Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak Speaker Workschop liczy T/S?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak Speaker Workschop liczy T/S?

    Witam
    Czy ktos z forumowiczow wie jak Speaker Workshop liczy parametry T/S? Napewno sa na to jakies wzory, dzieki ktorym mozna wszystko policzyc recznie. Oczywiscie domyslam sie ze trzeba znac charakterystyke impedancji glosnika zawieszonego w powietrzu i w obudowie (lub o zwiekszonej masie membrany) tak jak robi sie to w programie, ale juz reszte mozna sprobowac samemu obliczyc. Czy ktos z was interesowal sie tym kiedys, probowal liczyc parametry "na piechote"?

    Pozdrawiam

    #2
    bez problemu da się to policzyć (kiedyś mierzyłem TiS za pomocą 2 multimetrów generatora i opornika) problem w tym że tanie multimetry kiepsko radzą sobie z pomiarem napięcia i prądu o częstotliwości ponizej 50Hz i powyzej 200Hz

    jak chcesz to moge poszukać tych wzorów. trzeba znać 4 wielkości częstotliwość Fs i impedancje przy Fs a także częstotliwość przy jakiej impedancja spada o pierwiastek z 2 i rezystancje uzwojenia głośnika. dodatkowo mozna policzyć indukcyjność mierząc rezystancje przy 1kHz Vas obliczamy na podstawie zmiany Fs

    Skomentuj


      #3
      Sound Wave, byłbym bardzo wdzieczny gdbyś podał te wzory, mysle ze moglybm sie pobawic.

      Skomentuj


        #4
        w książce Krajewskiego są takie wzory (ten wzór w drugiej linijce dodałem ja).
        Mierząc częst. rezonansu głośnika, oraz głośnika z obciążoną membraną, możemy utworzyć układ równań z którego wyznaczymy Cms i Mms.
        Znając Cms można obliczyć Vas (c=340 m/s, gęstość powietrza: 1,29 kg/m^3)
        Mając charakterystykę modułu impedancji, można znaleźć częstotliwość f>fs, dla której wartość wynosi około 0,707 wartości dla fs. Można wtedy określić szerokość połówkową df=2(f-fs). Iloraz fs/df wyraża dobroć elektryczną (czy dobrze rozumuję?). Nigdy tak nie mierzyłęm parametrów, więc nie wiem czy te moje wywody są słuszne...
        Brakuje jeszcze Qms, do policzenia którego potrzebne jest Rms, czyli tłumienie mechaniczne ([kg/s]).
        Są jakieś pomysły jak to obejść?

        Skomentuj


          #5
          Zygmunt, dzieki za wpis. Moze SoundWave wypowie sie wiecej na temat liczenia T/S.

          Skomentuj


            #6
            hoosar
            Ja kiedyś obliczałem parametry T/S metodą z tej strony http://www.diysubwoofers.org/measure.htm . Robiłem pomiary dla W300S z Visatona i parametry były jak w katalogu , także myślę,że możesz spróbować.

            Skomentuj


              #7
              oo właśnie z tego korzystałem co krzychu. ważne żeby mieć dobry miernik i dobrać odpowiednio rezystor. powinien mieć on rezystancje porównywalną z rezystancją cewki powinniśmy dokładnie znać tą rezystancje. rezystor najlepiej dać 5watowy żeby był stabilny termicznie (jak rezystor się nagrzewa to rośnie rezystancja). sygnał dobrze jest dać większy 4V to chyba optimum dobierzcie tak sygnał żeby przy minimum impedancji (200-400Hz) miernik pokazywał napięcie bliskie maksimum na zakresie pomiarowym 2V (albo podobnym) - powinno to zminimalizować błędy miernika (błąd digitalizacji i wynikający z klasy w jakiej wykonany został miernik jest tym mniejszy im blizej końca zakresu pomiarowego).

              same pomiary jak w opisie do sw głośnik poządnie przymocować i tyle jak ma wentylowany magnes to broń boze go nie zasłaniać!!

              Skomentuj

              Czaruję...
              X