Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Połączenia głośników

Collapse
X
Collapse
 •  

 • Połączenia głośników

  Dostaje dużo e-mail'i z pytaniami: jak można łączyć głośniki, jak zmienia się ich impedancja, moc, efektywność. Przy wyznaczaniu rezystancji zastępczej należy się posłużyć wzorem który każdy powinien znać ze szkoły podstawowej:

  Połączenie równoległe  Aby wyznaczyć rezystancję zastępczą należy skorzystać ze wzoru: 1/R=1/R1+1/R2+1/R3...
  Przykład: dwa głośniki 8ohm: 1/R=1/8+1/8=2/8 czyli R=8/2=4ohm. W przypadku połączenia równoległego moc wypadkowa to suma mocy każdego głośnika. Efektywność zwiększa się o 3dB (mocowa). Czyli, łącząc równolegle dwa głośniki: moc 50W, efektywnośc 90dB, 8ohm otrzymujemy układ który ma: moc 100W, efektywność 93dB (mocowa), 4ohm. Czasami można się spotkać z teorią, że układ taki ma 96dB, ale tylko wtedy gdy doprowadzimy do niego dwa razy większą moc (np przy pomiarze efektywności metodą napięciową doprowadzając 2,83V). Przy doprowadzeniu 1W układ taki ma 93dB. Należy zwrócić uwagę na to, aby oba głośniki były połączone w tej samej fazie (taka sama biegunowość, chyba, że jest to konstrukcja iso-baric), jeśli będą pracować w fazie przeciwnej, ciśnienia będą się znosiły co spowoduje słabo słyszalny bas. Ta sama metoda obowiązuje przy 2 kolumnach w pokoju lub głośnikach w samochodzie. Spotkałem się już z sytuacją, kiedy to dwa dobre głośniki w samochodzie połączone były w przeciwfazie. Wystarczyło przełożyć odwrotnie kabel w jednym głośniku i nagle było słychać dużo głębszy i silniejszy bas.

  Połączenie szeregowe


  Wzór na wyznaczenie rezystancji zastępczej: R=R1+R2+R3...
  Przykład: dwa głośniki 4ohm: R=R1+R2=4+4=8. Proste. Tu również, ze względu na dwa razy większą powierzchnię membran efektywność zwiększa się o 3dB. Sumaryczna moc układu jest taka sama jak w przypadku połączenia równoległego. Czyli, łącząc szeregowo dwa głośniki: 50W, 90dB, 4ohm otrzymujemy: 100W, 93dB, 8ohm. Jeśli to możliwe, należy unikać połączenia szeregowego ze względu na tolerancję głośników. Raczej trudno jest kupić dwa głośniki o dokładnie tych samych parametrach.

  Połączenia równoległe bardzo dobrze sprawdzają się w kolumnach wolnostojących, kiedy nie chcemy stosować jednego dużego głośnika i zachować smukłą przednią ściankę, a przy tym mieć dużą moc. Wtedy też stosujemy tylko jeden filtr dla głośników nisko-średniotonowych.

  Połączenie szeregowe spotykane jest w konstrukcjach, gdzie w dolnym zakresie pracuje więcej niż trzy głośniki niskotonowe, ważne jest, aby głośniki takie były odcięte jak najniżej. W przypadku subwoofera śmiało można stosować oba typy połączeń.

  Jarosław Sobólski
  js(at)data(dot)pl
   Pisanie komentarzy jest wyłączone.

  Kategorie

  Collapse

  Ostatnie Artykuły

  Collapse

  Czaruję...
  X