Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Ciekawostka i nieco o kablach.
Collapse
X
-
Wszystko o kablach juz było, nic nowego. Najlepszy jest kawałek o naskórkowosci :
"Normalnie przyjmuje się że efekt naskórkowości odgrywa większą rolę od częstotliwości ok. 150 kHz, a jednak w kablach głośnikowych daje się ono zauważyć dla górnych częstotliwości pasma akustycznego. Tym bardziej, że obecnie wzmacniacze nowej generacji przystosowane do DVD-Audio czy SACD mają pasmo przenoszenia do 100 kHz.
"
Czyli normalnie odgrywa jakas role od 150kHz jednak wprawne ucho audiofila słyszy juz na 10x niższej czestotliwosci, czyli w paśmie dla efektu naskórkowości normalnie niezauważalnym lol .
Wzmacniacze juz od dawna maja przenoszenie do 100kHz, jeszcze sprzed epoki DVD czy SCAD wiec jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Źródło sygnału i tak ma filtr wyjściowy usuwajacy szum przetwarzania C/A który odcina czestotliwosci nadakustyczne, wiec wiazanie pasma przenoszenia wzmacniacza z efektem naskórkowosci znów jest absurdalne. Odkąd to głosniki przetwarzaja pasma podchodzace pod 100k , nie mówiac odkąd to człowiek stał sie nietoperzem ?
Artykuł fajny ale autor nie zadał sobie trudu oszacowania wielkości wszystkich tych parametrów o których mowa. To jak twierdzenie, że wilgotność powietrza ma wpływ na moc silnika (strzelam). Pewnie ma ale majac np 100KM, +- 1KM nie robi nikomu róznicy. A tak jest tyko straszenie i podsycanie kablowego mitu
.
Skomentuj
Skomentuj