Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

czy wielkość kopułki przeciwkurzowej ma jakies znaczenie ?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    czy wielkość kopułki przeciwkurzowej ma jakies znaczenie ?

    Witam!
    Pytanie jak w temacie... robi ta jakas roznice czy kopulka ledwo co zakrywa otwor na cewke czy zaktywa pol membrany?
    pozdrawiam

    #2
    różnica oczywiscie jest
    ale pytanie zadałeś nie w tym dziale co trzeba

    Skomentuj


      #3
      Jest różnica - kopułka zwiększa masę całego układu drgającego, gdy jest dużo dodatkowo usztywnia mebranę, jednocześnie jednak czyniąc ją dość ciężką, co nie zawsze jest efektem pożądanym.

      Skomentuj


        #4
        Duza kopółka wytlumia wysokie tony,mała pomaga w ich przetwarzaniu.

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez Tasior
          Duza kopółka wytlumia wysokie tony,mała pomaga w ich przetwarzaniu.
          W prawdzie jest zupełnie na odwrót jesli chodzi o kopułki na niskośredniotonowcach.

          Zapewne wiadomo że kopułki przeciwpyłowe sa bardzo sztywne. Głośnik przetwarzając wysoie czestotliwosico prawiew wogóle sie nieporusza, membrnaa jest tak mało sztywna że nieda rady wykonac cała ruchu, jedynie drga cewka własnie z kopułką, im większa kopułka (sztywna kopułka) tym większa powierzchnia promieniowania a co za tym idzie lepsze przetwarzanie wysokich tonów

          Skomentuj


            #6
            Budzik,Tasior, moim zdaniem po troche macie racji a troche nie.

            Duża kopułka nie będzie sztywna tyko z faktu, że jest duża, to właśnie mała jest sztywniejsza przy tej samej grubości materiału, tu chodzi o małe ugięcie czubka kopułki po wpływem drgań a w tym mała spisze się lepiej.

            Znowusz mała wcale nie musi zagwarantować przetwarzania wysokich tonów, bo rozmawiamy o głośniku nisko-śreniotonowym, który z zasady, zakresu wysokich tonów nie przetwarza. Jednak teza jest słuszna, że mała powinna pomóc w wysokich. Tylko, że posotałe elementy głośnika już nie są w stanie tego zapewnić.

            Kopulka musi być na tyle duża, żeby pomogła w przetwarzaniu zakresu średniotonowego. Można to dostrzec przez analogię z kopułkowymi głośnikami śretniotonowymi, gdzie mają one 35..50 mm średnicy.

            Dlatego kopułkom do wielkości 50mm przypisałbym zadanie polepszenia przetwarzania pasma średniego. A wielkie kopułki (takie na poł membrany nawet sie trafiają) będą służyć do wzmocnienie membrany w celu bardziej liniowej, tlokowej pracy w zakresie niskich.

            Skomentuj


              #7
              I ja coś dorzucę. Chyba ważne jest z czego taka nakładka została wykonana (tłumienie wewnętrze w materiale i jego wpływ na końcowy kształt charakterystyki) i jaka jest masa takiej nakładki. Producenci wiedzą co robią bo to oni dysponują dobrymi systemami pomiarowymi i nieskończonymi możliwościami - nam tak naprawdę to pozostaje aplikacja głośnika a z modyfikacji to ewentualne doklejenie dodatkowego magnesu.

              Skomentuj


                #8
                W wiekszosc przypadkow stosuje sie male kopulki przeciwpylowe ktore poszerzaja pasmo w gore. Dla glosnikow niskotonowych stosuje sie duze gdzie nie ma znaczenia przetwarzanie srednicy a taka kopulka spina dodatkowo membrane. Bardzo czesto w glosnikach sredniotonowych czy nisko-sredniotonowych nie stosuje sie wogule kopulek przeciwpylowych, czesto wtedy wystepuje na nabiegunniku korektor fazy (stozek).

                Skomentuj

                Czaruję...
                X