Panowie jako że mi się nudzi przed sesją i wpadają głupie pomysły na nudnych wykładach pytanie do eksperymentującymi z głośnikami co się stanie jeśli zamiast magnesu w głośniku nawiniemy cewkę i będzie ona elektromagnesem lub jeśli zamiast magnesu damy cewkę i na nią puścimy sygnał w przeciw fazie... Czy paramety takiego głośnika będą lepsze czy gorsze... I jak n sprawdził by się taki głośnik w extremalnej dziedzinie jak np dBdrag...
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Elektromagnes zamiast magnesu w głośniku
Collapse
X
-
Oczywiście mozna. Ekstremalne pola uzyskuje sie własnie elektromagnesami, a nie neodymami. Ale jest sporo problemów: utrzymanie stałego pola magnetycznego przy ruchach cewki, ciepło, gabaryty, doprowadzenie mocy, eliminacja zakłoceń w zakresie sonicznym z zasilania magnesów itd. IMO zostawmy to naukowcom w laboratoriach.
Dla nas neodymy rulez :-)
Sama cewka nie może być elektromagnesem, musi być jeszcze rdzeń.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez ploter Zobacz postaFocal Utopia takie cudo miała w swoich zasobach o ile pamięć mnie nie myli poszukaji poczytaj
http://www.hi-fi.com.pl/galerie/focal/galeria.htm
przy końcu.
Skomentuj
-
Zaletą rozwiązania jest niewątpliwie możliwość regulacji parametrów głośnika. Wystarczy dodać trochę do pieca na elektromagnesie i już mamy niższy Qts :).
Jakby usunąć fabryczny magnes i w to miejsce nawinąć tyle drutu ile się zmieści to ten elektromagnes mógłby mieć naprawdę niezłą moc.
Z wad to widzę np szumy zasilania elektromagnesu przenoszące się na membrane.
Tak na wyczucie wydaje mi się, że podłączanie elektromagnesu w przeciwfazie nic nie da.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Yoshi_80 Zobacz postaZ wad to widzę np szumy zasilania
Skomentuj
-
Zamieszczone przez mbar Zobacz postaJa widzę rachunek za energię...
Eee tam, niektórych takie rzeczy nie przerażają (np właścicieli piecyków w klasie A)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Yoshi_80 Zobacz postaEee tam, niektórych takie rzeczy nie przerażają (np właścicieli piecyków w klasie A)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Zbig Zobacz postaOczywiście mozna. Ekstremalne pola uzyskuje sie własnie elektromagnesami, a nie neodymami. Ale jest sporo problemów: utrzymanie stałego pola magnetycznego przy ruchach cewki, ciepło, gabaryty, doprowadzenie mocy, eliminacja zakłoceń w zakresie sonicznym z zasilania magnesów itd. IMO zostawmy to naukowcom w laboratoriach.
Dla nas neodymy rulez :-)
Postulowałbym powściągliwość w wyrażaniu tak kategorycznych acz do gruntu nieprawdziwych stwierdzeń :-)
Skomentuj
-
Nawiń kilka zwojów drutu w pierścień, puśc prąd i zobacz zachowanie igły magnetycznej. To elementarna fizyka wykładana w szkole podstawowej.
Rdzeń w elektomagnesach które masz na myśli tylko skupia strumień magnetyczny i zmiejsza opór magnetyczny na drodze stumienia magnetycznego wytworzonego w cewce. Nota bene dla ekstremalnie silnych elektromagnesów zastosowanie rdzenia jest bezskuteczne - każdy materiał magnetyczny przy takich natęzeniach pola ulega nasyceniu i jego przenikalność jest bliska 1, czyli przenikalności magnetycznej powietrza. Przykład praktyczny? Uzwojenie w silnikach trójfazowych typu "inrunner", sama cewka bez śladu rdzenia w środku. Taki silnik o mocy ponad 1 kilowata napędza moje zdalnie sterowane autko w skali 1:8.
Zasilenie cewki (zastępującej magnes) sygnałem akustycznym wprowadziłoby koszmarną nieliniowość charakterystyki, bo siła oddziaływująca na membranę byłaby proporcjonalna nie do natęzenia pradu cewki (jak w zwykłym głośniku) tylko do kwadratu tego natężenia.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Zbig Zobacz postaZasilenie cewki (zastępującej magnes) sygnałem akustycznym wprowadziłoby koszmarną nieliniowość charakterystyki, bo siła oddziaływująca na membranę byłaby proporcjonalna nie do natęzenia pradu cewki (jak w zwykłym głośniku) tylko do kwadratu tego natężenia.
Skomentuj
-
Niestety, głośnik dostaje równocześnie wszystkie składowe widma (niskie, srednie i wysokie) - nie da się selektywnie zwiększyć strumienia dla przedziału częstotliwości :-(
Natomiast silniejsze pole magnetyczne pozwala skonstruowac głośniki z mniejszą masą drgającą, a tym samym lepiej przenoszace wyższe częstotliwości (wide głośniki wstegowe, w których cała czesć drgajaca to tylko cieniutki pasek folii w silnym polu neodymów)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Zbig Zobacz postaNawiń kilka zwojów drutu w pierścień, puśc prąd i zobacz zachowanie igły magnetycznej. To elementarna fizyka wykładana w szkole podstawowej. ...
Skomentuj
-
Zamieszczone przez maxdila Zobacz postaI to jest cewka a nie elektromagnes
Zamieszczone przez Yoshi_80 Zobacz postaZ wad to widzę np szumy zasilania elektromagnesu przenoszące się na membrane.
Skomentuj
-
Nie na temat...Szkoda że nie zacytowałeś reszty:
Elektromagnes – urządzenie wytwarzające pole magnetyczne w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego. Zbudowany jest z cewki nawiniętej zazwyczaj na rdzeniu ferromagnetycznym, o otwartym obwodzie magnetycznym, zwiększającym natężenie pola magnetycznego w części otoczenia zwojnicy.
Skomentuj
Skomentuj