Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

mój wlasny program symulacyjny ;)

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    mój wlasny program symulacyjny ;)

    wiam,

    jako ze na informie na eti kaza nam wymyslac jakies durne projekty to stwierdzilem, ze tym razem zrobie cos przydatnego (znudzily mi sie kalkulatory macierzowe etc. ) robie wiec program ktory bedzie pomagal przy projektowaniu zesawow glosnikkowych. Wielu z Was powie ze jest to bez sensu gdyz sa juz gotowe programy, ja jednak chcem zrobic cos sam (w sumie to zalezy mi na zaliczeniu )

    i tutaj mam do Was prosbe: czy moglibyscie dac mi jakies wskazowki co powinno znalezc sie w tym programie ? jak narazie wyobrazam sobie ze ten "kombajn" skladal by sie z 3 czesci - jedna bylby ogormny help z informacjami dotyczacymi podstawowych zagadnien, droga liczyla by optymalna obudowe dla danego glosnika, a trzecia probowala zaprojektowac odpowiednia zwrotnice ...

    wiem ze tutaj na stronie sa nawet gotowe wzory na to wszytsko jednak jezeli mielibyscie jakies dodatkowe materialy to bylbym wdzieczny :) (kiedys ktos mial tutaj skany ksiazki Wiktora (??) - taka stara polska ksiazeczka z podstawami elektroakustyki ... - jezeli ktos dalej ma te skany byl bym baardzo zobowiazany :) )

    qba(at)boo.pl <-- jak byscie chcieli mi cos podeslac :)

    pzdr !!

    #2
    Opcja 3 jest całkiem nierealna.

    Do zasymulowania pracy glosnika w obudowie pewnie beedziesz potrzebował model matematyczny glośnika. Robiłem kiedyś symulacje obudowy zamknietej w matlabie. Miałem model matematyczny glosnika i podstawialem do do transmitancji gornoprzepusotwego filtru jakim jest niby obudowa.
    Petoda troche partyzancka ale wyniki mialem mniej wiecej zgodne. Tyle ze zalezalo mi na uzyskaniu wykresu odpowiedzi impulsowej a ten byl jakis dziwny. Widocznie symulacje obudowy robi sie w inny sposób .

    Skomentuj


      #3
      zdaje sobie z tego sprawe yoshi :/ jednak wytlumacz to mojemy facetowi od infy :/ a najwytzej zrobie animowany napis ze funkcja jeszcze nie dostepna

      ponawiam jednak pytanie o tą ksiazke Witora (??) napewno ktos z Was ja ma ....

      Skomentuj


        #4
        tak mam. ooo widze yoshi że nie tylko ja bawie się w matlabie :) ciekawa zabawka :)

        Skomentuj


          #5
          Ww. ksiazka praktycznie nie przyda cis ie do niczego. Aby zrobić wykres np. kolumny z głośikiem ja obrałem metodę stworzenia transmitancji operatorowej tej obudowy. Przyjąłem sobie ,że taka obudowa jest filtrem górnoprzepusowym 2 rzedu. Parametry filtru wynikały z ojętości obudowy i obciążenia (głosnika). Do transmitancji filtru podstawiałem parametry zastępcze wynikajace z modelu matematycznego głośnika np. masa membrany do pojemośc , podatność zawieszenia to indukcyjność , stratność to rezystancja (o ile sie nie myle). Miałem w ten sposób matematyczny model głośnika przedstawiony w wartościach elektrycznych.

          Jak pisałem wcześcniej metoda jest partyzancka i raczej nieodpowiednia (na moje oko). Bez dobrej znajomości matematyki zrobienie programu symulacyjnego bedzie niemozliwe, przynajmniej wymyślajac wszystko samemu. Lepiej zacznij poszukiwania w necie moze gdzieś uda ci się coś znaleźć na ten temat.

          Skomentuj


            #6
            Yoshi jesli dotrwam do tego czasu to bedziesz musiał mi udzielić lekcji w tym programiku

            Skomentuj


              #7
              ja matlaba miałem przez rok czasu i nie wiele się z niego nauczyłem. W simulinku mieliśmy kilka toolsów do robienia filtrów (tak jak Yoshi pisał wszystko zapisywane za pomocą transmitancji), ale o co w tym chodziło to już nie pamiętam:P. W głównym oknie matlaba musieliśmy zapisywać macierzowo i znać ileś tych komend (ach co za syf)...
              Budzik nie chcę Ci obrzydzać tego programu-ale i tak Ci się nie spodoba.
              pozdrawiam

              Skomentuj


                #8
                Matlaba znam raczej slabo , w symulinku to prawie nic nie robiłem. Programy pisze w skryptach (M file). Matlab jest bardzo dobrym programem. Można liczyć pozornie bardzo skomplikowane rzeczy bardzo prostym programem.

                Skomentuj


                  #9
                  qbus, Witort Ci nie pomorze... co najwyżej Żyszkowski tzn. jego ksiązka "Podstawy elektroakustyki", a dokładnie to dział o analogiach elektroakustycznych. Trochę to skomplikowane i wymaga czasu na opanowanie materiału.
                  Winisd też działa na zasadzie analogii, w helpie masz nawet schemat zastępczy, jeśli się nie mylę...

                  Yoshi_80, jeśli masz jeszcze gdzieś ten skrypcik to bym poprosił o niego :) Też bawię się trochę w Matlabie, ale na razie przydaje mi się tylko do akustyki pomieszczeń i psychoakustyki.

                  Skomentuj


                    #10
                    Jak bede miał neta w domu to podeśle. W kazdym razie pewnie moja metoda jest do bani bo w każdym programie symulacyjnym wykorzystuje sie Qts, fs i Vas a u mnie Cms , Mms , Rms , Qts , Vas i fs . Więc na oko widać ,że coś jest nie tak hehe .

                    Metoda jaką obrałem jest relatywnie prosta tylko sam sobie ją zamotałem niepotrzebnie. Najprosciej jest mieć transmitancje na filtr górnoprzepusotwy. częstotliwosć filtru wyznaczać na podstawie fs , Vas i Vb a z dobroc wypadkowa obudowy to dobroć filtru. Można wtedy wyznaczyć współczynniki filtru i powinen wyjść jakiś wykres. To tak ogólnie jakby to kogoś interesowało jak to zrobiłem.

                    Acha

                    W sumie jest kilka zainteresowanych osób więc moze wspólnie udałoby się zrobić taki program. Przydałby sie jakis matematyk. Na początek najlepiej zrobić progz w matlabie bo najłatwiej później można normalnie w C++ czy delphi napisać i bedzie forumowy DIYowy program symulacyjny.
                    IMHO jedną z najważniejszych opcji jaką powinien miec taki program to normalny wykres odpowiedzi impulsowej bo opóźnienie grupowe to syf , nic nie można z tego odczytać.

                    Skomentuj


                      #11
                      o właśnie popieram jak najbardziej!! proponuje zassać najnowszego matlaba (7.0) dodali sporo nowych bajerów i stał się dość przyjemnym programem) (ciekawie się symuluje filtry itp)

                      Skomentuj


                        #12
                        Sound Wave, kumpel ma 7.0 na dwóch płytkach... nie wiem tylko jakie tam były toolboxy...
                        tak przy okazji... mam fajny programik w matlabie do mierzenia czasu pogłosu pomieszczenia. Jest jeszcze w fazie testów, ale wstępnie działa :) potrzebny jest tylko komputer i mikrofon.

                        Skomentuj


                          #13
                          oo fajna sprawa :) mój zajmuje 2GB (mam z uczelni podobno moge z niego kozystać do puki się tam ucze....) a z tym programem to myśle że mozna by powalczyć :)

                          Skomentuj


                            #14
                            ja mam na razie skromnego, jakieś 300MB, ale nie o to chodzi... brakuje mi toolboxa od analizy sygnałów. Niby jest fft i ifft, ale już np. bardzo przydatnego hanninga nie ma...

                            Skomentuj


                              #15
                              czyzby pomysł programu do symulacji upadł ??

                              Skomentuj


                                #16
                                ja mam teraz sesje... jak się skończą egzaminy to posiedzę trochę nad tymi analogiami elektromechanoakustycznymi, zobaczymy co wymyślę.
                                ps. Do środy muszę zaproponować pomysł na program na zaliczenie z MatLaba... może spróbuję coś takiego??

                                Skomentuj


                                  #17
                                  dobry pomysł napewno pomozemy - o ile będziemy mogli :)
                                  ps moze mogł byś zapodać ten mplik do badania pogłosu ??

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    nie mam go tutaj, wyślę z uczelni jak tam będę.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      przepraszam ze nie na temat, ale juz nie moge wytrzymac, QBUS USUN W KONCU BLAD W TEMACIE, bo temat powazny a taka gafa

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Sory ale chwilowo moam supoer ograniczony dostęp do neta. Jeszcze nic nie dizałałem w tym temacie. Toolbox do analizy sygnałow jest całkowicie zbędny chyba, że ktoś chce robić konkurencje dla clio czy SW . Obliczenie obudowy i wykreślenie ch-ki sprowadza sie do prostych zależności arytmetycznych , problem w tym ,że trzeba je wyznaczyć )) .

                                        ps. zmieniłem temat bo ten nie wyglądał zbyt dobrze

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X