Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tonsil reaktywacja

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Ze względu na to że są duże różnice w skutecznościach głośników najlepszym rozwiązaniem jest zwrotnica mieszana. Czyli dla niskotonowgo typu równoległego 12 db/okt w połączeniu z filtrem szeregowym dla średniotonowego 12db/okt i wysokotonowego 6db/okt z dwoma opornikami w gałęzi dla zestrojenia powyższych różnic w skutecznościach GDM i GDWK.

    🐧

    Skomentuj


      #22
      Zamieszczone przez czart Zobacz posta
      No ale jest chociaż jedna poprawka -podniesienie częstotliwości podziału z 700 na 1000 Hz przynajmniej teoretycznie.Poprzednio dla Fs średnicy wynoszącej ok. 700 Hz było 700 Hz na Fp .Kto tak daje?

      A można było podążyć drogą ,którą wskazałem :alt -18 .Przy innej średnicy niż w oryginalnym projekcie należałoby się "tylko" pomęczyć z odpowiednio dobranymi korektorami impedancji i tłumikami l-pad tak aby całość była zgrana jak to możliwe najlepiej .
      Przecież tak zrobiłem. Korektory impedancji zgodnie ze schematami z wartościami dedykowanymi dla konkretnych głośników , a policzyli to mądrzejsi ode mnie . W torze średnio tonowym zwiększyłem tłumienie , bo poprzednio średnica dominowała , a teraz ma tylko ciut większą efektywność, dla mnie idealnie. W torze wysoko tonowym początkowo zastosowałem schemat z tłumieniem , ale okazał się całkowicie do d...y, bo wycinał górę. Wywaliłem tłumienie, zrobiłem tor 18 dB/okt i dzięki dużemu spadkowi zniknęły zniekształcenia w okolicach częstotliwości rezonansowej . Kolumny mają taką wysokość, że kopułki są idealnie na wysokości uszu i wysokie jak dla mnie są w sam raz.

      - - - - - aktualizacja - - - - -

      Zamieszczone przez czart Zobacz posta
      Faktycznie bałem się przyjrzeć dokładniej schematowi :> Odnośnie gałęzi szeregowej w torze dla średnicy jeżeli ma to być filtr typu T to powinny być dwie cewki ,a nie dwa kondensatory jak dla wysokotonówki.
      A jak to zostało wykalkulowane to brakuje mi wyobraźni.Należy tu zaapelować do autora postu o to ,aby przestał się znęcać dla swojego dobra i wziął się za prace od początku.Niestety taka jest to bolesna prawda.
      Te uwagi nie do mnie :-))

      - - - - - aktualizacja - - - - -

      No i jeszcze kwestia pomiarów , które tak

      To jeszcze moje "pomiary" odsłuchowe z pomocą generatora. Jak widać faktycznie średnica i góra się krzyżują , ale biorąc pod uwagę że słyszę dopiero większe spadki niekoniecznie. Oczywiście dopiero prawdziwe pomiary dadzą prawdziwy obraz parametrów i zniekształceń , jedynie przesunięcia fazowe i zmianę biegunowości sprawdzałem odsłuchowo.




      T

      Skomentuj


        #23
        :o
        geniusz!

        Skomentuj


          #24
          W kolumnach trójdrożnych (choć nie jest to regułą) fazy wszyskich głośników powinny być zgodne. Schemat przedstawiony w poście #22 jest typową zwrotnicą równoległą, proponowałem dla sekcji głośników gdm/gdwk zwrotnice szeregową, ponieważ łatwiej się nią stroi zależności efektywności pomiędzy powyższymi głośnikami. Poprostu uzyskujemy bardziej przewidywalne rezultaty, nawet nie dysponując specjalistycznym sprzętem takim jak mikrofon pomiarowy o liniowej charakterystyce.

          🐧

          Skomentuj


            #25
            Zamieszczone przez Pawel S. Zobacz posta
            :o
            geniusz!
            Chyba Eugeniusz..
            https://www.olx.pl/oferta/volkswagen-passat-b5-1-6-kombi-1999-nie-dla-januszy-CID5-IDtJbaJ.html

            Skomentuj


              #26
              Zamieszczone przez krzyszy691 Zobacz posta
              W kolumnach trójdrożnych (choć nie jest to regułą) fazy wszyskich głośników powinny być zgodne.
              wszsytko zalezy od topologi filtrow i rzeczywistego filtrowania glosnika
              nie mozna nic generalizowac

              Skomentuj


                #27
                Też jako jako błąd uważam przesunięcie podziału częstotliwości pomiędzy gdn/gdm na 1000 Hz, wprawdzie nieznana jest szczegółowa charakterystyka przenoszenia tych dwóch głośników ( przy dobrym średniotonowym głośniku w kolumnach trójdrożnych 300_600 Hz dla podziału niższego zakresu wydaje się być odpowiednie).

                🐧

                Skomentuj


                  #28
                  Nie ma to jak widzieć "einstein-ów" przy pracy :biggrin:
                  Zatem wydaje się czy jest ? Oto jest pytanie.A wziąłeś waćpan pod uwagę wytrzymałość mocową głośnika średniotonowego przy ustawieniu fp takiej samej jak jego fc lub nawet jeszcze niżej na fs głośnika ?I to w jakiej obudowie go zamknięto?
                  Częstotliwość podziału dla GDN ustalona dla tego zestawu z GDM na ok. 1000 Hz jest dobra pod warunkiem ,że damy tu filtr trzeciego rzędu 18 dB/okt .No chyba ,że ktoś lubi jak głośnik basowy przenosi dużo tonów średnich ,a średnica odtwarza głośno swoje rezonanse z zakresu bliskiego fs . Jak tak to z takimi "upodobaniami" nie ma co polemizować.
                  Last edited by czart; 01.04.2017, 05:18.

                  Skomentuj


                    #29
                    Podstawa dobrej kolumny to dobry głośnik średnitonowy, z którym w owych czasach (tonsilu) był problem. Zabierając się za budowę zwrotnic najlepiej znać wszystkie parametry głośników. Niedobrze jednak gdy głośnik niskotonowy na tej samej membramie zaczyna odtwarzać inne częstotliwości jak niskie (dzielenie się membrany w rezultacie zniekształcenia), ktore raczej sie kończą około a nawet dobrze poniżej 300 Hz. Ja bym ten głośnik (gdm) wymienił na lepszy. Tonsil właśnie tym przegrywał z zachodnią konkurencją. Zwrotnica tylko dzieli częstotliwość na trzy zakresy, można tylko zmienić charakterystyki opadania ich zbocza (6dB, 12dB, 18dB, 24dB) oraz zakresy jaki przetwarza. Musimy tylko dobrac tak głosniki aby ze swojego zakresu przebiegu charakterystyki odtwarzały jak najbadziej liniowy jej zakres oraz aby częstotliwość rezonansowa była poza zakresem przetwarzanych czestotliwości filtru dla danego głośnika, w przeciwnym wypadku wyjdzie nam "audiofilski potworek".

                    🐧

                    Skomentuj


                      #30
                      Potem są "zachwyty" ze kolumna przetważa więcej "szczegółów" bo jakiś instrumen ktorego nie bylo tak głośno słychać oto teraz się pojawił, a to właśnie nasza rozstrojona kolumna pobrzękuje :-)

                      🐧

                      Skomentuj


                        #31
                        Same ogólniki ,a tu powinnismy sie oprzeć na konkretach .

                        Popatrzyłem sobie na ten dostarczony "oryginalny" schemat od Tonsila dla ZgB .
                        Proszę mnie laikowi wytłumaczyć jak to się dzieje ,że impedancja wypadkowa dwóch ośmioomowych GDN-ów połączonych równolegle wynosi 15 Ohm ???Mnie wychodzi około 4 Ohm .
                        Ktoś tu sobie jaja robi .

                        Skomentuj


                          #32
                          Wypadkowa wychodzi około 8. GDNy sa w wersji 15 ohm.

                          Skomentuj


                            #33
                            To są głośniki z czasów wzmacniaczy lampwych ktore mialy obciazenie na wyjsciu 15 Ω. Więc w tych czasach o 27 Hz na basie nie mogło byc mowy co najwyżej 40 Hz -6dB, przy głośniejszym graniu bo membrana głośnika miała zbyt sztywne zawieszenie. Dlatego te głośniki przetrwały do dzisiejszych czasów.

                            🐧

                            Skomentuj


                              #34


                              Na takiej teoretycznej zwrotnicy po modyfikacji pracowały moje stare tonsile.
                              🐧
                              Last edited by krzyszy691; 01.04.2017, 15:51.

                              Skomentuj


                                #35
                                Ah te zwrotnice tonsilowcow, bez ladu, składu i pomiarow.

                                Skomentuj


                                  #36
                                  Jest to schemat jednej kolumny wewnątrz z typowym bi-wiring. Wartości elementów zależą od przyjętych częstotliwości podziału, a te zależą od prawidłowego doboru podzespołów (charakterystyk częstotliwościowych głośników).

                                  🐧

                                  Skomentuj


                                    #37
                                    A czemu tylko bi-wire? Trzeba usunąć te gałąź zwrotnicy szeregowej, zastąpić ja równoległa i będzie tri-wire. Niech będzie z przytupem, a co!

                                    Skomentuj


                                      #38
                                      Nie na temat...
                                      Mam u Siebie konstrukcje na Tonsilach. Duże 4 drożne do sprawdzenia i pomierzenia. Czekają aż się zwolni miejsce w pracowni. wk9-11,m12,n25,n30 jeśli nic nie pomyliłem z pamięci. Zwrotnice na bogato wielkie cewki i supremy droższe od samych głośników. Projekt zwrotnicy jest autorstwa tego najważniejszego Pana z obecnym Tonsilu - wybaczcie nie pamiętam Nazwiska. Więc możliwe że też będę miał niepowtarzalną okazje pobawienia się coraz rzadziej pojawiającymi się Tonsilami.


                                      Bardzo kluczysz z tym projektem nie wróże szybkiego rozwiązania filtracji, Będziemy kibicować

                                      Skomentuj


                                        #39
                                        Zamieszczone przez krzyszy691 Zobacz posta
                                        W kolumnach trójdrożnych (choć nie jest to regułą) fazy wszyskich głośników powinny być zgodne.
                                        To glownie zależy od tego, na jaka filtracje pozwalają dane glosniki. Można sobie wydumać dowolna zwrotnice przed pomiarami, ale później wychodzi w praktyce jaki filtr będzie dzialac najlepiej. W zwrotnicach 1 i 4 rzedu polaryzacja wszystkich glosnikow może być zgodna.


                                        Zamieszczone przez krzyszy691 Zobacz posta
                                        Schemat przedstawiony w poście #22 jest typową zwrotnicą równoległą, proponowałem dla sekcji głośników gdm/gdwk zwrotnice szeregową, ponieważ łatwiej się nią stroi zależności efektywności pomiędzy powyższymi głośnikami. Poprostu uzyskujemy bardziej przewidywalne rezultaty, nawet nie dysponując specjalistycznym sprzętem takim jak mikrofon pomiarowy o liniowej charakterystyce.
                                        Zabawa ze zwrotnica szeregowa bez pomiarow i symulacji to czyste szaleństwo i strata czasu. Każdy element w zwrotnicy szeregowej, działa jednocześnie na każdy z glosnikow. Projektowanie zwrotnicy szeregowej jest jak nieustanna walka z za krótkim kocem, ktorym chcemy okryc cale ciało. Ciagniesz na szyje, to marzna stopy, naciagniesz na stopy, to zimno w rece... To jest wyzwanie dla bardzo zaawansowanych konstruktorow, a co dopiero poczatkujacy...

                                        Skomentuj


                                          #40


                                          Z przybliżonymi wartościami przyszłościowy proj. dla silver_stas

                                          🐧
                                          Last edited by krzyszy691; 01.04.2017, 18:19.

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...
                                          X