Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

[Kolumny 3-drożne] Scan speak 26W/4867T00 12MU/4731T00 R3004

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [Kolumny 3-drożne] Scan speak 26W/4867T00 12MU/4731T00 R3004

    Witam.
    Poprzednie kolumny zbudowane i zaprezentowane na forum diyaudio.pl ponad dwa lata temu, szczęśliwie służą innej osobie. Czego im brakowało, że zdecydowałem się na zmianę? Brakowało im niskiego basu, takiego między 20Hz a 35 Hz. Wszystko inne: kontrola, możliwości dynamiczne, skuteczność, przekazywanie zróżnicowanych barw było na najwyższym poziomie i to chciałem zachować.
    Użyte głośniki Scan speak 26W/4867T00 miały wzmocnić najniższe pasmo a 12MU/4731T00 i R3004/662001 co najmniej nadążać za poprzednimi przetwornikami w zakresie średnich i wysokich. Średniotonowy ma o 2 mm cieńszy kosz od wysokotonowego a małe wymiary pozwoliły zbliżyć centra akustyczne.
    Szeroka ścianka przednia miała zminimalizować efekty dyfrakcji i zbliżyć pracę głośników do warunków pomiarowych. Wspólna obudowa ma 70 litrów, wysokotonowy mieści się w ściance. Średniotonowy ma wydzieloną własną komorę o objętości około 2 litrów w kształcie odwróconej tuby, ceramiczno-drewnianą, bez wygłuszania objętościowego z licznymi wzmocnieniami, z 2 kg-mami mat.
    Projekt obudowy wzorowany na XZ-5, ale ze sporymi zmianami. Kąt nachylenia ścianki przedniej to około 5 stopni, dodatkowo jest półokrągła, promień zagięcia to około 2,5 metra. Całość złożona na kołki i klej, bez wkrętów i śrub, przykryta 2 cm granitem. Tunel bas rafleks o długości około 40 cm długości dostroił obudowę na ~ 20 Hz. Drewno (2,5 cm) Merbau z przodu, w pozostałych miejscach okleina Wenge przyklejona klejem kostnym. Skóra barania na froncie. Wkręty do głośników dorabiane przeze mnie ręcznie tak, aby były w płaszczyźnie ścianki. Nóżki ze stali nierdzewnej. Jedna kolumna waży około 60 kg.
    Całość napędzana jest dwoma wzmacniaczami za pośrednictwem zwrotnicy aktywnej. Wystarczy około 50 W przy 4 omach aby pojawił się ból w uszach. Wzmacniacze nie są wbudowane w kolumnę, ogranicza to (moim zdaniem) możliwości rozbudowy czy też zmian. Punkt podziału niski-średni ustaliłem na około 300Hz, 24dB/oktawę. Dlaczego tak wysoko? Zależało mi na bezpieczeństwie głośników, na podziale mocy traconej w głośnikach w proporcjach ~50/50. Gniazdo głośnikowe z płytki mosiężnej, wtyki WBT. Kondensatory superior Z-cap, cewki nawijałem sam. Bez oporników.
    Zwrotnica w fazie prób, proszę o nią nie pytać.
    Dźwięk po pierwszym uruchomieniu był masakrą w całym tego słowa znaczeniu. Jazgot i szeleszczenia jak by ktoś w zardzewiałym nocniku pumeksem gwoździe mieszał, jedynie bas od samego początku uruchomił dawno nie ruszane elementy wyposażenia domu.
    Po wygrzaniu okazało się (czego nie oczekiwałem), że aktualny system gra dużo lepszą stereofonią, lepsze są plany dźwiękowe. Najprawdopodobniej w szerszym zakresie jest lepsza zgodność fazowa. To wszystko bez zmian w pokoju! Pojawiło się jeszcze więcej szczegółów w nagraniach. Dźwięk jest bardziej otwarty i mega-dynamiczny. Chyba nie ma pasma, co do którego istnienia musiałbym się czegoś domyślać albo intuicyjnie dodawać w wyobraźni. Nie trzeba się zastanawiać „jak by to zagrało gdyby...” po prostu gra.
    Minusem buszowania po pokoju niskich częstotliwości są silne zafalowania w charakterystyce w zależności od miejsca odsłuchu, ale ogromnym plusem jest to, że powróciły do łask lubiane przeze mnie stare nagrania rockowe. AC/DC, Van Halen czy M. Jackson brzmią po prostu potężnie. Padają opinie, że w nagraniach nie ma nic poniżej 40Hz, też tak kiedyś uważałem...
    Pojawił się niewielki „brum”, z jakiejś pętli masy.
    Koszty, hmm... głośniki kupione u „Akustyka”, około 5,5 tyś. Pozostałe materiały były możliwie najwyższej jakości, trudno zliczyć... Zainteresowanym mogę podać ewentualne źródła zakupów.
    Udział innych osób w budowie kolumn oceniam na 2,5 %, większość rzeczy łącznie z obróbką kamienia zrobiłem sam. Praca trwała pół roku. Jest to moja druga i chyba ostania konstrukcja kolumn...
    Załączone pliki

    #2
    Przeczytalem cały opis, kolumny mi sie wyglądem nie podobają, ale przetworniki to wybrałes niezłe, czemu ostatnia konstrukcja? Czy to już szczyt mozliwosci u Ciebie ? Nie trzeba Ci lepiej? :)
    Bardzo niskie strojenie, sugerowałeś się opisem z akustyka? Tam też podają tak niskie strojenia, z jednej strony są to dobre rozwiązania bo charka niema górek na basie i łagodniej opada, ale jak jest z impulsem?
    Widziałem jak pisałeś na audiohobby w temacie kolumn DIY, trochę sie zastanawiałem jak to bedzie wyglądać jak skończysz :)
    Jakimi ampami to zasilasz? jakas lampa i tranzystor czy dwa tranzystory? :)

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez colcolcol
      Jest to moja druga i chyba ostania konstrukcja kolumn...
      he,he Zapewne o poprzedniej też tak myślałeś.Nie zrozumiałem jednej rzeczy w opisie a mianowicie cześci poświęconej zwrotnicy.Napisałeś,że jest aktywna a nieco pózniej,że sam nawijałeś cewki.Może dla tego,iż mi zwrotnica aktywna kojarzy sie jedynie z elementami R,C bez cewek.Wygląd i wykonanie na pewno nietuzinkowe.Mi nie podoba sie jedynie głębsze połozenie wysokotonówki(jej front nie jest na jednej płaszczyżnie z frontem kolumny)i duża dysproporcja średnic głosników-tak trochę dziwnie(niespotykanie) to wygląda.

      Skomentuj


        #4
        colcolcol napracowałeś się, szacunek. Daj znać jak skończysz zwrotkę, bo takie głośniki wymagają perfekcyjnego "zszycia" i dopiero wtedy pokarzą na co je stać. Tak swoją drogą to postaraj się o lepsze zdjęcia, bo te które zamieściłeś są marne. Mógłbyś napisać w jak dużym pomieszczeniu grasz?
        Arcam CD17 + Denon TU580RD + I-amp + W18E001 + T25CF002
        Grado SR125i

        Skomentuj


          #5
          Mam wyłączoną możliwość zamieszczenia miniaturek z serwerów i ograniczoną liczbę załączników do 6...
          20 metrów kwadratowych, Nad 326 na "dole" i CA 640 (jako końcówka mocy).
          Głośniki są w jednej płaszczyźnie ze ścianką +-1mm, załamanie światła potęguje efekt głębszego umieszczenia głośników.
          Nie mogę sobie wyobrazić na dzień dzisiejszy, jak mogłaby wygladać moja następna konstrukcja. W całym aktualnym systemie jest tyle możliwości zmian, że wystarczy na kilka lat.
          Niskie strojenie wynikało z symulacji, artykułów (min Akustyka i misiomora) i ostatecznie z odsłuchu w doświadczalnej obudowie.
          Dynamika całości jest ogromna, większa w całym zakresie od poprzedniej dwudrożnej. Sposób przekazu muzyki jest na tyle nowy dla mnie, że odsłuchuję na nowo płyty.

          Skomentuj


            #6
            Co do podziału bas-mid to możesz spokojnie go obniżyć do okolic 150hz, bo nawet wtedy większość mocy przypadnie na bas.

            Skomentuj


              #7
              Colcolcol dostałeś jakąś zniżkę w akustyku?
              I czy sam zwrotnice robiłeś?

              Skomentuj


                #8
                Czym sie kierowales przy wyborze przetwornikow ? Czemu akurat te wybrales ?

                Skomentuj


                  #9
                  jamess8 dostałeś jakąś zniżkę w akustyku?
                  I czy sam zwrotnice robiłeś?

                  Myślę, że negocjacji warto spróbować przy każdym zakupie, szczególnie z tak sympatyczną osobą jak p. Andrzej...
                  Zwrotnica na górny podział jest moją konstrukcją, bez udziału p. Andrzeja.
                  Aktywna to CX 223, pozostaje pole do zmian.

                  pharoh Czemu akurat te wybrałeś?

                  Wierzę, że wiele zdolnych osób potrafi zrobić zestaw na tańszych przetwornikach co najmniej dorównujacy wielu tym zbudowanym z dużo droższych głośników, nie mam ani czasu ani talentu na takie eksperymenty. Mimo wielu prób nie udało mi się posłuchać nic Accutonach, nowy1 nie pokazał ich na audio.. a szkoda.
                  Wybór konkretnych przetworników dla danego pasma, mając w pamięci aktywny dolny podział, wydawał się rozsądny. Było kilka zaskakujacych rzeczy przy odsłuchu: niesamowite rozciągnięcie pasma woofera i jego czysta praca na średnich. A druga rzecz: ten mały, niepozorny średniotonowy zagrał potężną dynamiką i krystalicznie czystym dźwiękiem.
                  Wiem, że średniotonowy wytrzyma niższy podział tylko nie ma potrzeby dla takiego cięcia.

                  Skomentuj


                    #10
                    Czyli....... ? dalej nie wiem skad pomysl na takie przetworniki ;p. Na AS podobal Ci sie jakis zestaw oparty na tych glosnikach ?

                    Skomentuj


                      #11
                      No no jestem pod wrażeniem widzę że szykują się kolejne spotkanie

                      Skomentuj


                        #12
                        toma085
                        widzę, że szykuje się kolejne spotkanie

                        Zapraszam, opinia kogoś bezstronnego jest dla mnie cenna.

                        pharoh:
                        projekt naprawdę autorski, nie znalazłem podobnego zestawu w "sieci". Efekt przemyśleń?

                        Skomentuj


                          #13
                          Maćku mam takie pytanko czy dostrojanie kolumny na 20hz to nie przesada , wiem ,że sporadycznie pojawia się owe pasmo w nagranich ale myślę że to i tak sporo za nisko , jaka jest częstotliwość rezonansowa głośnika basowego?

                          Mój kolega co ma Excele dopytywał się już ze trzy razy czy skończyłeś już Inluminatory może byśmy się spotkali w trójkę ma on kupę ciekawych płyt i konkretne CD Marantza , z odpowiednim okablowaniem oczywiście.
                          Muszę przyznać się że po jego wizycie w sbotę zrozumiałem jak bardzo przewody mają wpływ na brzmienie zestawu.

                          Skomentuj


                            #14
                            toma085
                            czy dostrojanie kolumny na 20hz to nie przesada , wiem ,że sporadycznie pojawia się owe pasmo w nagranich ale myślę że to i tak sporo za nisko , jaka jest częstotliwość rezonansowa głośnika basowego?

                            18Hz, jeszcze skróciłem tunel, ale strojenie pozostało w okolicach 20Hz, zwiększała się tylko wysokość lewego piku. Jak zwrócono mi słusznie uwagę ciężko wykryć różnice w strojeniu +-2Hz. Symulowałem go w 70 litrach i podwyższanie strojenia wcale nie zmniejszało impulsu, co wiecej: było gorzej!
                            Myślę, sam po odsłuchach ocenisz czy niskie pojawiają się sporadycznie...
                            Załączone pliki

                            Skomentuj


                              #15
                              ale nietypowe kolubryny :P
                              pokaż pomiary, ch-ki.

                              Skomentuj


                                #16
                                Głośniki na pewno ponad przeciętne. Szkoda że zdjęcia tak słabej jakości. Trochę mi nie pasuje malutki głośniczek średniotonowy. Ogólnie na żywo mogą być ok, bo na zdjęciach często inaczej wychodzi.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  O na basie ARN za 50zł :mrgreen: żartowałem
                                  Konstrukcja inna niż wszystkie, moje pierwsze skojarzenie to PMS Troelsa z większą d...
                                  Średniotonowy trochę za mały, gubi się (wizualnie) na tak dużym froncie, zresztą w konstrukcji "3W" z 22cm wooferem też nie wygląda najlepiej.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez DIGIPROCOMP
                                    Średniotonowy trochę za mały, gubi się (wizualnie) na tak dużym froncie...
                                    To chyba trochę kwestia opatrzenia, ale jest rzeczywiście wrażenie "niedopasowania" wielkości. Projektując obudowę, zrobiłem makietę z dykty w skali 1:1. Atrapy głośników przyklejałem w różnych miejscach i zostawiałem na jakiś czas... Chciałem zobaczyć jak to będzie wyglądało w moim pokoju. Reszta się kleiła a ścianka przednia dojrzewała.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Kilka fotek:

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Przepiękna konstrukcja. Świetne przetworniki. Widać dbałość o detale, nawet dociążenie konstrukcji, w celu zmniejszenia jej bezwładności, a co za tym idzie i rezonansów. Tu mawia się, ze mdf charakteryzuje się duzą stratnością wewnętrzną i wystarczy zastosować dodatkowe wręgi i klejony front, ale to pozostawmy konstruktorom. Taką mieli "wizję" swojej konstrukcji i nic nam do tego. A tu jak widać zestaw bezkompromisowy.

                                        Mam kilka uwag.
                                        W sumie czy nie lepiej było by zastosować same revelatory z R2904/7000 na czele (wybitny głośnik) i na "środku" 18W16531G00? Zastosowanie midwoofera pozwoliło by jeszcze niżej ciąć pasmo, co niewątpliwie ma swoje zalety, a jednocześnie przy aktywnej filtracji było by bezproblemowe. Jeśli były ograniczenia finansowe, to nadmienię, że 18W jest tańszy od illuminatora, a oszczędności można było by poszukać w biżuterii (terminale wbt) i elementach RLC.

                                        Kolejna sprawa. Czy nie lepiej było by zastosować dwie identyczne końcówki?

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X