Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sumowanie sygnałów przy "dużych" mocach

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Sumowanie sygnałów przy "dużych" mocach

    Witam ponownie,
    od pewnego czasu zastanawiam się nad sumowaniem sygnałów. Jak prawie wszyscy wiemy aby zsumować np. dwa wejścia niskotonowe wystarczy dać rezystory przed połączeniem kanałów.

    No dobrze, ale jak wygląda sprawa z większymi mocami? Robię kolumnę gitarową i chciałbym zrobić możliwość podpięcia dwóch wzmacniaczy i np. żeby można było grać jednocześnie na dwóch gitarach.

    Też rezystory? Jeśli tak to ile powinny mieć Ohmów biorąc pod uwagę połączenie dwóch pieców np. 100w tranzystorowy i 5w lampa?

    Za cenne uwagi będę bardzo wdzięczny.

    #2
    nic z tego! takie połączenie zniszcze te wzmacniacze, nawet danie dużego rezystora spowoduje brumienie w głośniku z powodu masy której niema.

    sumowanie musisz zrobić na poziomie sygnałowym (przyjmuje sie liniowy czyli 0,775Vrms) i dopiero puscic to na wzmacniacz mocy taki jaki chcesz. i jeden wzmacniacz do jednego głośnika (lub wiecej głośników).


    jesli zalezy Ci na sumowaniu wysokich napięc zrób wejscie różnicowe (skopiuj np z panela do subwoofera P. Irka:), a nawet dwa takie wejscia dla każdego z pieców na wzmacniaczach operacyjnych. One dadzą poziom liniowy, który zsumujesz sumatorem też na rezystorach o ktorych wspomniałes i opampie znowu. i dopiero to dajesz na wzmacniacz mocy.

    Skomentuj


      #3
      Widzę, że już temat wyczerpany :) Dziękuję tom1eczek za odpowiedź na moje pytania.

      Mam jeszcze jedno pytanie: Czy mogę zastosować rezystor 33 Ohm 50W szeregowo do głośnika w celu ściszenia go, coś w rodzaju tłumika tak jak w wysokotonowych?

      Skomentuj


        #4
        W zasadzie tak, ale zmieniasz opornikiem charakterystykę głośnika. Normalnie wzmacniacz ma minimalna impedancję wyjsciowa i tłumi niepozadane drgania i rezonanse glośnika. Szeregowy opornik to "zabije". Nie działa Ci regulator we wzmacniaczu?

        Skomentuj


          #5
          Działa, pytam się tylko w ramach ciekawostki :) Dzięki za odpowiedź :)

          Skomentuj

          Czaruję...