Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Prosta przetwornica 24V > 12V

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Prosta przetwornica 24V > 12V

    Witajcie!

    Ojciec poprosił mnie żebym zrobił mu przetwornicę z 24V na 12V samochodową - do ładowarki telefonicznej i latarki diodowej.

    Poszukałem schematów znalazłem prosty 6A - ale pomyślałem że przecież mógłbym zastosować diodę prostowniczą 10A równolegle - miałbym na wyjściu 12V - czy się mylę? Jakie są minusy takiego zastosowania? Czemu nie wykonują w ten sposób przetwornic? Przecież dioda 10A to koszt mniejszy niż całego układu na 10A np.

    #2
    Chyba chodzi Ci kolego o diodę zenera.

    Skomentuj


      #3
      Jeżeli to ciężarówka to powinna mieć wbudowaną przetwornicę i zapalniczka powinna mieć 12V, lub połączone szeregowo dwa akumulatory z czego z jednego można podciągnąć 12V.
      Z resztą większość ładowarek samochodowych jest na napięcie w przedziale 10V-30V.
      Możesz też zastosować 12x dioda prostownicza w szeregu z "+", gdzie na każdej diodzie będzie sie odkładać ok 1V.
      Lub gotowe układy z allegro, np: http://allegro.pl/reduktor-napiecia-...721704045.html lub http://allegro.pl/reduktor-napiecia-...725627618.html

      Skomentuj


        #4
        Jeśli nie jest potrzebny aż tak duży amperaż to polecam skorzystać ze strony Nationala - jest tam aplikacja Webench, która wyliczy Ci elementy i stworzy schematy przetwornic dla zadanych parametrów. Tylko max co tam mają to przetwornice 5A jeśli się nie mylę. Ale można je samplować.

        Skomentuj


          #5
          No ale panowie, zadałem proste pytanie, a wy udziwniacie :) w ukladach audio czesto stosuje się diode porostownicza wpieta szeregowo - polowa napięcia zostaje na diodzie, polowe przepuszcza - czemu w taki sposób nie robione są przetwornice?

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez LightSound Zobacz posta
            się diode porostownicza
            Nie diodę prostowniczą tylko Zenera.

            Zamieszczone przez LightSound Zobacz posta
            w ukladach audio czesto stosuje się diode porostownicza wpieta szeregowo - polowa napięcia zostaje na diodzie, polowe przepuszcza - czemu w taki sposób nie robione są przetwornice?
            Bo przez diodę w spoczynku płynęło by te 6A ! i traciło by się na niej 12V*6A = 72W drugie tyle na rezystorze (zobacz sobie ile taka dioda kosztuje ).
            Taki stab. tylko do prądów kilka mA.
            Kup gotową przetwornicę taniej nie zrobisz.

            Skomentuj


              #7
              Ktoś mi kiedyś polecił abym wentylator 12V dc podłączył do TDA (2x24VDC) przez diodę prostowniczą - i tak zrobiłem, działało, za diodą było 12V. Ładowarka ani kilka diód LED nie pobiera więcej jak 1A więc myślę że mogę zastosować diodę 5A bo taką mam.

              Skomentuj


                #8
                Panowie po co kombinować? W jeżeli auto ciężarowe to bierzesz napięcie z jednego akumulatora. Dlaczego i jak? Ponieważ w autach tego typu montowane są dwa w szeregu po 12V dając 24

                Skomentuj


                  #9
                  Zamieszczone przez piglet11 Zobacz posta
                  Panowie po co kombinować? W jeżeli auto ciężarowe to bierzesz napięcie z jednego akumulatora. Dlaczego i jak? Ponieważ w autach tego typu montowane są dwa w szeregu po 12V dając 24
                  Czytaj posty.

                  Zamieszczone przez dzwiedziu Zobacz posta
                  ...połączone szeregowo dwa akumulatory z czego z jednego można podciągnąć 12V.

                  Skomentuj


                    #10
                    Wybacz, nie doczytałem do końca, ale jeśli chcesz zrobić przetwornicę to najlepiej dać na zasadzie zasilacza impulsowego. Układ PWM - trafo ferrytowe - prostownik plus elektrolity. Zwykłe trafo średnio lubi prostokąt ale też może być jeśli chciałbyś zrobić na timerze.

                    Skomentuj


                      #11
                      Według mnie najtaniej wyjdzie zrobić przetwornicę impulsową, np AVT2732 w konfiguracji step-down. Po prostu nawijasz przekładnie trafa 1:0,5 i na wyjściu masz 2x niższe napięcie. Ewentualnie możesz użyć stabilizatora 7812 z dobudowanym stopniem prądowym na tranzystorach mocy.

                      Skomentuj

                      Czaruję...