Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Klasyczne monitory AWX

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [2-drożne] Klasyczne monitory AWX

    Pokażę wam dziś kopie monitorów na AWX. Dokładnie GDN-18-140-8-AWX i GDWK-10-250-8-AWX. Pracowałem nad nimi jakoś od listopada po trochu do teraz. Największą różnicę moich egz. w stosunku do oryginału widać na zdjęciach. Są szersze: 244mm, niższe: 340mm, na głębokość podobne: 350mm. Mdf 22mm, żebyście nie musieli liczyć, wewnątrz 18litrow mniej wzmocnienie to tyle samo co oryginał: 17L. Wiem, że nie powinno zmieniać się wymiarów przedniej ścianki ale monitory musiały wejść na specjalnie obniżoną półkę nad moim biurkiem. Odległość osi głośnika wysokotonowego od midwoofera oraz brzegów frontu wynosi dokładnie tyle samo co w orginale. Odległość midbas <-> BR ze względu na długość fali nie powinna mieć znaczenia. BR jest na wysokości tweetera.

    Skrzynki są skręcane wkrętami 4x50mm i klejone tanim pattexem podobnym do wikolu - foto. Szpachlowane szpachlą budowlaną stuccolini. To ważne ponieważ szpachla "do drewna" jest droższa i nie trzyma się metalu, przez to nie można szpachlować śrubek. Formirowane klejem pattex classic, bardzo podobny w użyciu jak butapren i smród też nieziemski. Drewno to modyfikowany tek. Pierwszy raz fornirowałem więc nie chciałem brać naturalnego, i łączyć go. Naturalny zresztą trzeba brać na paczki...

    Otwory pod głośniki frezowałem urządzeniem które widać na zdjęciach. 100 watowa frezarka modelarska z frezem palcowym 4,8mm i własnoręcznie zrobiony cyrkiel. Obroty im mniejsze tym lepsze, aby się kręciło. Przy 10000 obr/min pali mdf razem z frezem.

    Monitory lekko wyszlifowane aby zostawić fakturę drewna, a nie plastiku. Woskowane preparatem Starwax, jednym z najjaśniejszych, dąb czy coś takiego. Trochę polerowania było, nie wolno zostawić warstwy wosku do wyschnięcia, dobrze jest wetrzeć wszystko póki jest mokry. Inaczej się smugi robią.

    Zwrotnice na fotach, zmontowane na tekstolicie, terminale z stx'a przystosowane do biampingu: obwody mid-basu i głośnika wysokotonowego całkowicie oddzielone. Standardowo wszystkie kondensatory MKT. Cewki powietrzne, sam nawijałem, kleiłem butaprenem każdą warstwę. Mam na to prosty patent, żeby się nie przyklejały do karkasów i można je było zdjąć karkasy smaruję olejem silnikowym, smar też dobry. Późnej kaloryfer i następnego dnia można zdejmować. Indukcyjność mierzyłem przystawką LC generującą częstotliwość, ją z kolei mierzyłem mulitimetrem. Wyszło na to, że internetowy kalkulator mnie oszukał i musiałem ok 1/3 zwojów dowijać. Na drut fi 1,1mm oraz 0,6mm wydałem około 80zł, kondensatory i rezystory 70zł.

    Po pierwszym odsłuchu byłem strasznie zawiedziony, mimo wygrzewanych przez 20h GDNów, monitory absolutnie nie miały basu, pukały koło 100-160Hz, no płakać się chciało. W miejscu do którego zostały skonstruowane czyli na półce grają już dużo lepiej, chociaż też słychać podbicia. To pewnie ze względu na dwie największena fale stojące w moim pokoju 1,9m i 2,4m czyli 72, 143, oraz 90, 180Hz. Muszę się jeszcze z nimi osłuchać. Tunele BR nie są do końca wciśnięte, w jednej jest przedłużony o ok 2cm. Dało to niższe, strojenie, bardziej "z mięsem". Poeksperymentuję z wytłumieniem - raczej odejmę. Jak już będzie oki, kupię ładne śrubki do głośników i podłożę grubsze uszczelki.

    Generalnie "robią się" jeszcze dwie pary monitorów AWX o wymiarach frontu tj oryginał ze względu na grubość mdfu 22mm zamiast 16mm są trochę głębsze (344). Niedługo będę miał możliwość porównania brzmienia. Trzecia para AWXów jest w stanie surowym i chyba w takim na razie zostanie. Potrzebuje odzyskać trochę pesos z tego całego interesu. Tak samo sprzedam moje dotychczasowe kolumny STX C-7 (starszy model F-180, wyglądający dokładnie tak samo, oprócz tego że posiada wysokotonową tubę, a nie kopułkę). Mam je od nowości czyli od 2007 roku ale doszedłem do wniosku, że 10m2 to za mało na nie, wole AWXy niż odsłuch zza pleców... 400zł.

    Generalnie no co, pytać o tam chcecie.



    foty z budowy (w odwrotnej kolejnosci)
    Last edited by tom1eczek; 10.02.2011, 23:39.

    #2
    Czemu Bry nie wsadzone do końca ?? Nie dmucha Ci tamtędy ?? :P

    Baardzo ładnie :) Pozdrawiam

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez tom1eczek Zobacz posta
      Po pierwszym odsłuchu byłem strasznie zawiedziony, mimo wygrzewanych przez 20h GDNów, monitory absolutnie nie miały basu, pukały koło 100-160Hz, no płakać się chciało. W miejscu do którego zostały skonstruowane czyli na półce grają już dużo lepiej, chociaż też słychać podbicia.
      A jak jest po dłuższym okresie odsłuchów? Z tego co widać na zdjęciach ustawienie też nie najlepsze, ale port powinien promieniować w dużym stopniu. Podbicia w małym pokoju to rzecz normalna i trzeba walczyć z ustawieniem kolumn i pułapkami...

      Skomentuj


        #4
        dużo lepiej zacząłem słuchać muzyki bez jakiejkolwiek korekcji, onkyo wyłączone. BR, promieniuje na częstotliwościach niższych niż podbicia (sprawdzałem zatykając go), jak pisałem, jeszcze będzie przedłużany. Żeby można było go wyciągnąć nie jest wciśnięty do końca. Jak będę miał jakiś pieniądz pewnie kupię dywan na tylną ścianę i watolinę pod spód. Jak skombinuję materiał, na suficie spróbuję położyć pas piramidek wycięty rozgrzanym drutem ze styropianu takiego do ocieplania. Powinny nie wygłuszyć, ale rozproszyć dwie najbardziej dokuczliwe fale stojące. Sprzedam duże kolumny, to będzie można pomyśleć o rezonatorze Helmholtza w rogu ale to dalsza przyszłość.

        Skomentuj


          #5
          Wszystko OK, tylko dlaczego zrobiłeś dwie lewostronne ?

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez DIGIPROCOMP Zobacz posta
            Wszystko OK, tylko dlaczego zrobiłeś dwie lewostronne ?
            Bez kitu,wczesniej tego nie zauwazylem:biggrin:

            Skomentuj


              #7
              Te drugie z br na dole dwa prawe.

              Skomentuj


                #8
                nie każdy lubi symetrie ;p a może to ma jakieś właściwości akustyczne zwrotka zaprojektowana pod taki układ albo coś ;p dobra już się nie śmieje.

                Skomentuj


                  #9
                  Zamieszczone przez tom1eczek Zobacz posta
                  Na drut fi 1,1mm oraz 0,6mm wydałem około 80zł,
                  sprzedawca pewnie był nieźle wq... jak miał odmierzyć xx m :o

                  ---------- Post dodany o 21:41 ---------- Poprzedni post o 21:31 ----------

                  Zwrotnica do lewej i prawej strony, może nie przesadzajmy OK. Oryginały sprzedawane są jako komplet L+R.

                  Skomentuj


                    #10
                    Zamieszczone przez tom1eczek Zobacz posta
                    Jak skombinuję materiał, na suficie spróbuję położyć pas piramidek wycięty rozgrzanym drutem ze styropianu takiego do ocieplania. Powinny nie wygłuszyć, ale rozproszyć dwie najbardziej dokuczliwe fale stojące.

                    Niestety, ale styropian nie rozproszy Ci modów pomieszczenia...

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez DIGIPROCOMP Zobacz posta
                      sprzedawca pewnie był nieźle wq... jak miał odmierzyć xx m
                      sadzac po cenie to pewnie kupowal cale szpule

                      Skomentuj


                        #12
                        Zamieszczone przez DIGIPROCOMP Zobacz posta
                        Wszystko OK, tylko dlaczego zrobiłeś dwie lewostronne ?
                        Hihhihi. wywierciłem otwory pod cyrkiel, (są symetryczne) i tak stałem z frezarką i myślałem w który otwór ją wetknąć. I taki jest efekt moich nieprzemyślanych przemyśleń.
                        Drut kupowałem na wagę 50zł za kilo. ciężar właściwy miedzi to 8,9g/cm^3. Objętość jest znana bo znana jest długość i przekrój. Tej 0,6 jeszcze dużo mi zostało, akurat będzie dobra na trafo impulsowe do zasilaczy. A 1,1 jak na złość zabrakło. Zwrotnice w każdym razie są zrobione z oryginalnego schematu. Kondensatory dałem MKT, też nad tym nie pomyślałem. Wy dajecie MKP? Niewiele droższe chyba są?

                        Od mrozów umarł mi wzmacniacz w samochodzie i przy okazji naprawy, robiłem testy z subwooferem w domu. Cięłem na jakeś 80Hz. W polu bliskiego odsłuchu (z nosem prawie w monitorze) jest lepiej, na kanapie z tyłu robi się coś co odczuwam jak przeciwfazę subwoofera. Ale to jest dobry kierunek na przyszość, brzmienie jest znacznie pełniejsze, takie z mięskiem.
                        Last edited by tom1eczek; 22.02.2011, 18:50.

                        Skomentuj


                          #13
                          Zamieszczone przez tom1eczek Zobacz posta
                          Kondensatory dałem MKT, też nad tym nie pomyślałem. Wy dajecie MKP? Niewiele droższe chyba są?
                          roznicy w brzmieniu nie uslyszysz

                          Skomentuj


                            #14
                            to dobrze bo w portfelu tak ;D

                            Skomentuj


                              #15
                              Zamieszczone przez tom1eczek Zobacz posta
                              Po pierwszym odsłuchu byłem strasznie zawiedziony, mimo wygrzewanych przez 20h GDNów, monitory absolutnie nie miały basu, pukały koło 100-160Hz, no płakać się chciało. W miejscu do którego zostały skonstruowane czyli na półce grają już dużo lepiej, chociaż też słychać podbicia. To pewnie ze względu na dwie największena fale stojące w moim pokoju 1,9m i 2,4m czyli 72, 143, oraz 90, 180Hz. Muszę się jeszcze z nimi osłuchać.
                              Trudno się z tym osłuchać Jeśli odtwarzasz muzykę z komputera - polecam korekcje aktywną. Nie musisz kupować mikrofonu, przy pomocy generatora częstotliwości ustawiasz sobie wszystko równiutko na sluch. U mnie nie dało się słuchać muzyki bez tego, przy 47hz, 70hz, 94hz i 140hz po prostu krew z uszu.

                              Skomentuj


                                #16
                                Przy takim polozeniu kolumn nic im nie pomoze, zeby uzyskac niski bas. Masz murowane podbicie w pasmie 100-200Hz i dolek ponizej 100hz (zreszta juz Twoj sluch to potwierdzil ). Co wiecej zwrotnica, ktora byla projektowana pod ten zestaw tez nie uwzgledniala umieszczenia zestawu w takim miejscu i moze nie odpowiadac brzmieniem.

                                Skomentuj

                                Czaruję...
                                X