skomentuj


      #6
      Volume nie ma nic wspólnego z ustawieniem czułości wzmacniacza.
      Nie ma średniaka o mocy tobie potrzebnej?
      Nawet w budżetowej cenie?

      Skomentuj


       #7
       Wiem, czym się różni Gain od Volume, ale w tym przypadku o ten sam efekt chodzi - nie podać za dużo mocy na wyjście

       Gdyby chodziło o średniotonowy, to wybór jest duży, nawet w tanich głośnikach PA. Jednak na razie uparłem sie na przetwornik szerokopasmowy, a tutaj mamy problem. Albo drogie, albo słabe, albo duże, a pakować 12" fullrange, żeby ciąć go przy 0,5 kHz to trochę przerost formy nad treścią, nie mówiąc już o słabszym odtwarzaniu wysokich tonów.

       Tak samo, można pójść utartą ścieżką i zastosować driver kompresyjny, ale znowu, na taki, który pozwoli bezpiecznie odciąć się poniżej 1kHz, trzeba wydać dużo za dużo. Poza tym, chcę spróbować czegoś nowego.


       Jeden z moich pomysłów to (przy okazji możesz rzucić okiem na obliczenia, czy nie strzeliłem gdzieś byka):

       1. RCF L15P200 mają w wersji 8R efektywność 95dB z wata. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wersja 4R, którą posiadam, ma efektywność zbliżoną, czyli też 95dB/W, tyle, że przy napięciu 2V.

       2. Ignorując korekcję baffle step, potrzebuję fulla o efektywności z jednego wata na poziomie 95dB przy 4R, albo 98dB przy 8R.

       3. Weźmy tani Faital Pro 3FE25 w wersji 16R https://faitalpro.com/en/products/LF...p?id=401000152 , który na diyaudio.com zbiera bardzo pozytywne recenzje za brzmienie. Efektywność to 90dB/W, czyli około 84 dB przy 2V . Łączymy dwa równolegle i otrzymujemy na powrót 90dB, tyle że już przy 2V (+3 za podwojenie i następne +3 za spadek oporności tandemu do 8R) i 40W mocy. Jako, że basowiec ma 4 omy, a tandem fulli 8, można w dużym uproszczeniu napisać, że watów mamy 80, co powoli zaczyna wystarczać..

       4. Nadal brakuje 5dB, zatem zapodajemy waveguide, licząc na zgrubne zrównanie efektywności średniego zakresu z niskim. Charakterystyka 3FE25 mocno wznosi się w stronę wysokich częstotliwości, więc ich raczej nie zabraknie.


       Pytanie, czy teoretycznie się to zgadza, oraz, czy taki układ nie spowoduje przykrych konsekwencji akustycznych?

       Skomentuj

       Czaruję...
       X