Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

dwudrożna z podziałem na 500Hz

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    [2-drożne] dwudrożna z podziałem na 500Hz

    Taka trochę nietypowa kolumienka dwudrożna, z podziałem przy 500Hz.
    Założenia projektowe:

    1) Zestaw małych kolumienek łatwych do rozstawienia i schowania.
    2) do słuchania nocno-wieczornego przy niskich i średnich poziomach głośności.
    3) koszty w granicach rozsądku.

    ad1) najlepszym rozwiązaniem wydawały się małe szerokopamówki, np Dayton RS100-4. Po symulacjach okazało się, że od dołu przydałoby się jednak jakieś wsparcie. Dołożyłem więc W.15.140.8.MCX, budżetu nie rujnuje, a nieźle się sprawdza w małych obudowach (producent zaleca 10l).

    ad2) ponieważ dla niskich poziomów głośności czułość słuchu spada na skrajach pasma wydaje się sensowne zastosowanie charakterystyki spl systemu inspirowanej (przynajmniej w ogólnym zarysie) krzywą izofoniczną.


    Charakterystyki głośników w testowej obudowie (szary: RS100, czerwony: W15.140.8.MCX):


    Charakterystyki głośników j.w. z naniesioną charakterystyką docelową (kolor zielony) inspirowaną krzywą izofoniczną: wyeksponowane skraje pasma i niewielkie podbicie w rejonie 1-2kHz. Powyżej 8kHz i poniżej 200Hz charakterystyka celu pokrywa się z charakterystykami głośników (filtry zwrotnicy powinny być "przeźroczyste" w tych rejonach):


    Punkt podziału f=510Hz 18dB:


    Zwrotnica została zaprojektowana przez program XMachina.

    Po kilku eksperymentach (próby przesuwania punktu podziału i ustawiania nachylenia zboczy) XMachina została uruchomiona i działała przez całą noc. W efekcie mogłem wybierać z kilkunastu obwodów zwrotnic, ale przejrzałem tylko parę najlepiej rokujących (dla których wskaźnik osiągnięcia celu był najwyższy).

    Aplikacja wymaga podania list elementów które może użyć w projekcie. Przygotowałem je na podstawie oferty sklepu (w tym przypadku Polink). Dzięki temu w projekcie stosowane były od razu właściwe wartości bez konieczności zaokrąglania/ dobierania/łączenia. W opisie elementu dodałem numer referencyjny, dzięki temu po wybraniu projektu lista elementów do zamówienia była właściwie gotowa.

    Wybrane rozwiązanie: charakterystyka dobrze pasuje do zadanej krzywej, obwody nie są bardzo skomplikowane.


    Symulacja osiągniętej charakterystyki (kolor czerwony) na tle charakterystyki celu (kolor zielony):


    Projekt przeniesiony do programu XSim w celu weryfikacji oraz ewentualnych modyfikacji (ostatecznie pozostał w oryginalnym kształcie):


    Zmontowana kolumna (obudowa testowa, 15l, Szer. x Wys. x Gł.: 18x36x27cm, obudowa wykonana ze sklejki 18mm):


    Obudowa testowa jest nieco większa od zalecanej (15l zamiast 10l) bo chciałem mieć możliwość poeksperymentowania z różnymi objętościami. Komora głośnika RS100-4 ma ok. 1.6l. Obudowa testowa jest zrobiona ze ścinków nabytych z docięciem w Castoramie.

    Zmierzona charakterystyka SPL:


    Wpływ podfrezowania wykonanego z kawałka tektury. Po jego zdjęciu poawiają się zafalowania ale na poziomie 1dB. Wygląda na to, że RS100 nie jest badzo wrażliwy na montaż bez podfrezowania.


    Porównanie charakterystyki obu kolumn, oraz odwrócona polaryzacja głośników dla jednej z nich.


    Charakterystyki kierunkowe (H). Czerwona: na osi, zielona 15st, niebieska 30st, szara 45st (kąty określone w przybliżeniu):

    #2
    Robię podobne kolumny tylko że na zupełnie innych głośnikach (szerokopasmówka TB i niskotonowy SB z serii pfc). Założenia projektu takie jak u ciebie z tym że ja mam zrobione na "równo" a nie do krzywej izofonicznej. Zwrotnicę mam już w programie zrobioną. Pozostało mi tylko zweryfikować poprawność w realu :) . Jak taki twór Ci gra w ogóle? Za granicą to nie są żadne eksperymenty już bo trochę tego jest . Kolumny zrobione według tej metody (woofer na dół, na średnicę i górę szerokopasmówka, niski podział) to kolumny w systemie fast. Wpisz sobie i trochę ci tego powinno wyskoczyć .
    Last edited by Oskar29; 18.05.2018, 23:05.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez XMechanik Zobacz posta
      ad2) ponieważ dla niskich poziomów głośności czułość słuchu spada na skrajach pasma wydaje się sensowne zastosowanie charakterystyki spl systemu inspirowanej (przynajmniej w ogólnym zarysie) krzywą izofoniczną.
      Sporo ludzi z tym próbowało i niestety na dłuższa metę, to nie działa.

      Skomentuj


        #4
        Z ta krzywa to jest roznie, tak jak z muzyka nagrana przez inne osoby na roznych monitorach. Podbicie nie zastapi zejscia w zakresie niskich czestotliwosci, no i jeszcze duzo zalezy od pomieszczenia, umiejscowienia glosnikow. Nie jestem fanem przycisku Loudness, bardzo dawno temu tak, teraz unikam jak tylko moge bo znieksztalca wokal czyniac go bardzo nienaturalnym. Druga rzecz to czesto glosniki sa bardzo nieliniowe w nizszych czestotliwosciach i dodaja wlasne znieksztalcenia. Ale nie zmuszam nikogo, jesli ktos lubi takie czy inne brzmienie, to jego wybor.
        Za to chetnie spojrze w program XMachina jesli jest dostepny.

        Sent from my XT1032 using Tapatalk

        Skomentuj


          #5
          O dzieki, znalazlem na DIYAudio. Uzywam DSP crossover, Frequency Allocator, napisany przez rodaka z Stanow. Jan tez siedzi na miedzynarodowym forum ale z tego co zrozumialem to niestety program nie jest juz rozwijany z powodu braku zainteresowania, bo wielu woli MiniDSP, Behringera (b.dobry jesli podaje sie sygnal cyfrowy). Jesli ktos ma juz dobra karte z ESI to Allocator dobrze dziala.

          Sent from my XT1032 using Tapatalk

          Skomentuj


            #6
            Ah, skleroza, na ostatnim spotkaniu diy w Ottawie, posluchaslimy 4,5" TB szerokopasmowe w obudowie... z styropianu, rear loaded horn. Obudowa miala z 10cm glebokosci, z 70cm kwadrat, moze wiecej powieszony na scianie. Za cene dobrego obiadu dla dwojga, gralo zaskakujaco dobrze. Kratownica, kawalek lekkiego, w miare akustycznie przejrzystego materialu i sa bardzo dobre glosniki ktore nie zabieraja miejsca. Facetom z Santa Fe to by chyba szczeka opadla.

            Sent from my XT1032 using Tapatalk

            Skomentuj


              #7
              Hm... Ciekawy pomysł z tym styropianem Chyba sobie kupię paczkę styroduru na testy. Na obudowy otwarte w kategorii "low-end" powinien się nieźle nadać, a uciąć można nożykiem albo drutem grzejym.

              Skomentuj


                #8
                Właśnie testuję kolumny na ARN 150-73 z Visatonem FR58 powyżej 800 Hz i cieszę się z przeogromnej przestrzeni i precyzji średnich tonów, które z większych głośników wydają mi się teraz niezbyt rozdzielcze. Wysokie tony nie są może specjalne, ale grają w tym systemie rolę uzupełniającą dla środka pasma i jakoś specjalnie się na nich nie skupiam. Pierwsze próby były prowadzone również z Visatonem FRS5X, który aż tak spektakularnych efektów jednak nie zapewniał, choć same wysokie ma nieco lepsze.
                Pierwsze próby prowadziłem w systemie aktywnym z cyfrową zwrotnicą. Zwrotnica bierna była wstępnie zaprojektowana za pomocą programu Visatona i wymaga jeszcze dopracowania, choć wyniki pierwszych pomiarów z grubsza zgadzały się z symulacją.
                System fast wydaje mi się całkiem rozsądnym rozwiązaniem w tanich kolumnach zwłaszcza, jeśli ktoś szuka ponadprzeciętnych średnich tonów.
                Zastanawiam się teraz nad kolumnami z Visatonami B80 i Peerlessami SLS8, które leżą i się kurzą. W tym przypadku kusi mnie jednak zrobienie klasycznych kolumn trójdrożnych z Daytonem AMT Mini 8 na górze, z którym B80 dobrze się zgrywa. A może uda się zrobić przełączaną hybrydę 3 drogi/fast.
                Last edited by borowieck; 02.11.2021, 22:36.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X