Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kolumny Jq V2 - Mega Monitor

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kolumny Jq V2 - Mega Monitor

    Kolumny Jq V2 - Mega Monitor

    Po kilku latach słuchania kolumn na Monacorze W170S i G20SC postanowiłem zrobić coś nowego, lepszego. W loudspeakers.pl była promocja na zestawy głośnikowe więc wybrałem Ushery - zestaw na 9550 i 8945A. Głośniki zakupiłem końcem grudnia. Prace rozpoczęte początkiem lutego po zakupie frezarki trwały do lipca ~300h minimum. Wzorowałem się na Konstrukcji Sonus Fabera Cremona Auditor.

    Kolumny.

    Wykonane z płyty mdf 12mm. składają się z 134 elementów. Boki kolumn wykonane ze 120 łuczków wyciętych frezarka. Na każdą kolumnę przypada 60 łuczków różnej szerokości, by wewnętrzna powierzchnia nie była gładka,2x spód, 2xgóra 2xprzód, średnia grubość 24mm, wzmocnienia pionowe i poziome. Całość klejona klejem do drewna bez wkrętów. Niestety podczas klejenia, klej działał jak smar i kawałki mdf się ślizgały i nie mogłem uzyskać idealnej powierzchni. Po sklejeniu całość była kilkanaście godzin szlifowana, szpachlowana. Fornir początkowo był piękną jabłonią indyjską ale powstała tak olbrzymia ilość bąbli i wybrzuszeń że fornir w paru miejscach został zeszlifowany, a góra dół i przód zheblowane. Następnie znów szpachla i kolejny fornir tym razem orzech kaukaski imitujący deseczki jak w oryginale. Zużyłem 2 puszki kleju Patex Moment. Fornir został wygładzony papierem 180 i pokryty 3 warstwami caponu, potem znów szlifowanie i lakier Hartz Lack Połysk malowany wałkiem gąbkowym - 8 warst, co 2 warstwy szlifowanie papierem 320 - 600. Zakończenie kolumny wyrzeźbione z belki sosnowej 10x7cm dłutem i wygładzane papierem ściernym na wiertarce, pokryte bejcą kasztanową i czarną, capon i lakier - 8 warstw. Z tyłu umieściłem port b-r 5cm średnicy i terminale. Pojemność wewnętrzna kolumny około 20 litrów, dół i góra wygłuszona wełną owczą.

    Podstawki.

    Podstawki wykonane z płyty mdf 12mm, składają się z około 50 części. Przód i tył wykonywane z małych łuczków, boki jako całość. Po sklejeniu i skręceniu od wewnątrz uszczelnione żywicą poliestrową, następnie góra i dół zalane szybkoschnącym betonem by zakotwić 12cm śruby M10(3 szt. dół 3szt. góra), po środku ubity piasek ze żwirem. Podstawa wycięta z płyty wiórowej - 2 sklejone warstwy grubość 40mm. Całość oklejona fornirem orzech kaukaski, zabejcowana 3 x kasztan 2x czarną bejcą. Później capon i lakier bezbarwny - 8 warstw. Jako "kolce" służą krążki chromowane z hantli.

    Głośniki - wysokotonowy Usher 9550, niskotonowy 8945A. Okablowanie wewnętrzne to
    JANTZEN 2-SOLID / 0.5A JANTZEN SOLID CORE FULL RANGE SUPER QUALITY SPEAKER CABLE OFC 6N 2*20AWG
    JANTZEN 2-SOLID / 1.0A JANTZEN SOLID CORE FULL RANGE SUPER QUALITY SPEAKER CABLE OFC 6N 2*17AWG
    JANTZEN AUDIO LOUDSPEAKER CABLE – white OFC 5N 2*2.5mm2 = 2*13AWG
    Każdego po pół metra na kolumnę.
    Zwrotnica na początek I rzędu - cewka 1,8mH i kondensator 4,7 uF oraz rezystor 4,7ohm.Jak pograją 2 tygodnie to pomierzę i dopasuje razem z b-r.

    Wrażenia z dźwięku. Różnica jest bardzo duża w każdym dźwięku, kolumny potrafią znikną, nie słychać że są pokoju, potrafią dać większą przestrzeń, inaczej się tego słucha, zaskakują przy minimalnej głośności, basu jest dużo nawet z niedostrojonym b-r. Lepsza zwrotnica powinna jeszcze coś poprawić ale ta 1 rzędu by mi pasowała.

    Materiały:
    Usher 9550 - 2 szt,
    Usher 8945A - 2 szt,
    klej do drewna - 1 litr,
    Patex Moment - 3 x 750ml,
    Płyta mdf 12mm - 6m2,
    płyta wiórowa 18mm - 4m2,
    fornir orzech kaukaski - 3m2,
    capon - 0,5l
    bejca - 2x 0,5l,
    lakier - 1,1l


    Koszty:
    głośniki - 970zł
    płyty - 200zł
    zwrotnica - 250zł
    osprzęt - 100zł
    klej - 100zł
    lakier - 60zł
    capon - 10zł
    bejca - 14zł
    fornir - 56zł
    szpachla - 60zł
    papiery ścierne, pędzle, inne - 200zł
    beton - 20zł

    Przyjmijmy, że W sumie około 2000zł. Bez narzędzi.

    Konstrukcja jest baardzo przekombinowana. Następnym razem zupełnie zmienię "technologię produkcji", ale raczej szybko to nie nastąpi.
































































    #2
    calosc niezle sie prezentuje pewnie nie jednej osobie sie cos takiego marzylo a co najbardziej mnie intryguje, ile wazy calosc? :mrgreen:

    Skomentuj


      #3
      Naprawdę ładne monitory. Wielki szacunek dla ogromu pracy włożonego w ich wykonanie. Bardzo podoba mi się wygląd podstawek.

      Ciekaw jestem, jak te kolumny brzmią zasilane tym lampowym wzmacniaczem z jednego ze zdjęć.

      Skomentuj


        #4
        Pogratulować tylko kolejnej udanej konstrukcji w wykonaniu Jq wykonanie konstrukcji na bardzo wysokim poziomie z duża pomyslowościa,starannościa wykoania ,jeszcze sie nie spotkałem z nie udaną kosntrukcją kolegi z forum oby tak dalej

        Skomentuj


          #5
          Jestem pełen podziwu dla Twojej pracowitości. Konstrukcja mega-solidna i na pewno przy takim nakładzie pracy i jej walorach akustycznych, aż prosi się o danie w przyszłości jeszcze lepszych głośników. Natomiast co do wykończenia to mam pewne wątpliwości co do jakości położenia lakieru (może to wina nie najlepszej jakości fotek i oświetlenia). Nie podoba mi się również połączenie dużo ciemniejszych podstawek i wstawek z tyłu monitora.
          Wydaje mi się, że całość lepiej prezentowała by się gdyby podstawki wykończyć w dużo jaśniejszym odcieniu i w półmacie. Forma podstawy jest jak dla mnie zbyt kanciasta i ciężka. To jeśli chodzi o moje bardzo subiektywne wrażenia. Każdy ma inny gust i wzorce estetyczne.
          Podsumowując konstrukcja nietuzinkowa z duszą i dużą ilością potu. Duże brawa!!

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez KAPRINT
            Natomiast co do wykończenia to mam pewne wątpliwości co do jakości położenia lakieru (może to wina nie najlepszej jakości fotek i oświetlenia). Nie podoba mi się również połączenie dużo ciemniejszych podstawek i wstawek z tyłu monitora.
            Malowane wałkiem więc cudów nie będzie :) Jeszcze 1 raz. Nie jest to idealnie gładkie ale lekko jak na pomarańczy. Może poprawie kiedyś kompresorem ja se sprawie. Co do kolorów ciemnych to myślałem nad zostawieniem sosny z tyłu niebejcowanej, ale jakoś jak w oryginale mi się bardziej podoba.

            Waga gdzieś między 25 - 35 kg.

            Wymiary:
            Wysokość całości 117cm, wysokość monitora 43cm, szerokość max monitora 27cm, głębokość max monitora 49cm.

            Skomentuj


              #7
              jednym slowem kawal dobrej roboty jak dla mnie kolorystyka wporzadku a jeszcze bardziej podoba mi sie wyglad podstawek :) gratulacje!!

              Skomentuj


                #8
                "zwrotnica 250zł" :shock: coś przesadziłeś :razz: Irząd, po trzy elementy na zwotkę. Ile cewki kosztowały?

                Skomentuj


                  #9
                  Zamieszczone przez Jq
                  Monacorze W170S i G20SC
                  ???

                  Piękna robota gratuluje, nadaję się do wyróżnionych.

                  Skomentuj


                    #10
                    Powiedz szczerze... jesteś zadowolony z tych USHERÓW wysokotonowych? Bo właśnie wziąłem w ciemno(150zł/sztuka) i nie wiem, czy dobrze poczyniłem.

                    Skomentuj


                      #11
                      Narazie jestem z nich zadowolony, nie grają gorzej niż G20SC a nic lepszego nie słyszałem. Na pewno delikatniej.

                      Zwrotnica z kablami terminalami i b-r 250 zł same cewki 70 / szt. terminale 38.

                      Pierwszy pomiar b-r - strojenie wyszło 38hz

                      Skomentuj


                        #12
                        Monitorki super. Tylko ten wiszący kabel z tyłu jakoś tak nie pasuje. Można by zrobić coś takiego, że terminale dać od dołu monitora a przewód dać od spodu przez całego standa. Ogólnie konstrukcja zacna i duży szacun za włożoną pracę.

                        Skomentuj


                          #13
                          Do autora wątku mam pytanie: chciałbym abyś napisał parę słów o brzmieniu. Napisz też jeśli możesz coś więcej o zwrotnicy. Czy sam ją projektowałeś czy korzystałeś z gotowego projektu? Jaki podział, ewentualnie schemat jeśli można?

                          Skomentuj


                            #14
                            Zwrotnica to narazie jest cewka 1,8mh dla głosnika niskotonowego i kondensator 4,7uf i rezystror 4,7 ohm dla głosnika wysokotonowego prosty I rząd ponoć wg akustyka. Głośniki pograją tak do weekendu wtedy spróbuje pomierzyć, niestety gotowej zwrotnicy do tych głosników nie znalazłem.

                            Narazie mogę powiedzieć że bas jest niższy, niż sph176, wysokie są bardziej delikatne, w monacorze średnica była bardziej narzucająca się ale to może się zmienić po zmianie zwrotnicy. Na pewno dają dużo mniej zniekształceń przy wiekszych mocach, takie mam wrażenie.

                            Skomentuj


                              #15
                              Gregor z elki ma duet na 8945A i 9930, jego zwrotka to też Irząd 1,8mh, 2,7ohm, 4,7uF - podobno też według akustyka.

                              Skomentuj


                                #16
                                Chyba bardziej prawdopodobne, że zwrotka opracowana przez Akkusa niż Akustyka, bo z tego co wiem, to Akustyk nie używa Usherów.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Moim zdaniem bardzo ładne monitory, świetnie sie prezentuje fornir na kolumnach.
                                  Nie podoba mi się tylko lakierowanie podstawek, wygląda jakbys przesadzil z ilością lakieru.

                                  Miałeś krawędziowany fornir na kolumny ? jak wyglądają miejsca łączenia forniru ?

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez Iceman
                                    zwrotka opracowana przez Akkusa niż Akustyka
                                    tak masz rację, mój błąd :oops:

                                    Skomentuj


                                      #19


                                      Krawędziowany i klejony jakimś "sznurkiem" jak wcześniej na zdjęciach widnieje. Łączenia są niewidoczne chyba ze ubytki z racji nieidealnych łuków :) Lampa podkreśliła nieidealność lakieru, ale bez natrysku lepiej nie wyjdzie.

                                      Zwrotnica rzeczywiście z Akkusa mój błąd również. a opornik nie 4,7 tylko 2,7ohm jak u gregora. Zobaczymy co mi pomiary pokażą w weekend.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Kto łączył ten fornir ? jakbys chciał w ten sposób zrobić podłogówki ?
                                        I jeszcze pytanko jak wygląda łączenie monitorka z podstawką ? Poprostu postawiona ?
                                        Nie zauwazylem zdjecia samej gotowej podstawki :P

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X