Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jaki frez do frezowania/wycinania otworów pod głośnik?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jaki frez do frezowania/wycinania otworów pod głośnik?

    Posiadam frezarkę jednak nie lada wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego frezu, aby z cyrklem na frezarce móc wyciąć otwór pod glośnik, jak i też wyfrezować frezy, by głośnik się schował.

    W Leroy Merlin nie znalazłem ani jednego frezu, który na oko sprawiał by wrażenie zdolności do zgłębienia się w materiale z góry (frezarka górnowrzecionowa). Czy zawsze najpierw wierci się otwór wiertłem, aby wprowadzić frez?
    Wszystkie frezy na sklepy miały ostrza pokrywające tylko boki frezowania, a na "czele" frezy wydawały się tępe.

    Czy możecie polecić konkretny model (najlepiej link, nie po nazwie, gdyż nazewnictwo tych frezów też jest strasznie namieszane, i jakiej nazwy bym nie szukał, to i tak wyskakują różne rodzaje), z niezaporową ceną do amatorskich zastosowań? (na uchwyt 8mm)

    #2


    Czy taki frez na prawdę wierci tą tępą końcówką?
    Załączone pliki

    Skomentuj


      #3
      Ja używam takiego frezu i nie ma problemu. Nic nie nawiercam wcześniej wiertłem.

      Skomentuj


        #4
        https://www.uni-max.com.pl/produkty-pl/obrobka-drewna/narzedzia-trzpieniowe/frezy-do-rowkow/z-zebem-nawiercajacym







        szybko, bezpiecznie, precyzyjnie i tak ostro j.w.

        Skomentuj


          #5
          Spokojnie robi się frezowania marketowymi frezami. Oczywiście to nie jest wiertło, czy frez spiralny, żeby wiercić na wylot w jednym miejscu. Poza tym przy tej jakości frezów i tak musisz zagłębiać się krokami, co kilka mm.

          Taki mały tip: Do frezowania/licowania glosnikow razem z frontem kup frez o dużej średnicy, powyżej 12mm. Do frezowania otworów na wylot kup frez o mniejszej średnicy 6-8mm. Nie ma potrzeby frezować w powietrze dużej ilości materiału, który będzie zbierał szeroki frez.

          Jak szukasz najtańszych frezow, to Leroy. Dedra z Castoramy jest sporo droższa, a jakość frezów nie jest lepsza od tej chińszczyzny z Leroya, ale Dedra ma większy wybór, wiec coś za coś.

          Lepszej jakości frezów będziesz potrzebował, jeśli zaczniesz robić większą ilość, oraz materiał jaki będziesz frezował wymaga wysokiej jakości narzędzia ( lite drewno, czy sklejki ). Do mdf i okazjonalnej pracy, marketowa taniocha spokojnie styka.

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
            Spokojnie robi się frezowania marketowymi frezami. Oczywiście to nie jest wiertło, czy frez spiralny, żeby wiercić na wylot w jednym miejscu. Poza tym przy tej jakości frezów i tak musisz zagłębiać się krokami, co kilka mm. .
            Dokładnie.
            Aby zagłębić się takim frezem, musimy poruszać nim na boki, inaczej nie zagłębi się w materiale.

            Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
            Jak szukasz najtańszych frezow, to Leroy. Dedra z Castoramy jest sporo droższa, a jakość frezów nie jest lepsza od tej chińszczyzny z Leroya, ale Dedra ma większy wybór, wiec coś za coś.
            Ja używałem (i nadal używam do lżejszych i mniej precyzyjnych prac) Dedry, bo tanie i duży wybór.
            Jeśli robię coś co wymaga precyzji, np. podfrezowanie pod głośnik, to używam frezów LUX z OBI.
            Droższych frezów jeszcze nie używałem.

            Skomentuj


              #7

              Używam do makity 3600 frezów z kompletu Hitahi (zaznaczyłem na zdjęciu które są mi przydatne). Dobry jest też ten jeden dodany do maszyny. Jak na razie frezy są nadal ostre. Pracowałem bez problemów w sklejce, dębie, jesionie i mdf. Wadą tych frezów jest długość. Do bardziej zagłębionych otworów - frezowanie na wylot do komory głośnika - używam chińskiego freza zakupionego tu:https://pl.aliexpress.com/item/32920658111.html

              Skomentuj


                #8
                Takie frezy, jakie pokazał Zap Projekt mają ząb wiercący i "wchodzą" w materiał również pionowo, bez konieczności wcześniejszego nawiercania małego pilota czy poruszania na boki.
                Frezy monolityczne dwupiórowe (szczególnie do metalu) z zasady są tak skonstruowane, że jedno ostrze czołowe jest dłuższe (ma 0,5 średnicy) i ono wybiera materiał ze środka otworu podczas osiowego wprowadzania freza w lity materiał.
                W przypadku freza do drewna z wlutowanymi płytkami z węglika, który może osiągać bardzo wysokie obroty, nawet ok 30.000, wstawienie niesymetrycznych płytek powodowałoby duże niewyważenie/drgania a to jest raczej wykluczone, dlatego robi się to inaczej, np. wlutowując centralnie dodatkową płytkę - odpowiednio zaostrzona wybiera (częściowo rozgniata) materiał w centrum otworu, a symetria osiowa i wyważenie freza są zapewnione.
                Te frezy z linku kosztują ponad 80zł/szt, ale można znaleźć podobne tańsze - tylko zwrócić trzeba uwagę, by w opisie była informacja, że jest to frez wiercący albo że posiada ząb wiercący.
                Np. tu, za 45zł:
                https://www.port-narzedziowy.pl/prod...957-C/?id=9879
                Last edited by pavyan; 17.06.2021, 13:42.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X