Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Monitory nietypowego kształtu - finał

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [2-drożne] Monitory nietypowego kształtu - finał

    Witam, chciałbym przedstawić monitorki na dość znanych przetwornikach Usher 8935A + 9930-20. Na samym początku chciałbym podziękować koledze KonradRak, który odpowiadał cierpliwie na moje pytania i doradzał w różnych kwestiach, a także pomógł zdobyć dla mnie materiały do wygłuszenia monitorów. Dziękuję :)

    Pomysł zbudowania monitorów narodził się pod koniec sierpnia 2011, kiedy okazało się, że w moim małym pokoju podłogówki Tonsila, które miałem, są po prostu za duże i nie da się ich ustawić głośnikami w moją stronę. Wymyśliłem, że mógłbym zbudować monitory o podstawie zbliżonej do trójkąta i wstawić je w rogi po obu stronach monitora.

    Temat odnośnie doboru przetworników i kształtu obudowy: http://diyaudio.pl/showthread.php/18...kształtu-2-way

    Przetworniki:
    Wybór padł na Usher 8935A i 9930-20 głównie dlatego, że doradzaliście mi je jako przetworniki do każdego rodzaju muzyki. Następny powód to zastosowanie przetworników lepszych niż te z projektu 3SM, który miałem okazję usłyszeć u kolegi.

    Obudowa:
    Obudowa jest o podstawie zbliżonej do trójkąta, konkretniej - kwadrat z uciętym rogiem. Dwa najkrótsze boki tworzą łuki o promieniu ~106 mm. Zrobiona z MDFu 18 mm, sklejona i skręcona wkrętami. Objętość wynosi około 16l brutto, obudowa zamknięta, w środku wzmocniona ramką wyciętą z MDFu 18 mm. Wykończona alcantarą w kolorze czarnym (bardzo ładny materiał, podobny trochę do aksamitu). Z tyłu na łączeniu naklejona jest czarna tasiemka, pasuje idealnie. Na dole i na górze monitora przykręcone są "zaślepki" w postaci poduszek zrobionych z HDFu 3 mm, na to gąbka 2 cm i czarna ekoskóra. Monitory docelowo będą wisiały w rogach więc gniazda są wkręcone w obudowę od spodu. W środku obudowa wyłożona jest warstwą filcu i gąbki oraz wypełniona watoliną. Wymiary: teoretycznie można by je wsadzić do kartonów 25x25x50 cm.

    Zwrotnice:
    Zwrotnice są zrobione wg projektu, który dostałem od kolegi KonradRak, są to najprawdopodobniej te z projektu Akkusa 35A-30, dlatego wysokotonowy jest przesunięty z osi pionowej.

    Odsłuch:
    Tu za dużo nie mogę powiedzieć. Monitory skończyłem wczoraj, dzisiaj słuchałem ich trochę, ale głośniki są niewygrzane. Jestem strasznie nieosłuchany, ale podoba mi się jak grają. Basu było trochę mało, spodziewałem się więcej, natomiast odsłuch robiłem w pokoju około 20m2, ustawienie na środku pokoju, tam nawet subwoofer jest niesłyszalny. Dlatego jestem dobrej myśli, mam nadzieję, że w pokoju 4,5m2 w rogach będzie tego basu tyle ile trzeba.

    Koszty:
    W sumie coś około 1300 zł. Kosztorys mam na drugim komputerze, akurat padła grafika, jak będę miał nową to wrzucę kosztorys i uzupełnię opis o większą ilość informacji, ewentualnie jak mi się coś przypomni to także postaram się uzupełnić.

    Zdjęcia:

    #2
    Ale brzydale niemniej w miarę estetycznie jest
    marcinsywala.pl
    Cambridge Audio Stream Magic 6 | Power Amplifier Class D Hypex 2x Ncore NC2k | T29MF001 + MW16P-4 + 2xTIW 200 XS

    Skomentuj


      #3
      rzeczywiście, paskudztwo
      ale to tylko kwestia gustu. Za to reszta wykonana poprawnie. O ile masz dobry schemat zwrotnicy :) Bo pomiarów nie masz.

      Skomentuj


        #4
        Projekt ciekawy ale szkoda, ze chyba nie do konca przemyslany. Czy konstruktor zdawal sobie sprawe, jaka roznica bedzie przy zastosowaniu szerokiej scianki ( zaokraglonej - bardzo dobrze! )? Absolutnie zadna zwrotnica z gotowych projektow nie moze tutaj wspolpracowac, jesli ma to grac pelnia mozliwosci.

        Skomentuj


          #5
          Niestety nie czuję się na siłach, aby zaprojektować własną zwrotnicę. Ktoś mi o tym wspominał, że zwrotnica z typowych kolumn może tutaj nie pasować, ale wyjścia nie miałem. Co najwyżej mogę sam zrobić ich pomiar, w projektowanie zwrotnic może kiedyś się zagłębię. Na dniach zamontuję je na właściwym miejscu i posłucham. Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale docelowe miejsce to rogi pokoju, tak więc zaraz za zaokrągleniami będzie ściana z obu stron.

          Btw. front nie jest cały zaokrąglony, tylko boki przylegające do frontu. Miałem z nimi masę problemów, począwszy od października, kiedy próbowałem znaleźć kogoś, kto mógłby mi je zrobić poprzez listopad kiedy wpadłem na pomysł wykonania stołu do sfrezowania formatek. Cały grudzień i styczeń nie miałem czasu, aż w końcu zabrałem się za montaż takiego stołu i udało mi się je samemu sfrezować. Nie wyszły idealnie, ale szpachla i szlifierka oscylacyjna zrobiły swoje :).

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
            Projekt ciekawy ale szkoda, ze chyba nie do konca przemyslany. Czy konstruktor zdawal sobie sprawe, jaka roznica bedzie przy zastosowaniu szerokiej scianki ( zaokraglonej - bardzo dobrze! )? Absolutnie zadna zwrotnica z gotowych projektow nie moze tutaj wspolpracowac, jesli ma to grac pelnia mozliwosci.
            Dobitna przesada. Chyba o podbicia 1-2dB chcesz się kłócić.

            Skomentuj


              #7
              Dokładny kosztorys:
              - przetworniki 818 zł
              - elementy do zwrotnic 174 zł
              - MDF 50 zł
              - alcantara 22 zł
              - 4 poduszki (góra i dół) 15 zł
              - materiały wygłuszające 61 zł
              - złącza 36 zł
              - kleje, śruby, kable itp. ~50 zł

              Razem: 1226 zł

              Wliczone są koszty przesyłek, wykluczając je powinno wyjść nieco mniej niż 1200 zł.

              Skomentuj


                #8
                Wygląd to sprawa marginalna, głośniki maja grać a cała reszta to rzecz estetyki i tego co komu żona pozwoli postawić w salonie Ale to że mają wisieć w rogach... To chyba zostawię bez komentarza...

                Skomentuj


                  #9
                  Niezmiernie rzadko negatywnie wyrażam swoja opinię. Czasem wolę przemilczeć. Więc to co napiszę potraktuj jako krytykę (konstruktywną?), a nie krytykanctwo.

                  Fakt, że wygląd jest sprawą drugorzędną i subiektywną. Niemniej alkantara czy aksamit średnio nadają się jako materiał na wykończenie obudów. Po pierwsze każde dotknięcie jest widoczne. Na kanapie - "luz", ale na urządzeniu? Do tego łączenia tasiemkami.

                  Prawdę mówiąc w ogóle nie odrobiłeś pracy domowej. Dowiedział byś się wówczas, że finalna filtracja nie jest zależna tylko i wyłącznie od głośników, ale również od kształtu obudowy i rozmieszczenia głośników (to o czym pisał Pogromca). I dodatkowo nie poczytałeś nic na temat ogólnie rozumianej akustyce pomieszczeń (Melisław).

                  Fajne przetworniki. Można coś z tym zrobić. Pytanie, czy Ci się będzie chciało?

                  Czyli wykonałeś konstrukcję "rozwojową". Masz wiele do poprawienia i douczenia się. :)

                  Skomentuj


                    #10
                    uuu a co to za rakiety? Na jakie paliwo? :) Żartuję, mnie się nawet podobają. Najważniejsze że podobają się autorowi, przecież o gustach się nie dyskutuje. Każde DIY z urzędu należy pochwalić. Próby wykonania kiedykolwiek czegokolwiek i w jakikolwiek sposób powinno się nagradzać :)

                    Skomentuj

                    Czaruję...
                    X