Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

TDA7250 sterowany z Pilota

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [wzmacniacz] TDA7250 sterowany z Pilota

    Witam.

    Jest to jeden z pierwszych moich postów na tym forum, także na wstępnie chciałbym się ładnie przywitać, Witam wszystkich:lol:

    Wzmacniacz który pokazuje nie jest niczym specjalnym, zbudowałem go tylko dlatego że wszystko co potrzebowałem do budowy miałem, zostało z dawnych czasów kiedy to zaczynałem swoje przygody na kitach. Opis na pewno będzie niedokładny bo nie będę o wszystkim pamiętał, także jak będzie ktoś miał jakieś pytania chętnie postaram się na nie odpowiedzieć.

    A więc zacznijmy po kolei.

    Zasilanie:

    Transformator główny pochodzi od jak dobrze pamiętam Unitry AT9100, ma moc 120VA i odczepy 2 x 24,6V, następnie mostek prostowniczy 25A i bateria kondensatorów 4 x 4700uF na szynę.
    Transformator do przedwzmacniacza ma moc 8V i napięcie 12V, zasilacz stabilizowany 7812 z kondensatorami o łącznej pojemności 2470uF.

    Końcówka mocy:

    Końcówka to kit NordElektronika a mianowicie TDA7250, w stopniu końcowym po parze BDV64 i BDV65, nic nie zmieniałem jedynie wstawiłem w torze wejściowym kondensatory MKT i radiator na TDA7250 przyklejony klejem termoprzewodzącym, za chłodzenie odpowiada radiator o wymiarach 165 x 75 x 35 który w spoczynku łapie temperaturę 46-48C, a podczas pełnego wysterowania osiąga max 66C.

    Przedwzmacniacz:

    Znowu nie ma się czym pochwalić ponieważ to kolejny kit tym razem NowegoElektronika oparty o TDA8425 sterowany Atmegą8, Układ realizuje funkcję STANDBY, przekaźnik przeniosłem z płytki bezpośrednio obok gniazda zasilania. W kicie wymieniłem kondensatory w torze Audio na Wimy. Całość sterowana tylko i wyłącznie pilotem w kodzie RC-5

    Obudowa:

    Obudowa pochodzi od starego korektora Unitry FS-042, jest całkowicie odrestaurowana i wykończona w kolorze czarny mat jedynie front-panel jest nowy, frezowany i grawerowany na CNC, następnie szczotkowanie, malowanie napisów, tlenienie i delikatna morka lakieru bezbarwnego. Radiator oddziela końcówkę i przedwzmacniacz od sekcji zasilającej, brak jakichkolwiek przydźwięków czy brumów, w głośnikach zupełna cisza.

    Do połączeń zasilania głównego użyłem kabli 2,5mm, kable głośnikowe to DaVinci 1,5mm, sygnałowe Prolink.

    Koszta:

    No i tu nie mogę nic powiedzieć konkretnego, wszystko jak pisałem wcześniej pochodzi z zapasów, pamiętam ceny tylko za niektóre elementy:

    Panel - 50zł
    Spray czarny mat - 7zł
    Gniazda - ok 40zł
    Kable - ok 15żł
    Preamp - 50zł
    Kondensatory w zasilaczu - 24żł

    Do tego trzeba by doliczyć koszt kitu który kosztuje jak dobrze pamiętam ok 100zł

    Jak to gra?

    A i tu ku mojemu zdziwieniu gra to całkiem przyjemnie i dość muzykalnie jak na kity nie ma co się ukrywać kiepskiej jakości, Bassu nie brakuje, średnie i wysokie na odpowiednim poziomie.

    Zdjęcia:

    Wnętrze:


    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us

    Całość prezentuje się następująco:



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us


    Podstawowe funkcje obsługuję takim pilocikiem, natomiast te co są rzadko używane (regulacje itp) dodatkowym pilotem uniwersalnym:



    Uploaded with ImageShack.us

    Pozdrawiam Wszystkich i proszę nie zlinczujcie mnie za to, że przedstawiam się na nowym forum konstrukcją opartą na Kitach.

    #2
    Gratuluje wykonania fajnie się prezentuje, mam pytanko odnośnie zdalnego sterowania w jaki sposób zostało ono zrealizowane?

    Skomentuj


      #3
      Fajna konstrukcja, sprawia wrażenie solidnej i starannie wykonanej. Gratulacje!

      Zamieszczone przez gucio. Zobacz posta
      Znowu nie ma się czym pochwalić ponieważ to kolejny kit tym razem NowegoElektronika
      Nikt tu Cię nie zje za to, że użyłeś gotowych kitów do budowy wzmacniacza. Jakby nie patrzeć to uniampy z naszego forum w dużej części pochodzą ze zbiorowego zamówienia, a to już kit :)

      Zamieszczone przez ..:BiGr:.. Zobacz posta
      mam pytanko odnośnie zdalnego sterowania w jaki sposób zostało ono zrealizowane?
      Zamieszczone przez gucio. Zobacz posta
      przedwmacniacz oparty o TDA8425 sterowany Atmegą8

      Skomentuj


        #4
        Dlaczego odbiornik podczerwieni jest skierowany na pokrywę a nie ma szybki w panelu ?
        To w ogóle działa ?
        Najładniejszy jest panel , środek ładnie poukładany.

        Skomentuj


          #5
          Odbiornik IR jest wypuszczony na zewnątrz, te zdjęcia wnętrza były robione w fazie prób i pierwszych uruchomień, odbiornik znajduje się pod spodem blisko frontu.
          Następne co popełnię to panel do Suba na Holtonie AV400, no i planowana od dłuższego czasu Ugoda w wersji full Hi-End z AudioStereo.

          Pozdrawiam

          Skomentuj


            #6
            Starannie i ładnie wykonany projekt ale za prawie 300pln to można zrobić ambitniejszy wzmak , niescalony.No i to drugie trafo moim zdaniem zbędne.Masz tam TS120/14 lub/13 więc nie ma tam problemu z pomocniczym napięciem a nawet można było wykorzystać napięcie z zasilacza koncówek mocy do zasilenia układów pomocniczych (mniej ambitnie ale taniej i prosciej).

            Skomentuj


              #7
              Właśnie pomocniczy transformator jest konieczny ponieważ zasila przedwzmacniacz aby ten mógł realizować funkcję Standby, co do kosztów to tak jak mówię pozostałości kitów miałem i złożyłem wszystko do kupy, co miało leżeć wszystko po szufladach to poskładałem i gra Sobie teraz i nawet wygląda ciekawie...

              Pozdrawiam

              Skomentuj


                #8
                Nie na temat...
                Zamieszczone przez gucio. Zobacz posta
                Obudowa pochodzi od starego korektora Unitry FS-042, jest całkowicie odrestaurowana i wykończona w kolorze czarny mat jedynie front-panel jest nowy
                A nie masz gdzieś jeszcze tego starego front panelu z tego korektora? bo przydałby mi się, może być nawet zniszczony i porysowany :)

                Skomentuj


                  #9
                  Nowy front jest przymocowany do starego frontu także, inaczej się nie dało zrobić, ale na allegro takie korektory chodzą już od 20-40zł razem z przesyłką i to sprawne :)

                  Pozdrawiam

                  Skomentuj


                    #10
                    "Właśnie pomocniczy transformator jest konieczny ponieważ zasila przedwzmacniacz aby ten mógł realizować funkcję Standby,"
                    Tak,masz rację, przeoczenie z mojej strony ale ja mam nastawienie anty do tej funkcji.W zupełności wystarczy ,kiedy pilotem zmienimy żródło dżwięku i siłę głosu (moim zdaniem).To trochę tak jak w przysłowiu o zmarłym i kadzidle
                    Mimo wszystko ładna i starannie wykonana konstrukcja.

                    Skomentuj

                    Czaruję...
                    X