Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tworzenie schematu w Eagle 7.5.0.

Collapse
X
Collapse
 •  

 • Tworzenie schematu w Eagle 7.5.0.

  W poprzedniej części http://diyaudio.pl/content.php/118-T...ioteki-w-Eagle pokazałem jak utworzyć nową bibliotekę dla elementu. W tej części postaram się przedstawić w kilku krokach proces tworzenia schematu.

  Uruchamiamy Eagle'a z prawami administratora. W głównym oknie programu dajemy File -> New -> Schematic.

  Tworzenie schematu rozpoczniemy od dodania kilku potrzebnych elementów. W ramach tego tutorialu zbudujemy dwustopniowy niskoszumny zasilacz.  Naciskamy przycisk Add, po kilku sekundach otworzy się tabela z dostępnymi bibliotekami. W tym momencie początkujący mogą poczuć się lekko zagubieni. Elementów jest bardzo dużo i często odnalezienie tego co potrzebujemy może zająć sporo czasu. Oczywiście przy założeniu, że dany element jest w bazie bibliotek. Jeśli znamy symbol elementu, to możemy go wpisać w pole Search i nacisnąć Enter. Często pomocnym może być zawarcie szukanej frazy w symbolu *, np. *sot23*. Ta fraza pozwoli nam wyszukać wszystkie biblioteki, które korzystają z obudowy sot23. Po użyciu tego rodzaju wyszukiwania, ilość elementów w tabeli zostanie ograniczona do tych spełniających kryterium. W celu przywrócenia oryginalnej zawartości tabeli czyścimy pole Search i naciskamy Enter.  Ok, mamy już elementy. Mało ich jest prawda? :) Elementy można łatwo kopiować, wystarczy nacisnąć Copy i wskazać komponent, który chcemy powielić. Pamiętajcie, że zostaną również skopiowane wartości elementów. Należy je korygować na bieżąco, aby później nie było kłopotów przy uruchamianiu danego układu.

  W kolejnym kroku łączymy elementy ze sobą. W tym celu ustawmy elementy tak aby tworzyły logiczny ciąg. Do łączenia elementów używamy przycisku Wire oraz Junction.  Kilka uwag w tym miejscu. Starajcie się umieszczać elementy, tak aby nie zakrywały sąsiadów. Aby ograniczyć ilość ścieżek a co za tym idzie zwiększyć czytelność schematu starajcie się używać symboli linii zasilających, np. GND, +3,3V, +5V, Vcc itp. Wartości elementów starajcie się wpisywać na bieżąco. Stworzenie powyższego schematu zajmuje 10 min, dobranie wartości elementów to kolejny kwadrans. Jeśli modyfikujecie wartości elementów nanoście je na schemat na bieżąco.

  OK, mamy schemat ale czy to już koniec?

  Otóż nie. W Eagle'u (w innych programach EDA również) zawarty jest moduł ERC - Electrical Rule Check. Służy on do sprawdzenia czy stworzony przez nas schemat nie zawiera błędów, takich jak niepodpięta ścieżka, brak wartości elementów czy wiszący pin scalaka. Ten moduł nie sprawdza czy projektowane przez nas urządzenie będzie działać !!  Naciskamy ERC, wyświetla się okno z listą błędów. Są dwa rodzaje błędów, błędy spójności oraz ostrzeżenia. Błędy spójności mogą wystąpić w momencie gdy mamy zarówno wzór pcb jak i schemat i zaczniemy edytować schemat podczas gdy pcb będzie zamknięte. Ostrzeżenia są mniej groźne, mówią nam najczęściej o braku wartości danego elementu, o tym, że zapomnieliśmy dać kropkę (Junction) itp. Po zaznaczeniu danego błędu program sam nas nakieruje gdzie jest dany problem.

  Lista powyższych ostrzeżeń jest niegroźna :) Dla perfekcjonistów nadałem nazwy powyższym elementom i zostało jedno ostrzeżenie.  Oczywiście to nie koniec dostępnych opcji. Eagle w każdej wersji udostępnia możliwość tworzenia schematu na kilku arkuszach. Jest to przydatna funkcjonalność w momencie budowania skomplikowanego urządzenia, w którym można wydzielić bloki funkcjonalne. W naszym przykładzie byłby to przerost formy nad treścią :)

  Treść powyższego tutorialu opisuje kilka z dostępnych opcji. Zachęcam do przetestowania pozostałych.

  • bsw
   #1
   bsw commented
   Editing a comment
   Dwie uwagi:

   1. Dlaczego eagle mamy uruchamiać z prawami administratora?

   2. Wire i Junction to lameriada - połączenia zawsze tworzymy TYLKO i WYŁĄCZNIE używając opcji "NET".
   Dlaczego?
   Używając Wire nigdy nie ma się pewności połączenia, zwłaszcza przy przestawionej siatce (Grid). Opcja Net samoczynnie przyciąga połączenia do najbliższego pinu.
  Pisanie komentarzy jest wyłączone.

Kategorie

Collapse

Ostatnie Artykuły

Collapse

Czaruję...
X