Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fullrange do woofera 15"

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Fullrange do woofera 15"

    Cześć!

    Witam wszystkich, imię moje Maciek. Korzystam z forum od dawna, choć dotąd biernie, chłonąc informacje

    Planuję budowę kolumn do dużego salonu (55m2). Preferuję przekaz żywy, dynamiczny - pewnie po części w wyniku skrzywienia zawodowego - jestem basistą i gram muzykę raczej daleką od spokojnej. Dotąd słucham na kopiach PA-1000 STX-a, zbudowanych kiedyś na potrzeby nagłośnienia kapeli i coraz bardziej drażni mnie ich brzmienie - brak basu, reszta niespecjalnie czytelna, choć wygar mają konkrety. Jakoś zaczynają brzmieć dopiero po ostrej ingerencji equalizerem, chociaż nawet wtedy z akcentem na "jakoś".

    Pewien czas temu zafascynowały mnie głośniki fullrange, mimo, że nie miałem przyjemności usłyszeć nic z średniej nawet półki - ot, jakieś 12" RFT, GDS Tonsila, czy tanie papierowe samochodówki. Ale nawet one mają w sobie to trudno uchwytne "coś".

    Dodając dwa do dwóch, postanowiłem zbudować kolumny w układzie FAST, czyli szerokopasmówka plus woofer. Wielkość pomieszczenia sugeruje konkrety niskotonowiec, a w szafie leżą i kurzą się dwie sztuki prehistorycznych RCF L15P200. Linki do karty katalogowej tu: http://www.tecnotre.it/L15P200A/Depliant/L15P200-1.jpg i tu: http://www.tecnotre.it/L15P200A/Depliant/L15P200-2.jpg Z tym, że moje to wersja 4-omowa, ale ufam, że producent postarał się, by ich charakterystyka pozwalała na zastosowanie w analogicznych aplikacjach, co 8R.

    Kłopot mam ze znalezieniem odpowiedniej szerokopasmówki. Zasadniczo rozważam dwie opcje: albo okolice 8" z wysoką efektywnością, albo mniejszy wpakowany w waveguide. Problemem jest też moc - nie umiem określić, jaki jej procent przypanie na woofer, jaki na resztę, a większość szerokopasmówek nie grzeszy jej nadmiarem. Podział planuję pomiędzy 0,5 a 1 kHz. Niższy byłby problematyczny ze względu na podbicie basu poniżej filtra i cenę elementów o dużej wartości, wyższy zniweczyłby jedną z głównych zalet takiej konfiguracji, czyli brak podziału w zakresie najwyższej czułości ucha.

    To, co udalo mi się znależć w przyjętej cenie, tj. ok 200 zł na stronę. Budżet można delikatnie powiększyć, ale tylko delikatnie i tylko w uzasadnionym przypadku. Nie jest to szałowa kwota, ale projekt nosi znamiona eksperymentu i, w razie niepowodzenia, nie mam ochoty wtopić więcej.

    1. Beyma 8AG/N https://www.beyma.com/speakers/Fichas_Tecnicas/8AGN.PDF
    Dużo pochlebnych opinii, niby pewniak.

    2. Monacor SPM-200X/4 https://monacor.pl/produkty/spm-200x-4
    Wysoka efektywność, nawet za wysoka, poza tym, wielka niewiadoma.

    3. Visaton BG 20 https://www.visaton.de/en/products/d...ms/bg-20-8-ohm
    Słaba ch-ka.

    4. Sica 6 D 1,5 CS https://sica.it/prodotto/6-d-1-5-cs/
    Niezła charakterystyka przenoszenia, nareszcie duża moc, niestety, brzmieniowo niewiadoma. Cena wg cennika LDM 250 zł. Troche powyżej zakładanej, ale do przełknięcia.

    Teraz mniejszy kaliber, do zastosowania z WG:

    5. Faital Pro 3FE22 https://faitalpro.com/en/products/LF...p?id=401000100
    Brzmieniowo w zasadzie pewniak.

    6 Faital Pro 4FE32 https://faitalpro.com/en/products/LF...p?id=401005100
    Jak wyżej.

    7. Beyma 3ER30 https://www.elmuz.com.pl/download/3FR30.pdf
    Ch-ka jak stół z wyjątkiem rezonansu na kilkunasu kHz; znów niewiadoma.

    8. Dayton Audio PA130-8 https://www.daytonaudio.com/images/r...ions-46131.pdf
    Taniutki (60 parę złotych), ze względu na efektywność możliwe, że do połączenia dwóch równolegle. Mało znany, na diyaudio.com jeden chyba użytkownik poleca, ale z zastrzeżeniem o kłopotliwym rezonansie około 5 kHz.


    Teraz pytanie do Was: który z powyższych przetworników możecie polecić? A może jakiś całkiem inny, spełniający wymagania?

    Nie oczekuję charakterystyki płaskiej jak stół ani braku ubarwień. Dla mnie kolumna nie musi wiernie odtwarzać przekazu, może go w pewnym stopniu kreować, o ile ta kreacja mi się spodoba. Ważne, by dźwięk był wciągający i nie męczył również przy większych natężeniach. Tak, lubię czasem dorzucić do pieca i poczuć muzykę całym sobą, Taka namiastka wrażeń koncertowych. Nie, nie miałem nigdy Altusów

    No, i czy te 20-35 W szerokopasmówki wystarczy przy zakładanym podziale? Czy od razu skreślamy? Moc woofera producent określił na 300 W i, uprzedzam, tyle z pewnością zdarzy mi się w niego wpakować. Nie piszcie, proszę, komentarzy odnośnie odsłuchu z takim natężeniem. Zazwyczaj słucham znacznie ciszej, co nie znaczy, że nie lubię niekiedy "dać ciut głośniej".

    W temacie budowy kolumn jestem kompletnym laikiem, choć starałem się teoretycznie przygotować do tematu jak najlepiej.

    Liczę na Wasze odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie :)
    Last edited by Kowalski; 14.10.2022, 23:42.

    #2
    Eksperymentuj, takie konstrukcje nie wzbudzają entuzjazmu tu obecnych od lat.
    Tak teoretycznie, bo nie jestem fachowcem, nasycenie pasma mocą akustyczną spada o -3dB na oktawę.
    Mniej więcej od 200Hz.
    Czyli podczas pomiaru na wyjściu wzmacniacza w zakresie 20Hz ~ 200Hz będzie oddawał 300W.

    Przy częstotliwości:

    ... ~ 600Hz --> ok. 150W.
    ... ~ 1200Hz --> ok. 75W
    ... ~ 2400Hz --> ok. 37W
    ... ~ 4800Hz --> ok. 18.7W
    ... ~ 9600Hz --> ok. 9.4W
    ... ~ 19200Hz --> ok. 4,7W

    Przy mocy RMS tego wzmaka oczywiście.

    Tylko nie zawsze tak jest przy każdym rodzaju muzyki.

    Skomentuj


      #3
      Dzięki za odpowiedź!

      Czyli słusznie się obawiałem, te, powiedzmy, 30W to mało, nawet przyjmując, że woofer ma 4R, a full 8R. Wzmaczniacz ma 2x250 przy 4R, zapas mocy na zasilaniu też spory - to stary sprzęt estradowy.

      Skomentuj


        #4
        Jak masz możliwość ustawienie czułości tego wzmaka, to dostosuj ją do źródła i ustaw moc stosownie do przetworników.

        Skomentuj


          #5
          Można też uważać na suwak Volume Ale nie o to chodzi, by do mocnego łańcucha dokładać celowo słabe ogniwo.

          Kolejne pytanie natury technicznej: jakie negatywne konsekwencje dla dźwięku miałoby zastosowanie dwóch 3-4" szerokopasmówek spiętych równolegle; jedna nad drugą, możliwie blisko siebie? Interferencje przy ochyleniu w osi pionowej - to wiem. Czy poza nimi taki układ ma jakieś w praktyce istotne wady?

          PS. W pierwszym poście zrobiłem błąd - cena głośnika Sica dotyczy starej wersji z cewką 1" i innym zawieszeniem. Nowa jest (chyba) niedostępna u nas.


          Zamieszczone przez grzeczny_52 Zobacz posta
          Eksperymentuj, takie konstrukcje nie wzbudzają entuzjazmu tu obecnych od lat.
          Zauważyłem, że większość konstrukji na tym forum podporządkowana jest całkiem innym preferencjom brzmieniowym ich twórców i nic mi do tego, każdy ma swój gust. Nie przeszkadza to jednak w zadawaniu pytan o kwestie techniczne i, mam nadzieję, w odpowiadaniu na nie

          Skomentuj


            #6
            Volume nie ma nic wspólnego z ustawieniem czułości wzmacniacza.
            Nie ma średniaka o mocy tobie potrzebnej?
            Nawet w budżetowej cenie?

            Skomentuj


              #7
              Wiem, czym się różni Gain od Volume, ale w tym przypadku o ten sam efekt chodzi - nie podać za dużo mocy na wyjście

              Gdyby chodziło o średniotonowy, to wybór jest duży, nawet w tanich głośnikach PA. Jednak na razie uparłem sie na przetwornik szerokopasmowy, a tutaj mamy problem. Albo drogie, albo słabe, albo duże, a pakować 12" fullrange, żeby ciąć go przy 0,5 kHz to trochę przerost formy nad treścią, nie mówiąc już o słabszym odtwarzaniu wysokich tonów.

              Tak samo, można pójść utartą ścieżką i zastosować driver kompresyjny, ale znowu, na taki, który pozwoli bezpiecznie odciąć się poniżej 1kHz, trzeba wydać dużo za dużo. Poza tym, chcę spróbować czegoś nowego.


              Jeden z moich pomysłów to (przy okazji możesz rzucić okiem na obliczenia, czy nie strzeliłem gdzieś byka):

              1. RCF L15P200 mają w wersji 8R efektywność 95dB z wata. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wersja 4R, którą posiadam, ma efektywność zbliżoną, czyli też 95dB/W, tyle, że przy napięciu 2V.

              2. Ignorując korekcję baffle step, potrzebuję fulla o efektywności z jednego wata na poziomie 95dB przy 4R, albo 98dB przy 8R.

              3. Weźmy tani Faital Pro 3FE25 w wersji 16R https://faitalpro.com/en/products/LF...p?id=401000152 , który na diyaudio.com zbiera bardzo pozytywne recenzje za brzmienie. Efektywność to 90dB/W, czyli około 84 dB przy 2V . Łączymy dwa równolegle i otrzymujemy na powrót 90dB, tyle że już przy 2V (+3 za podwojenie i następne +3 za spadek oporności tandemu do 8R) i 40W mocy. Jako, że basowiec ma 4 omy, a tandem fulli 8, można w dużym uproszczeniu napisać, że watów mamy 80, co powoli zaczyna wystarczać..

              4. Nadal brakuje 5dB, zatem zapodajemy waveguide, licząc na zgrubne zrównanie efektywności średniego zakresu z niskim. Charakterystyka 3FE25 mocno wznosi się w stronę wysokich częstotliwości, więc ich raczej nie zabraknie.


              Pytanie, czy teoretycznie się to zgadza, oraz, czy taki układ nie spowoduje przykrych konsekwencji akustycznych?

              Skomentuj

              Czaruję...
              X