Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Satcurrv1.0

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [inna] Satcurrv1.0

    Tak w skrócie, układ powstał do pomiaru prądu nasycenia cewek. Docelowo chciałem zmierzyć ile prądu można puścić przez cewki z filtru Yoshiego. Część użytkowników pewnie pamięta dość ożywioną wymianę zdań na ten temat.



    Układ sam w sobie jest banalnie prosty. To w zasadzie trzy tranzystorki plus parę elementów biernych. W sieci możecie znaleźć sporo podobnych układów.
    Schemat


    Jak to działa?
    Do wejścia GEN podpinamy generator, który steruje otwarciem tranzystora Q3. Do wejścia SCOPE podpinamy oscyloskop do obserwacji krzywej narastania prądu w funkcji czasu. Do złącz COIL podpinamy badaną cewkę. SUPPLY służy do zasilenia układu. Prąd płynący przez badaną cewkę powoduje spadek napięcia na rezystorach pomiarowych R5 i R6.

    Uwagi do układu.
    Pierwotny schemat nie zawierał R8. Generalnie im mocniejszy mosfet tym większa jego pojemność wejściowa. Bez tego rezystora nie byłem w stanie wyłączyć mosfeta. Wystarczyło podać mu krótki impuls na bramkę i tranzystor pozostawał otwarty :) Dołożenie rezystora było rozwiązaniem "na szybko".
    Docelowo okazało się konieczne dołożenie rezystora w szereg z badaną cewką, 22 ohmy 5W wystarczyło aby znaleźć wartość prądu nasycenia.

    Wyniki.

    Rdzeń M016, indukcyjność 11,8 mH (14 zwoi), liniowa część krzywej kończy się na wysokości ok 10 mV. Rezystor pomiarowy ma 0,11 Ohm, prąd nasycenia ok 90 mA!!! Niestety ta cewka z tym rdzeniem kompletnie nie nadaje się do filtra dla wzmacniacza mocy do kolumn głośnikowych.


    Ponownie rdzeń M016, tym razem indukcyjność 4,5 mH (6 zwoi), dostajemy ok 14 mV -> Isat ok 125 mA. Lepiej ale nadal bez szału. Można rozważyć czy z obniżoną indukcyjnością warto zastosować tę cewkę do filtra np DACa lub preampu.


    Rdzeń M083, indukcyjność 4,8 mH (6 zwoi), dostajemy ok 16 mV -> Isat ok 145 mA. Duży może niewiele więcej...niestety. Podobnie jak powyżej, maks to użycie tej cewki do filtru w DACu lub preampie.

    P.S.
    Dzięki swiety1337 za ogarnięcie tematu płytek i części.
    Last edited by taz; 25.07.2017, 12:41.
    Arcam CD17 + Denon TU580RD + I-amp + W18E001 + T25CF002
    Grado SR125i

    #2
    Super że to zmierzyłeś i jest jasność .
    Dobra robota !

    90mA czy 114mA początkowo nie wygląda też tak źle i wydaje się, że wystarczy do zasilania jakiegoś CD czy pre .
    Na zasilaniu tych urządzeń jest jednak trafo + prostownik + duże C . Pojemność w prostowniku ładowana jest tylko w szczytach napięcia sieci co oznacza duże piki prądu które szybko nasycą dławiki .
    Taka silnie nieliniowa praca elementów nie koniecznie jest pożądana w filtrze przeciw zakłóceniowym.
    Z drugiej strony patrząc przez 90% czasu gdy prąd nie jest pobierany zakłócenia są filtrowane :)

    Skomentuj


      #3
      Niestety też do tego doszedłem jakiś czas temu. Chcąc zrobić filtr tego typu (zakłócenia różnicowe) na duże prądy wchodzą w grę naprawdę konkretne rdzenie i za naprawdę konkretne pieniądze. Tego nie da się ogarnąć po taniości rdzeniem za 30zł. Raczej trzeba by zainteresować się czymś wielkości talerza kosztujące setki euro.

      Skomentuj

      Czaruję...
      X